spravy.sk spravy.sk

Ramsay: Šatan vníma veci, ktoré viacerí nevidia. Čerešňákovi by som inak šancu nedal
zdroj: TASR

Ramsay: Šatan vníma veci, ktoré viacerí nevidia. Čerešňákovi by som inak šancu nedal

Tréner Craig Ramsay priletel do susednej Viedne v stredu 9. októbra, aby po presune do Bratislavy odštartoval už svoj tretí rok pôsobenia pri slovenskej hokejovej reprezentácii. Deň po prílete absolvoval v sídle Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) spolu s prezidentom Miroslavom Šatanom a generálnym sekretárom Miroslavom Valíčekom neformálne raňajky s novinármi.

Po leteckom presune z Tampy do Frankfurtu a následne do Viedne stihol nielen dohnať spánkový deficit, ale aj prechádzku po hlavnom meste Slovenska a stretnúť sa s niekoľkými priateľmi. Novinárom priznal, že lietanie zatiaľ zvláda bez problémov. Prišiel oddýchnutý a s vierou pomôcť slovenskému hokeju. Niekoľkokrát pochvalne odznelo meno Martin Fehérváry a ak bol kritický, tak len ku svojim golfovým výkonom počas letnej dovolenky. „Leto som trávil na Floride a popravde, ešte nikdy som toľko dažďa nevidel ako tentoraz. Napriek tomu som sa snažil hrať golf od pondelka do piatku, len víkendy som mal voľné,“ hovoril tréner Craig Ramsay, ktorý bude zostavovať nielen tím na Nemecký pohár, ale aj zloženie realizačného tímu.

Sympatický Kanaďan prišiel pracovať na Slovensko po pozvánke Miroslava Šatana, ten sa v júni stal novým prezidentom SZĽH, hoci nateraz zostáva aj na pozícii generálneho manažéra reprezentácie, kým sa nenájde adekvátna náhrada. Ich úzka spolupráca teda pokračuje. „Pre zväz je to správny krok, že sa stal Miro prezidentom. Máme medzi sebou dobré vzťahy, rovnako ako s celým manažmentom. Veľmi veľa sa rozprávame, všetko dôležité robíme spolu. Vždy prichádza s dobrými návrhmi. Presvedčil ma napríklad, aby som dal ešte jednu šancu Petrovi Čerešňákovi a on sa napokon ukázal vo výbornom svetle, to isté platí aj o iných mladých hokejistoch. Miro je múdry a dokáže vidieť a vnímať veci, ktoré ostatní nie,“ povedal na adresu svojho kolegu a šéfa zároveň.

Miroslav Šatan, Craig Ramsay
Táto fotografia pochádza z minuloročného Nemeckého pohára. Aj tento rok to bude prvá previerka našej reprezentácie. (foto: TASR)

Na štvrtkových raňajkách sa udiala aj vtipná situácia, keď sa Ramsay na otázku ohľadom dĺžky kontraktu pozrel na Mira Šatana. Sám totiž presne nevedel, podpísal prvý návrh kontraktu, ktorý dostal. Vedel som, že sa vrátim, lebo viacero vecí sme ešte nedotiahli do konca. Keď som dostal ponuku, musel som ju prijať, hoci som sa snažil tváriť, že nemusím. Zbožňujem však týchto ľudí, potenciál tímu a jeho ochotu pracovať. Musel som tomu dať ešte šancu. Verím, že som pripravený na novú sezónu a teším sa aj na spoluprácu s mladými hráčmi. Či už je to Martin Fehérváry, Adam Liška alebo Patrik Koch. Chceme pokračovať v práci s mladými hokejistami,“ priznal po návrate.

Mnoho Slovákov sa návratu Kanaďana na lavičku potešilo, nájsť totiž skúseného trénera, ktorý zároveň presadzuje moderný hokej tak, ako to žiada súčasné vedenie zväzu, nie je jednoduché. „Tlak pre mňa znamená robiť si prácu naplno a seriózne. Mojim cieľom je nájsť a pripraviť niekoho, kto raz moju trénerskú pozíciu prevezme. Podporím každého, kto o to má záujem. Nehovorím ľuďom, čo majú robiť, snažím sa ich iba usmerniť. Prinášam koncept, ktorý vo svete funguje, šírim čo som videl a zažil. Ide o detaily, ktoré robia rozdiely. Ukazujem videá z NHL a hovorím: ‚Toto sa snažíme dosiahnuť‘. Moji doterajší asistenti boli úžasní, stále ma podporovali a presadzovali spolu so mnou rovnaké myšlienky,“ hovorí rodák z Toronta.

Cieľom zväzu i kanadského trénera je pre túto sezónu postup zo základnej skupiny na majstrovstvách sveta a úspešná kvalifikácia na olympiádu. „Prioritou stále zostáva vyťažiť maximum z hráčov. Nehrať opatrne, tlačiť sa dopredu. Každý sa musí snažiť skórovať, snáď okrem brankára. Verím, že všetci rozumejú, že rýchla hra a snaha o výhru sú lepšie ako opatrný hokej. Musíte mať ideu toho, čo chcete hrať a dosiahnuť. Každý hráč sa musí deň čo deň vedieť predviesť a odovzdať maximum pre tím, lebo sme v tom všetci spolu,“ zakončil Ramsay.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia