spravy.sk spravy.sk

Po príchode k majstrovi zostal zaskočený. Všetko je na Slovensku nesmierne lacné, tvrdí Wahl
zdroj: foto: Lukáš Urbašík

Po príchode k majstrovi zostal zaskočený. Všetko je na Slovensku nesmierne lacné, tvrdí Wahl

Stal sa z neho hokejový cestovateľ a pred sezónou 2019/2020 si to namieril do Banskej Bystrice. Američan Mitch Wahl má za sebou pôsobenie už v pätnástich rôznych kluboch po zámorí ale i na európskej scéne. Univerzál s kvalitnou tvrdou strelou, ktorý dokáže hrať na pozícii centra či pravého krídelníka, spoznáva kultúry jednotlivých národov po celom svete.

V predošlom ročníku oslávil 29-ročný zakončovateľ zisk titulu v nadnárodnej EBEL s tímom KAC Klagenfurt. Následne zamieril iba o niečo ďalej na východ. O Slovensku samotnom toho donedávna veľa nevedel. "Popravde, nemal som veľa informácií o Slovensku. Ani napriek tomu, že pred dvomi rokmi som prišiel do Rakúska, ktoré odtiaľto nie je ďaleko. V Európe som už istý čas a viem preto porovnať, že táto krajina je o niečo menšia ako ostatné. Veľký rozdiel ale necítim," začal Wahl svoje rozprávanie v rozhovore pre hokej.sk. Pred príchodom k úradujúcemu majstrovi si tak musel urobiť menší prieskum a pátral poctivo.

Spomienka na školské časy

"Sprvu som si urobil domácu úlohu. Pred svojím príchodom pod Urpín som sa rozprával s niektorými chlapcami, ktorí už v klube pôsobili. Všetci mi dali pozitívnu odozvu. Rozhodol som sa, že to skúsim aj z dôvodu, že Banská Bystrica je trojnásobný majster. Dúfam, že jej môžem pomôcť v získavaní ďalších titulov," pokračoval Wahl, ktorému odporučili "baranov" predovšetkým blízki kamaráti Levko Koper či Jordan Hickmott. Aj vďaka tomu si mohol rodák zo Seal Beach vyskúšať pôsobenie v dovtedy nepoznanej krajine. On sám seba nazýva dobrodruhom, ktorý chce pochodiť časť sveta. Doposiaľ si pred angažmánom v EBEL obliekal dresy tímov Spokane Chiefs (WHL), Abbotsford Heat (AHL), Idaho Steelheads (ECHL), švédskeho Västerviksu či fínskeho Ilves a iných.

foto: Lukáš Urbašík

"S juniorským hokejom som začínal v rodnej krajine a päť rokov som hrával aj na profesionálnej úrovni. Vyskúšať si AHL či ECHL bol pre mňa obrovský zážitok a veľká skúsenosť. Postupne som sa ale dostal až ku dnešnému dňu, kedy mám už 29 rokov a chuť stále skúšať niečo nové. Chcem hrať hokej a zároveň aj vidieť kus sveta. Užívam si, že aj vďaka rozhodnutiu skúsiť si angažmány v Európe to môžem zažívať," priznal vášnivý cestovateľ. Dodal, že jeho cieľom bolo ísť do kvalitného klubu a Banská Bystrica ho privítala s otvorenou náručou. Rovnako chválil aj fanúšikovské zázemie. Hoci sa stále prispôsobuje podmienkám, do kolektívu zapadol dobre a opisuje ho ako priateľský. Páči sa mu aj samotná metropola stredného Slovenska.

Ceny? Všetko je nesmierne lacné

"Mesto je také pekné, aké som si predstavoval. Je útulné a viackrát som si ho už prešiel. Servírujú v ňom dobré a lacné jedlo," usmieval sa Wahl, ktorý stále ešte čaká na ochutnanie najtypickejších slovenských jedál ako bryndzové halušky. "Čo sa týka jedla, som trochu vyberavý človek. Niečo tamojšie som vyskúšal, predovšetkým mäsité jedlá, avšak nič, čo by sa príliš vymykalo norme z mojej domoviny. Zatiaľ mi tu ale všetko chutilo," odpovedal Američan na našu otázku, či si už stihol zgustnúť na typickom slovenskom pokrme.

Ako sám tvrdí, na našej krajine ho najviac prekvapili a potešili cenové relácie potravín. "Prekvapilo ma, že je tu všetko nesmierne lacné. Hráči mi to síce povedali predtým, než som do Banskej Bystrice prišiel, napriek tomu som sa čudoval. Keď idem nakupovať, ušetrím značné množstvo peňazí a môžem zobrať aj svoju manželku na večeru bez toho, aby som vyraboval svoj účet. Je to veľké plus oproti Kalifornii, z ktorej pochádzam. Náklady na život sú tam neporovnateľne vyššie, preto takáto zmena poteší," hovoril ďalej so širokým úsmevom sympatický útočník.

foto: Lukáš Urbašík

Rakúšania vedia po anglicky lepšie

Kalifornský rodák sa musel vysporiadať aj s faktom, že na Slovensku nie je rovnaká klíma ako na západnom pobreží USA. "Pochodil som už viacero miest, ktoré neboli teplotne úplne prívetivé. Už som sa tu ale prechádzal aj v sandáloch, takže tamojšia klíma mi nerobí problém," vysvetľoval Wahl, ktorému doposiaľ robí menšie problémy iba jazyková bariéra. "Občas s tým mám trochu ťažkosti. Mám pocit, že angličtina nie je u Slovákov taká bežne zaužívaná ako napríklad u Rakúšanov. Tam nám rozumelo viac ľudí, ale Slováci sú veľmi príjemní ľudia," hovoril Wahl.

Na našu otázku, či sa už stihol naučiť po slovensky aspoň pár slov, odvetil, že sa o tom môžeme porozprávať po sezóne. Tú chce zavŕšiť majstrovským titulom a čo ho čaká po nej je, aspoň nateraz, vo hviezdach. "Čaká ma ešte dlhý ročník a neviem, čo bude o rok. Viem, že by som chcel s HC '05 získať titul. Čaká nás ale ešte dlhá sezóna a následne sa uvidí, čo leží predo mnou," uzavrel rozhovor pre hokej.sk Mitch Wahl.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia