spravy.sk spravy.sk

Prášil hral svoje prvé derby, Matejka už zažil aj lepšie
zdroj: foto MSHK Žilina

Prášil hral svoje prvé derby, Matejka už zažil aj lepšie

Hokejové „Derby o Strečno“ sa odohralo po takmer troch rokoch. To posledné sa hralo, keď boli ešte oba tímy v najvyššej súťaži. Zaujímavé je, že aj predchádzajúci zápas klubov z dvoch neďalekých miest Žilinského kraja sa hral v Žiline a museli ho rozhodnúť až samostatné nájazdy. A aj vtedy, aj v nedeľu večer, sa z víťazstva tešili martinskí hokejisti.

Posledný derby zápas medzi Žilinou a Martinom sa síce mal hrať 3. marca 2017 v Martine, ale nehral sa. Duel v Turci bol totiž vtedy vyhodnotený ako rizikový a keďže martinský klub nedisponoval dostatočným kamerovým systémom, zápas sa neuskutočnil. Žilinčania nakoniec vyhrali kontumačne 5:0. Posledný duel Žiliny s Martinom v najvyššej súťaži sa tak hral 27. januára 2017 a v samostatných nájazdoch ho vyhrali Martinčania 2:1.

Vtedy to bolo v extralige, v nedeľu večer o súťaž nižšie, v Slovenskej hokejovej lige. Na duel pred dva a trištvrte rokom prišlo 3212 divákov, teraz ich bolo o dve tisícky menej. Prevahu mali fanúšikovia hostí.

Prášilovi radia: Nemeň stravu


Počas minulého týždňa sa hetrikom do siete Trnavy a celkovo piatimi gólmi a jednou asistenciou zaskvel center tretej žilinskej formácie Ondrej Prášil. Odchovanec žilinského hokeja zažíva svoju prvú seniorskú kariéru, hoci už má 22 rokov. Minulú sezónu pauzoval kvôli zraneniu, ale chuť do hokeja, ako vidno, nestratil. S piatimi gólmi a celkovo siedmymi bodmi je spolu so svojím spoluhráčom z útoku, Samuelom Zahradníkom (3+4) najproduktívnejším hráčom „vlkov“. „Chalani si ma za moju gólovú produktivitu už doberajú, najmä Jaro Markovič. Povedal mi, aby som nemenil stravu a stále jedol to isté. Väčšinou tak jem iba kurča so zemiakmi a zeleninou,“ s úsmevom prezradil svoj recept na „gólovú“ stravu.

V nedeľnom susedskom derby s Martinom, ktoré sa hralo po troch rokoch pauzy, nastúpil vôbec po prvý raz v kariére. „Derby som zažil doteraz iba v príprave, toto bola súťažná premiéra. Splnilo to, čo som od neho očakával. Malo dobrú atmosféru, okrem martinských fanúšikov sa prišli na nás pozrieť aj Žilinčania. Hrá nás v tíme veľa odchovancov, prišli sa na nás pozrieť aj kamaráti a rodiny, snažíme sa ich prilákať dobrými výsledkami,“ dodal strelec prvého žilinského gólu v derby, ktorým vyrovnával v druhej tretine na 1:1.

Martinčania sa nakoniec pod Dubňom tešili až po samostatných nájazdoch. „Bol to dosť vyrovnaný zápas. Martinčania prekvapili, nečakal som od nich takú hlbokú defenzívu. Netlačili sa dopredu, nenapádali nás. My sme sa snažili hrať jednoducho a účelne, ako nás to učí hrať tréner Škorvánek. Dostali sme gól po chybe pri striedaní, našťastie sme hneď vyrovnali. Škoda, že sme inkasovali druhý gól, podľa mňa to bolo po chybe rozhodcu. Sme radi aj za bod,“ prezradil Ondrej Prášil.

Chlapcov pochválil aj po prehre


Žilinčania sa na zápas so susedom tešili. Duely týchto dvoch tímov sú vždy plné emócií na ľade i v hľadisku. Aj keď to bolo tentoraz o úroveň nižšie a nábojom o niečo slabšie, stále ide o derby. „Myslím, že zápas splnil to, čo sa od neho očakávalo, bol napínavý až do konca. Podali sme dobrý výkon a dovolím si tvrdiť, že sme mali aj na viac ako na jeden bod. Sme zaň však vďační. Spravili sme pár chýb, možno aj z premotivovanosti. Naša obrana má vekový priemer 21 rokov, takže na chlapcov nemôžem povedať ani jedno krivé slovo. Škoda, že sme nepremenili šance, trikrát sme trafili žrď. Chalanom som povedal, že som s ich hrou spokojný, aj keď po prehre by sa niečo také hovoriť nemalo. Pre mňa sú však moji chalani víťazmi,“ povedal po prvom derby po dlhej dobe tréner Žilinčanov Stanislav Škorvánek.

Záleží mu na progrese


Kouč Žilinčanov bol spokojný aj s návštevou, ktorá aj vďaka martinským fanúšikom dosiahla čísla, na aké v Žiline v posledných sezónach neboli zvyknutí. „Zapájame do tímu odchovancov, hráme s entuziazmom a srdiečkom. Chceme takto prilákať divákov do hľadiska. Samozrejme, nie všetko nám v zápasoch vyjde, ale snažíme sa, aby náš progres bolo vidno a myslím, že zatiaľ sa nám to darí. Nemáme tabuľkové ciele, ale nechceme byť na spodku tabuľky. Naša práca s mladými hráčmi sa odzrkadlí možno až o rok, o dva, určite nie hneď. Nerobíme dogmu z výsledkov, najmä v súťaži, ktorá veľmi vyrovnaná a každý v nej môže vyhrať s každým. Záleží nám na tom, aby hráči ukazovali progres,“ prezradil žilinský kouč, ktorého po dueli s Martinom mrzelo akurát zranenie nohy u martinského odchovanca a skúseného útočníka Jaroslava Markoviča.

„Verím, že to nebude nič vážne a verím, že bude čo najskôr v poriadku. Dúfam, že sa aj niekto z trojice chorých hráčov Leško, Ondruš, Minárik, vráti do zostavy čo najskôr. Ak aj nie, dáme príležitosť ďalším hráčom z juniorky,
“ dodal Škorvánek.

Napravili si chuť po strate s „pantermi“


Tréner Martina, Róbert Spišák, bol s výhrou spokojný, s výkonom už menej. „Prvú tretinu sme nemali dostatočný pohyb, domáci nás prevýšili a náš tím podržal brankár. V druhej časti sme šli do vedenia, ale rýchlo sme oň prišli, navyše sa súper dostal druhým gólom na koňa a diktoval vývoj zápasu. V tretej tretine sme však bojovnosťou, osobnou statočnosťou, zlepšeným pohybom a zlepšenou hrou vyrovnali a aktivitou sme si nakoniec víťazstvo zaslúžili. Som rád, že po zaváhaní s Považskou Bystricou a dohovore k hráčom, sme si napravili chuť. Čaká nás však veľmi veľa práce, máme v tíme veľa výpadkov hráčov a musíme sa z toho čo najskôr dostať, aby sme boli už v stredu pripravení na súboj v Bratislave.“

Kouč hostí nevnímal derby nejako špecificky. „Bol to zápas bojovný, ale beriem ho ako každý iný. Ide mi, predovšetkým, o víťazstvo. To sa nám podarilo dosiahnuť a sme spokojní. Kvalita súťaže išla badateľne hore, vidno to aj na výsledkoch, každý s každým môže vyhrať. Bude veľmi náročné ísť do play off z čo najlepšej pozície, ale dovtedy je ešte ďaleko,“ dodal Róbert Spišák.

Chce pomôcť Martinu vyššie


Špecifickým duelom bolo derby pre obrancu Lukáša Matejku, ktorý v minulej sezóne pôsobil práve pod Dubňom, no nepodarilo sa mu so spoluhráčmi udržať „vlkov“ medzi elitou. Vrátil sa teda do svojho materského klubu a pomáha mu svojimi skúsenosťami k víťazstvám. „Som rád, že som mohol byť po dlhom čase súčasťou derby. Teší ma to o to viac, že môj tím v ňom zvíťazil. Chcel by som pomôcť rodnému mestu dostať sa do najvyššej súťaže,“ prezradil Matejka.

Derby veľmi neprežíval. „Bral som to ako každý iný zápas. Už mám dosť rokov a zažil som aj lepšie derby so Žilinou nielen čo sa týka hry, ale aj návštevnosti. Našich fanúšikov však prišlo dosť a cítili sme ich podporu počas celého zápasu. Je škoda, že oba tímy nehrajú vyššiu súťaž, ale treba sa s tým popasovať a dostať svoje mužstvo tam, kde patrí,“ zakončil martinský zadák.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia