spravy.sk spravy.sk

Extraliga upadá, smeruje k amaterizmu. Majstri môžu byť Maďari, hovorí skúsený Novák
zdroj: jäzva

Extraliga upadá, smeruje k amaterizmu. Majstri môžu byť Maďari, hovorí skúsený Novák

Tridsaťsedemročný obranca Michal Novák začínal kariéru na Záhorí v Skalici a Senici, jednu sezónu následne strávil vo Švédsku, jednu v nižšej kanadskej súťaži a dve v českom druholigovom Havířove. Posledných desať rokov bol stabilným členom slovenskej Extraligy, hrával za Nitru, Košice, Trenčín, Zvolen a posledné dva ročníky v Nových Zámkoch. Dokopy odohral na najvyššej úrovni 570 zápasov. Pre portál HOKEJ.sk povedal svoj názor na aktuálnu situáciu na slovenskej ligovej scéne, o ktorej sa hovorí, že sa neustále posúva vpred.

Všade počujem, ako stúpa kvalita slovenskej Extraligy. Ja si to ale nemyslím. My, starší hráči, sme ešte zažili dobu, kedy to na Slovensku fungovalo. Dnes sa ale na profesionalizmus iba hráme.

Ako príklad môžem uviesť finančné zabezpečenie. Dokonca pred tromi či štyrmi rokmi boli platy celkom iné. Dnes hokejisti nedostávajú ročné kontrakty, ale len osemmesačné zmluvy a aj pre plat za ôsmy mesiac sa musia ťahať po súdoch. Ja si v lete musím zarábať ako kondičný tréner, extraligoví hráči sa živia ako stavbári či taxikári.

Cez sezónu nemáme žiadne voľno, s rodinou netrávime žiaden čas. Cez Vianoce nám nasáčkujú šesť zápasov v rade, že si nemôžeme dať ani kapra so šalátom, pretože na druhý deň hráme zápas. V období, kedy môžeme ísť na dovolenku a pripraviť sa na novú sezónu, tak chalani zas nemôžu nikam ísť, lebo ešte len čakajú na januárovú výplatu. A letná príprava? Tá sa prakticky nikde nekoná, všetko si hráči musia hradiť z vlastného vrecka.

To vám príde ako profesionálna liga? Smeruje to k poloprofesionálnej úrovni, až amaterizmu. Veľa muziky za príliš málo peňazí. Možno tri či štyri kluby fungujú inak.

Aj keď väčšinu času trávim v Nitre, dom mám v českom Hodoníne, kde som trávil čas v lete. Chodil som si tam zatrénovať s miestnym tímom, ktorý hrá tretiu ligu. A napriek tomu tam fungujú veci, o ktorých môžeme v našej Extralige len snívať – výplaty chodia načas, hráči dostávajú korčule, hokejky, pásky. Všetko.

Hovoríme, ako chceme ísť podľa fínskeho vzoru. Ale choďte sa pozrieť do tej krajiny. Tam dorastenec dostane desať hokejok na tréning, môže skúšať strelu z prvej, naplno trénuje a zlepšuje sa. Junior u nás na Slovensku ani korčuľovať nemôže, ako má polámané korčule a strely z prvej sa bojí trénovať, lebo ak zlomí hokejku, tak ďalšiu nemá. Koľkokrát chodia hráči aj na zápas len s jednou hokejkou, veď to je smiešne.

Neodhadnem si tipnúť, kto sa stane majster v tejto sezóne. Nitra to každoročne poskladá rozumne, Košice zložili tím z korčuliarskych typov a bojovníkov, v Poprade to tiež rastie. My síce na Slovensku hovoríme o maďarských tímoch podradne, ale nečudoval by som sa, ak by našu ligu vyhral aj Miškovec. Podmienky v klube, nielen finančné, ale aj športové, sú neporovnateľné s našou krajinou. Nemusia si ani zháňať sponzorov, fungujú vďaka dotáciám. Na Slovensku pomoc od štátu neexistuje.

To vám príde ako profesionálna liga? Na profihokej sa hráme, ale ideme neskutočne dole.

Michal Novák
Michal Novák v rozhovore pre HOKEJ.sk nastavil slovenskej ligovej scéne zrkadlo. (foto: jäzva)

Vráti sa do Nových Zámkov?

Prvý zápas novej sezóny odohral za HK Levice v druhej lige. „Oslovil ma Marcel Ozimák (športový riaditeľ – pozn. red.), dohodli sme sa, že sa rozohrám za nejaké štartovné na zápas a uvidíme, čo bude neskôr. Je to pre mňa ideálne, pretože mám čas a nemusím sa nikam sťahovať. Každý deň nás z Nitry berie ôsmich chalanov mikrobus. V klube to funguje, chalani dostávajú výstroj i hokejky. Všetci z kádra máme vzťah k regiónu, nikto sem neprišiel na výlet. Keď som v prvom zápase videl, ako bojoval 43-ročný Štefanka, ako sa 39-ročný Mihalík hádzal do striel, ako Korím z Nitry neprišiel len z donútenia, ale makal, páčilo sa mi to. Aj ďalší mladíci výborne korčuľovali, vracali sa, to bol kľúč k úspechu. Nikto to neodflákol. Vždy bude veľa záležať na tom, kto príde z Nitry a ako sa mužstvo poskladá, ale podľa mňa majú Levice na horné priečky tabuľky,“ povedal pre HOKEJ.sk Michal Novák.

Vysoký obranca odohral pár zápasov v druhej najvyššej súťaži už minulý rok v béčku Nových Zámkov, takisto v sezóne 2016/17 odohral dva zápasy za Topoľčany, odkiaľ dostal ponuku aj pred aktuálnym ročníkom. Sezónu však začal v Leviciach a nevylučuje žiadnu možnosť – ani návrat do Extraligy. „Mal som veľa ponúk, aj niekoľko z Extraligy. Nič ale nebolo natoľko zaujímavé, aby som sa kvôli tomu sťahoval. Všetko bolo strašne ďaleko a ja už nechcem ďaleko cestovať. Jednak mám dcérku, ktorú nechcem brať zo školy, aj žena má dobrú prácu,“ poznamenal skúsený harcovník a dodal: „Zajtra (dnes vo štvrtok – pozn. red.) mám stretnutie s predstaviteľmi Nových Zámkov, tak uvidíme, či sa vrátim. Urobil by som to rád kvôli fanúšikom, od ktorých som cítil, že ma mali radi, ale netlačím na pílu. Nevylučujem, že zostanem v Leviciach aj do konca sezóny, pretože som milo prekvapený z podmienok, ktoré som tu našiel,“ uzavrel Novák.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia