spravy.sk spravy.sk

Tibor Varga: Extraligové tímy dodržujú systém, SHL je rozháraná a zbrklá
zdroj: facebook.com/bratislavacapitals

Tibor Varga: Extraligové tímy dodržujú systém, SHL je rozháraná a zbrklá

Narodil sa v Bratislave, hokejovo ho vychoval Ružinov a v sezóne 2004/2005 sa tešil zo zisku ligového titulu so Slovanom Bratislava. Reč je o Tiborovi Vargovi, ktorý pred začiatkom aktuálnej sezóny urobil mierne prekvapivé rozhodnutie. Ako bývalý hráč Žiliny, Martina, Košíc či Trenčína sa upísal druholigovému ambicióznemu mužstvu Bratislava Capitals.

Ľavému krídlu sa doposiaľ v drese "hlavnomešťanov" darí. V rámci Slovenskej hokejovej ligy (SHL) je 34-ročný Varga druhým najproduktívnejším hráčom celej súťaže a aj vďaka nemu sa Bratislavčania môžu po desiatich zápasoch tešiť zo zisku 23 bodov do tabuľky a priebežného prvého miesta. Sám však priznáva, že individuálne štatistiky nesleduje. Zameriava sa iba na tímové priority. "S prvým miestom sme spokojní, s predvedenou hrou ale zatiaľ až tak nie," povedal Tibor Varga v rozhovore pre hokej.sk.

S bilanciou sedem gólov a deväť asistencií ste zatiaľ druhým najproduktívnejším hráčom SHL. Sledujete vaše individuálne štatistiky?
Tibor Varga: 
"Vôbec. Som príliš starý na to, aby som sa zaoberal malichernosťami ako koľko gólov sa mi podarilo dať. Samozrejme, som líder, čiže sa odo mňa čaká, že nejaké tie trefy sa mi podaria. Nejdem sa ale na niečo hrať a neprišiel som iba zbierať body do osobných štatistík. Všetci sme tu za jedným cieľom. Tým je postup do Tipsport ligy."

Vyzerá to tak, že vysoké ambície priebežne napĺňate, v tabuľke svieti meno klubu na prvom mieste. Vládne spokojnosť?
"S prvým miestom sme spokojní, s predvedenou hrou ale zatiaľ až tak nie. Ani ja osobne nie som zatiaľ uspokojený a ani trénerský štáb. Robíme veľké množstvo chýb a môže sa nám to vypomstiť. S takýmito chybami nevidím reálne, že by sme mohli postúpiť do najvyššej súťaže."

Podľa Tibora Vargu Bratislavčania napriek prvému miestu nemôžu byť spokojní s predvedenou hrou. (foto: facebook.com/bratislavacapitals)
Podľa Tibora Vargu Bratislavčania napriek prvému miestu nemôžu byť spokojní s predvedenou hrou. (foto: facebook.com/bratislavacapitals)

Predpokladám, že narážate na doterajšie tri prehry na ľade súperov, dve z toho po predĺžení...
"Stáva sa nám to v každom zápase, nielen vonku. Trnavčania nám v ostatnom dueli dali dva góly do prázdnej bránky. Nechcem nikoho podceňovať, ale nám sa to nemôže stávať. Je síce od nás pekné, že keď vyhrávame, chceme dať ďalšie a ďalšie góly. Zrejme aj diváci to ocenia. Musíme si však uvedomiť, že občas potrebujeme pomôcť aj Hamasovi (brankár Peter Hamerlík, pozn.). On nás drží, má ťažké zákroky a musíme mu to začať vracať."

Proti Trnave ste vyhrali vysoko 8:3, vysoké víťazstvá v SHL sú ž pre vás bežné. Vidíte teda problémy v defenzívnych radoch?
"Nejde o obranu, ale defenzívnu hru ako celistvosť. Hráme zle, odhadzujeme puky, hráme zbrklo, ako keby sme sa báli podržať puk dlhšie na vlastných hokejkách. Musíme začať hrať moderný hokej, aký mohli diváci v Bratislave vidieť na majstrovstvách sveta. Tam nik neodhodil puk a treba sa to učiť. Bucášek (Dávid Buc, pozn.), ktorý bol na MS, vie, ako to chodí (úsmev), ale musíme všetkých naučiť, že puky treba podržať. Ak budeme hádzať problémy jeden na druhého, vypomstí sa nám to. V ťažkých zápasoch nás to môže stáť výhry, preto to musíme konečne už odstrániť."

V slovenskej extralige ste odohrali 446 súťažných zápasov. V čom je druhá najvyššia súťaž iná?
"Je to v istom slova zmysle ťažšie. Väčšina extraligových tímov totiž dodržuje systém. O súťaž nižšie je to strašne rozhárané. Človek niekedy má na sebe troch hráčov a inde následne chýbajú. Na to si treba v podstate zvyknúť a korčuľovať. Ide totiž o mladých chalanov, treba preto 'jazdiť' s nimi."

Druhá liga je podľa Tibora Vargu korčuliarsky náročnejšia i zbrklejšia. (foto: facebook.com/bratislavacapitals)
Druhá liga je podľa Tibora Vargu korčuliarsky náročnejšia i zbrklejšia. (foto: facebook.com/bratislavacapitals)

Medzi prvými piatimi miestami v tabuľke nie je vyšší bodový rozdiel, rysuje sa zaujímavé vyvrcholenie súťaže. Je podľa vás dostatočne kvalitná?
"Súťaživá je. Ako mužstvo sme vedeli od začiatku, do čoho ideme. Žiaden súper nám nedá vôbec nič zadarmo. Hráme na peknom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, každý má extra motiváciu. Preto v každom stretnutí hráme naplno, musíme sa popasovať s tým, aby sme boli úspešní. Ako som spomenul, najväčší rozdiel je v dodržiavaní systému. Najvyššia súťaž je herne celistvejšia. Korčuliarsky je to ale náročnejšie ako v extralige napriek tomu, že ide o zbrklejší hokej."

Neľutujete svoje rozhodnotie upísať sa druholigovému mužstvu?
"Neľutujem. V prvom rade som rád, že po dlhých rokoch som ako rodený Bratislavčan konečne doma. Išiel do klubu s tým, že ho ideme budovať od základov a od nuly, aby sme ho dostali na najvyššie priečky. My všetci musíme podriadiť všetko tomu, aby sme sa dostali do extraligy. SHL má veľmi rýchle tempo a čoskoro budme hrať play-off. To budú rozhodovať maličkosti a určite si nemôžeme dovoliť vypúšťať posledných desať minút, lebo to sa nám môže vypomstiť."

Kabína sa zložila počas leta celkom narýchlo, ste dobrý kolektív?
"Samozrejme, 90 percent hráčov sme sa už predtým poznali a kolektív je fajn. Možno nás trochu dali dole prehry, keď sme si sami stratili body v stretnutiach. Nemáme naozaj jeden pokojný zápas bez chýb."

Bratislava Capitals má podľa Vargu dobrý kolektív. (foto: facebook.com/bratislavacapitals)
Bratislava Capitals má podľa Vargu dobrý kolektív. (foto: facebook.com/bratislavacapitals)

Jedným z deklarovaných cieľov bolo aj prilákať fanúšikov. Máte dobrý tím plný hviezd a aj dobré výsledky, pred zápasom robíte veľkú šou, napriek tomu chodí na vaše zápasy priemerne 500 divákov. Prečo?
"Ťažko povedať. Ja si myslím, že Bratislava je počtom obyvateľov veľké mesto na to, aby sa tu dva kluby divácky uživili. Verím, že keď splníme cieľ a postúpime, získame nových fanúšikov. Teraz ich treba priviesť hrou, získavať body vonku a doma hrať dominantný hokej, aby ich to bavilo a rado chodili na štadión."

Priaznivcov sa ale nesnažíte získať iba hokejom. Už pred zápasom sa robí šou ako veľké predstavovanie hráčov, po zápase zase jeden z hráčov tancuje s krasokorčuliarkou. Ako vnímate takéto marketingové ťahy?
"Manažment to chce robiť akousi novou formou, čo je celkom fajn a kvitujem tento úmysel. Ľuďom sa to podľa ohlasov páči. Verím, že ich dôjde stále viac a viac, aby to ku koncu ročníka bolo pekné číslo. V play-off už naozaj budeme potrebovať ich pomoc. Niekedy je to tu už naozaj príliš komorné a ťažko sa nám hrá. Vážime si však každého jedného fanúšika, ktorý príde a snažíme sa ho potešiť."

HC Bratislava hrával svoje zápasy hrávali v Ružinove. Nemyslíte si, že by pomohol návrat na tento štadión, i keď je kapacitou menší?
"Na Ružinov mám dobré spomienky ešte z dorasteneckých čias. Keď to ale chceme robiť zábavnou formou, potrebujeme práve takýto štadión. Je tu využitie zábavy pre fanúšikov a oveľa väčší komfort. Musíme to ale robiť spôsobom, aby sme ľudí prilákali."

Tibor Varga: "Bratislava je dosť veľké mesto na to, aby sa tu uživili dva kluby" (foto: facebook.com/bratislavacapitals)
Tibor Varga: "Bratislava je dosť veľké mesto na to, aby sa tu uživili dva kluby" (foto: facebook.com/bratislavacapitals)

Majú Capitals potenciál prilákať fanúšikov ak by sa dostali do extraligy?
"Myslím si, že áno. Slovan bude, dúfajme, náš potenciálny súper a Bratislava je dosť veľké mesto na to, aby sa tu uživili dva kluby. Musíme sem ale lákať ľudí dobrou hrou na ľade."

Ste bývalý slovanista, ako vidíte doterajšie výsledky "belasých" v Tipsport lige po návrate z KHL?
"Slovan to má ťažké. Každý sa chce na nich vytiahnuť a majú pred sebou náročné zápasy. Idú si však svoje, videl som asi dva ich zápasy v televízii a musím povedať, že hrajú dobre. Majú dominantnú obranu podporenú dobrým brankárskym duom. Ak imtáto fazóna vydrží, môžu to dotiahnuť ďaleko. Verím, že budúci rok ich už v extralige vyzveme a potrápime aj my."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia