spravy.sk spravy.sk

Bol hviezdou fínskej ligy, z KHL ho vyhodili. Teraz skúša šťastie vo Švajčiarsku, kde nie je spokojný
zdroj: Lukáš Urbašík

Bol hviezdou fínskej ligy, z KHL ho vyhodili. Teraz skúša šťastie vo Švajčiarsku, kde nie je spokojný

Hrdinom utorkového stretnutia hokejovej Ligy majstrov medzi Banskou Bystricou a švajčiarskym Ambri-Piotta (0:4) bol talentovaný český brankár Dominik Hrachovina, ktorý vychytal čisté konto. Gólman, ktorý patril medzi elitu fínskej ligy, sa v ostatných dvoch sezónach trápi a vo švajčiarskom tíme, kde podpísal len krátkodobý kontrakt, sa necíti dobre.

Dominik Hrachovina patril medzi hlavných strojcov víťazstva v dueli proti Banskej Bystrici, keď za svoj chrbát nepustil ani jeden puk. Ako však sám tvrdí, v stretnutí si poriadne ani nezachytal, čo potvrdzujú aj zápasové štatistiky. Bystričania totiž vyslali na českého gólmana len 18 striel. „Banská Bystrica tam nemala veľa šancí. Neviem, či boli unavení alebo čo. Ja som tam viac-menej celý zápas len stál a mal som viac rozohrávok ako zákrokov. Užíval som si, že som si mohol zahrať s pukom ako šiesty hráč, a tým sa trochu udržoval v tempe. Ako hovorím, oni tam príliš veľa šancí nemali, k ničomu sme ich nepustili. Hrali sme dobre napriek tomu, že sme celý deň cestovali, takže je fajn, že sme dokázali získať tri body. Či to bolo s čistým kontom alebo nie, na tom až tak nezáleží, hlavne, že to už máme za sebou a môžeme ísť naspäť domov,“ zhodnotil duel český ochranca troch žrdí.

Hosťujúci hráči sa miestami museli cítiť ako na domácom ľade, ich fanúšikovia totiž absolvovali 1200 kilometrov dlhú cestu z Ambri do Banskej Bystrice, aby prišli povzbudiť svoje mužstvo. Z dediny, ktorá sa veľkosťou nemôže rovnať s metropolou stredného Slovenska, prišli tri autobusy verných priaznivcov, ktorí na štadióne vytvorili výbornú atmosféru. „Naši fanúšikovia sú blázni, jazdia s nami úplne všade. Neviem, či si berú v práci dovolenku, ja by som si určite prei hokej nevzal (smiech). Ale je super, že tu boli a urobili aspoň dobrú atmosféru, lebo som prekvapený, že tu dnes poriadne nikto nebol,“ povedal hrdina zápasu, ktorý bol sklamaný z diváckej kulisy na banskobystrickom štadióne. 

Český brankár vychytal proti Banskej Bystrici čisté konto (foto: Lukáš Urbašík)

V utorkovom zápase sa ukázal kvalitatívny rozdiel medzi slovenskou a švajčiarskou ligou, keď hráči Ambri-Piotta nepustili Bystričanov takmer k ničomu a zápas poľahky zvládli. Český brankár však bol po víťazstve značne rozladený a priznal, že nerozumie formátu Ligy majstrov, ktorá podľa neho nemá žiadny zmysel v priebehu ligovej sezóny. „Medzi jednotlivými ligami je určitý rozdiel. Tým, samozrejme, nechcem slovenskú ligu nejako zhadzovať, no človek musí chápať, že kvalitatívne rozdiely tam sú. Neviem, komu niečo prináša táto Liga majstrov. Cestujeme dlhú trasu na zápas uprostred týždňa, výsledok za veľa nestojí a ľudia na zápasy nechodia. Nechápem to a nemám k tomu viac čo povedať,“ povedal Hrachovina rozladeným tónom.

Švajčiarskemu tímu sa v domácej súťaži vôbec nedarí, aktuálne je až predposledný, pričom posledný Fribourg na nich stráca päť bodov, ale má o tri odohrané zápasy menej. Víťazstvo v Lige majstrov je tak určite pozitívnym znakom v nie príliš vydarenej sezóne pre malý švajčiarsky klub. „Liga majstrov má pre klub určite obrovskú prestíž, lebo ju nikdy predtým nehral. Vidíte sami, jazdia s nami fanúšikovia, všetci to berú veľmi vážne. Na postup to bude už veľmi ťažké, ale všetci k tomu pristupujú seriózne a pre klub, ktorý sa väčšinou pohybuje vo švajčiarskej lige na chvoste tabuľky, to má určité veľkú dôležitosť,“ vysvetlil Hrachovina význam kontinentálnej súťaže pre švajčiarsky klub.

Bývalý elitný gólman fínskej ligy robí vo Švajčiarsku len brankársku dvojku (foto: Lukáš Urbašík)

Napriek čistému kontu v lige šampiónov je budúcnosť talentovaného brankára stále otázna. Ešte predvlani patri medzi najlepších brankárov fínskej ligy a s Tapparou Tampere získal aj dva majstrovské tituly. Jeho kariéra mala ešte napredovať, keď prestúpil do KHL. Pred štartom sezóny v kazašskej Astane si však zlomil nohu a polovicu sezóny vôbec nechytal. Klub ho po nepresvedčivých výkonoch nakoniec prepustil a český gólman našiel útočisko vo švajčiarskom Ambri, kde podpísal krátkodobý kontrakt. Ako však sám tvrdí, vo Švajčiarsku nie je spokojný a nevie čo bude s ním ďalej.

„Vo Švajčiarsku si to, úprimne, veľmi neužívam a ďalej by som to ani nejak bližšie nerozoberal. Vôbec neviem čo bude so mnou v nasledujúcom období a ani to nejako neriešim. Momentálne ale nemám vôbec chuť hrať hokej a uvidíme neskôr, ako to všetko dopadne. Rád by som vám povedal, čo bude so mnou, ale je to teraz celé príliš zvláštne a človek s tým psychicky bojuje, takže vôbec neviem,“
povedal na záver rozhovoru Dominik Hrachovina.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: CHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia