spravy.sk spravy.sk

Desať otázok pred štartom tipsportligovej sezóny 2019-20
zdroj: Koláž: hokej.sk

Desať otázok pred štartom tipsportligovej sezóny 2019-20

Čakanie je ukončené. Už dnes odštartuje nová sezóna Tipsport ligy, ktorá prinesie tradičné zápolenia o titul medzi trinástimi účastníkmi. Tí už môžu hodiť za hlavu prípravné zápasy a sústrediť sa na kolotoč súťažných stretnutí. S novou sezónou je spojených aj viacero otáznikov. Na čo všetko sme v súvislosti s novým ročníkom našej najvyššej hokejovej súťaže zvedaví?

1. Historické "zlaté kvarteto"?

Žiadnemu tímu v najvyššej súťaži sa nepodarilo vyhrať štyri tituly po sebe. Trikrát si ligový triumf v neprerušenej sérii užili HC Košice (2009-2011) a v ostatných troch sezónach to zase dokázali hráči Banskej Bystrice. Nadvláda značky HC'05 môže pokračovať aj napriek obmene kádra, ktorý tvorilo viacero legionárov. Avizovaný nižší rozpočet či šetrenie oproti predošlým sezónam napriek tomu priviedol posily z Fínska či zámoria, rovnako aj príchody niektorých zaujímavých navrátilcov či zotrvania osobností ako Ivan Ďatelinka či Marek Bartánus. Siahnu zverenci Dana Cemana na rekordný štvrtý titul v sérii alebo ich hegemóniu niekto preruší?

2. Odzrkadlí sa spolupráca s Capitals?

Zostaňme ešte na chvíľu v Banskej Bystrici. Športový manažér klubu Július Koval prešiel počas leta na rovnakú pozíciu k prvoligovému Bratislava Capitals a práve tieto dva kluby nadviazali akúsi formu spolupráce. Hoci Koval viackrát zdôraznil, že nepôjde o farmu slovenského majstra, môžeme očakávať výmeny hráčov medzi týmito klubmi. Banskobystrický dres si už stihol v zápasoch Hokejovej Ligy majstrov obliecť aj kmeňový hráč Capitals Marek Slovák a očakáva sa, že v rámci sezóny si HC'05 môže k sebe povolať minimálne svojich odchovancov ako Félix Petrinec a Matej Gajan či svojich bývalých hráčov Dávida Buca a Erica Sellecka. Obhajca tak môže rátať s poriadne širokým kádrom.

3. Veľkolepý návrat Slovana?

Čo všetko so sebou prinesie návrat Slovana Bratislava na tipsporligové klziská? Môžeme s určitosťou očakávať plné štadióny. "Belasí" so sebou vždy prinášali plné tribúny a vybičované emócie. Svoje meno si Slovan mierne poškodil aj pre dlho nevyplatené záväzky voči mestu či bývalým hráčom či spôsob odchodu z KHL. Slovenskí fanúšikovia mimo Bratislavy si k nemu utvorili možno ešte väčšiu nenávisť a prejaví sa to s určitosťou aj na štadiónoch. Treba ale rovnako spomenúť, že môžeme očakávať aj kvalitné hokejové zápolenia a dobre vyskladaný káder slovanistov bude určite pomýšľať na najvyššie priečky.

4. Presvedčí nováčik z Michaloviec?

Východniarsky nováčik našej najvyššej súťaže môže byť príjemným prekvapením. Tím, ktorý koncom uplynulej sezóny v baráži zdolal Žilinu a zaistil si postup medzi elitu, získal počas leta do kádra viaceré zaujímavé mená. Medzi nimi je aj košický rýchlik Gabriel Spilar či tiež vynikajúci útočník Tomáš Hričina. Momentálne Dukla okrem iného oplýva aj tromi Fínmi, Holanďanom či majstrom sveta z roku 2008 Dmitrijom Vorobjovom. Michalovčanov povedie skúsený tréner Miroslav Chudý a sme zvedaví či to duklisti, ktorí majú za sebou úspešnú prípravu a ešte ich čaká aj vybojované finále Tatranského pohára, dotiahnu až do play-off alebo budú aspoň príjemným oživením súťaže.

5. Pomôže Košiciam charizma nemeckého trénera?

Zo všetkých tipsportligových tímov si počas leta prešiel najväčšou zmenou práve ten z metropoly východu SR. A to nielen po hráčskej či trénerskej stránke, ale i v rámci vedenia a manažmentu. Košice získali titul naposledy ešte v sezóne 2014/2015, za ostatné tri ročníky ani raz neprešli cez štvrťfinále eliminačnej fázy. Teraz to chcú zmeniť a pod vedením nového trénera z Nemecka Petra Dreiseitla absolvovali počas leta tvrdú prípravu zameranú najmä na vylepšenie kondičky. V Pardubiciach zvíťazili v rámci kvalitne obsadeného Memoriálu Zbyňka Kusého. Počas sezóny sa budú musieť okrem iného vyrovnať s odchodom kapitána Ladislava Nagya, po ktorom prevezme "céčko" Dávid Skokan. Sú posilnení Košičania najväčším favoritom na zisk deviateho titulu celkovo? Čas ukáže.

6. Ublížia tímom kvóty?

V uplynulých sezónach ťahali predovšetkým tímy ako Nitra, Zvolen či Banská Bystrica výkony legionárov. Tých v Tipsport lige pribúdalo čoraz viac, aspoň nateraz je však tomu koniec. Na súpiske každého ligistu môže byť maximálne sedem zahraničných hokejistov. Môžeme očakávať, že na ľad sa dostane viac mladých slovenských hokejistov. Kluby taktiež dostanú finančnú odmenu za každého nasadeného hráča do 20 rokov, ktorý priemerne strávi na ľade desať minút na zápas. Kvalite ligy by to nemalo ublížiť a, naopak, môže to dlhodobo pomôcť slovenskému hokeju.

7. Bez motivácie v závere?

Žiaden tím nezostúpi. Víťaz Slovenskej hokejovej ligy sa v nasledujúcej sezóne automaticky predstaví medzi elitou. Diváci tak po skončení základnej časti sezóny uvidia iba play-off. Tímy na najnižších priečkach tak už pred koncom sezóny môžu postrádať motiváciu bojovať o víťazstvo a pre viacerých hráčov skončí sezóna podstatne skôr. Keďže nik nezostúpi, bude najvyššia súťaž v tomto smere menej dramatická. Každý tím to však môže zároveň nabudiť z hľadiska, že nemá čo stratiť a súboje o umiestnenie v TOP 10 môžu byť intenzívnejšie ako doposiaľ.

8. Ktorá stolička sa roztrasie ako prvá?

Tipsportligová sezóna bez trénerskych výmen je v našom prostredí nemysliteľná. Stačí slabší úvod sezóny a na kláte sa ocitnú prvé hlavy. Pod najväčším tlakom sú tradične tréneri v najambicióznejších kluboch. Trpezlivosť však často chýba aj funkcionárom, ktorí nedokážu reálne zhodnotiť vlastné možnosti. Koho budú odvolávať ako prvého.

9. Kto zahviezdi?

Je otázne, ktorý hokejista nahradí toho najproduktívnejšieho z uplynulej sezóny - Érica Failleho, ktorý sa pobral do Švajčiarska. Najväčším adeptom je zrejme Michal Chovan, ktorý ako strieborný v tejto štatistike vymenil Zvolen za Košice, udrieť však môžu Patrik Svitana (Poprad) či Radovan Puliš a Milan Kytnár (Slovan). Spomedzi brankárov môže percentuálne najúspešnejšieho Ádáma Vaya zase vystriedať v baráži skvelo chytajúci Adam Trenčan z Michaloviec či košický lapač Andrej Košarišťan. Veľké veci sa však očakávajú najmä od zahraničných brankárov. Spomenúť možno česko-kanadskú brankársku dvojicu Slovana Vladislav Habal - Barry Brust či gólmana Banskej Bystrice Tylera Beskorowanyho, mimochodom, pár sezón dozadu najlepšieho brankára nemeckej DEL.

10. Kto je favorit na titul či posledné priečky?

Už zo spomenutých predošlých odpovedí môžeme za favoritov definitívne vypichnúť najmä Košičanov, ale aj bratislavského navrátilca Slovan či obhajcu z Banskej Bystrice. V podobnej pozícii budú i ambiciózne mužstvá zo Zvolena či Popradu a prekvapiť môže aj Nitra, hoci už bez mladej útočnej dvojičky Róbert Lantoši - Samuel Buček. Vzhľadom na viaceré letné zmeny či slabšie tímové koncepcie očakávame, že na najnižších priečkach sa budú pohybovať Detva, Liptovský Mikuláš a Nové Zámky. Otázne bude aj umiestnenie maďarských mužstiev, ktoré hlásia vyššie ambície ako počas predošlej sezóny.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia