spravy.sk spravy.sk

FOTO: Kapitán, líder, legenda. Pri rozlúčke sa Surový neubránil slzám
zdroj: Lukáš Urbašík

FOTO: Kapitán, líder, legenda. Pri rozlúčke sa Surový neubránil slzám

Vzlietol k výšinám, dosiahol najkrajší možný vrchol a povedal si, že v najlepšom je treba prestať. Aj tak by sa dala popísať kariéra Tomáša Surového, s ktorou sa Banskobystričan definitívne rozlúčil v utorok pred očami fanúšikov majstrovského tímu. "Suro" odišiel ako príkladný líder, o ktorého sa mohlo každé mužstvo vždy oprieť. Večný bojovník a útočný univerzál s vynikajúcou pozičnou hrou a ešte lepšou strelou bol od malička predurčený k vysokým métam.

Odchovanec Banskej Bystrice začal veľkú cestu v juniorskom tíme svojho domovského klubu. Postupne sa prepracoval až do národného výberu do 18 rokov a v sezóne 1998/1999 zažil svoj prvý veľký úspech, keď na majstrovstvách sveta v hokeji juniorov doviedol svoju vlasť k bronzu. Spod Urpína následne zamieril do Popradu, ktorý bol preňho medzizastávkou pri ceste do najlepšej ligy sveta NHL.

V roku 2001 bol draftovaný Pittsburghom Penguins vo štvrtom kole ako celkovo 120. v poradí. Surový posilnil "tučniakov" v čase, keď v klube končil Mario Lemieux. Postupne sa dostal do jednej formácie s krajanom Žigmundom Pálffym či budúcou superhviezdou svetového hokeja Sidneym Crosbym. Hoci dosiahol peknú bilanciu 59 bodov v 126 odohraných zápasoch, po sezóne 2005/2006 sa už za "veľkou mlákou" viac nezdržal. "Po výluke sa jednoducho veci sa vyvinuli tak, že som sa už vtedy vrátil a neudržal som si svoju vypracovanú pozíciu," približuje tento moment ikonické číslo 43. Nie je mu ľúto, že sa v tejto súťaži neudržal dlhšie?

Tomáš Surový sa dočkal zaslúžených ovácií. (foto: Lukáš Urbašík)
Tomáš Surový sa dočkal zaslúžených ovácií. (foto: Lukáš Urbašík)

"Každý malý hokejista si raz chce zahrať v NHL. Mne sa to podarilo a dal som tam aj zopár gólov, čo mi dodnes utkvelo v hlave. Sen sa mi splnil a som rád aj za zápasy, ktoré som v zámorí odohral. Veľké ohliadnutie za týmto momentom ešte nebolo, možno niekde pri pivku," pousmial sa Surový. Jeho ďalšie kroky smerovali do Švédska, kde si obliekal dresy tímov HF Luleå, HC Linköping a AIK Skellefteå. Následne si vyskúšal aj druhú najlepšiu súťaž sveta. V KHL postupne vystriedal kluby Dinamo Riga, CSKA Moskva, HC Lev Praha, Dinamo Minsk i HC Slovan Bratislava. Vďaka tomu sa poriadne nalietal a pochodil prakticky celý hokejový svet.

Do Banskej Bystrice sa po neúspešnom ťažení prvý raz vrátil v sezóne 2014/2015 ako 33-ročný. Jeho rodné mesto ako správny líder dotiahol až do finále, v ktorom "barani" podľahli Košiciam. O sezónu neskôr sa pod Urpínom situácia opakovala, keď tentoraz červeno-bielych zarmútili Nitrania. Tretí finálový pokus už Banskobystričanom vyšiel aj vďaka najproduktívnejšiemu hráčovi play-off, ktorým bol vďaka 22 bodom (8+14) práve Tomáš Surový. "O prvom titule sa hovorí, že je najkrajší a, samozrejme, bola to obrovská eufória. Veľmi sme v tíme túžili zlomiť sériu neúspešných útokov na vysnený primát," zaspomínal si "Suro".

Z rúk majiteľa HC'05 Juraja Kovala si Tomáš Surový prebral pamätný dres. (foto: Lukáš Urbašík)
Z rúk majiteľa HC'05 Juraja Kovala si Tomáš Surový prebral pamätný dres. (foto: Lukáš Urbašík)

Ako správny kapitán a líder vždy vedel, čo jeho klub potrebuje k úspechom. Aj jeho skúsenosti dopomohli hráčom Banskej Bystrice k zisku spomenutého premiérového titulu v Tipsport lige. "Kapitán musí občas zvýšiť hlas a správne usmerniť mladých. Keď sme pri prvom titule v piatom zápase vyhrávali nad Nitrou 6:2 po dvoch tretinách, bolo potrebné krotiť eufóriu a zdôrazniť, že ešte nič nie je rozhodnuté," hovoril Surový o pozdvihnutí prvého z úspechov HC'05 v našej najvyššej súťaži.

Nik iný nemohol byť pod Urpínom kapitánske "céčko". Práve jemu sa dostala česť zodvihnúť nad hlavu Pohár Vladimíra Dzurillu, a to napokon až tri razy po sebe. "Tri ligové tituly s Banskou Bystricou určite patria medzi moje najväčšie úspechy," podotýka Tomáš Surový, ktorý pridáva k top momentom svojej kariéry aj striebro z MS 2012, ktoré vybojoval s dvojkrížom na hrudi. "Partia z nášho ročníka bola vynikajúca. Či už spolupráca s Brankom Radivojevičom alebo Ladislavom Nagyom. Práve to obdobie nám dopomohlo k zisku striebra na svetovom šampionáte," spomína Surový zhodou okolností na ďalšie legendy, ktoré nedávno ukončili hráčsku kariéru.

Príkladne sa "Surovi" poďakovali aj fanúšikovia. (foto: Lukáš Urbašík)
Príkladne sa "Surovi" poďakovali aj fanúšikovia. (foto: Lukáš Urbašík)

Ten už ďalšie úspechy zbierať nebude. Hoci koniec kariéry oznámil už skôr, v utorok sa pred zápasom s Trenčínom definitívne rozlúčil s kariérou aj pred svojím obľúbeným publikom, ktoré skandovalo jeho meno a nechýbal pokrik "ďakujeme!" spojený s transparentom. Video z úvodu stretnutia, ktoré poukazovalo na highlighty jeho kariéry, ho dojalo takmer až k slzám. "Som vďačný, že mi to klub pripravil a veľmi si to vážim. Pri videu prejde celá kariéra hlavou a mysľou. Samozrejme, bolo to emocionálne," reagoval Surový, ktorý je rád, že teraz môže byť po dlhšej dobe pánom svojho času. Hoci sa k hokeju chce ešte niekedy vrátiť v inej pozícii, momentálne sa plánuje viac venovať rodine. Jeho rozhodnutie by už nič nezmenilo. "Zatiaľ som s tým ok, uvidíme časom. Každý hráč možno rozmýšľa, či mohol alebo nemohol ešte hrať. Som ale vďačný za to, čo som mal. Zapadlo to do seba ako puzzle, tri tituly po sebe boli absolútny vrchol," zakončil lúčiaci sa velikán slovenského hokeja Tomáš Surový.

Banská Bystrica - Trenčín (1.10. 2019) (32 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia