spravy.sk spravy.sk

Čech mal slávnych predchodcov - tu je desať multitalentovaných hokejistov
zdroj: TASR/AP

Čech mal slávnych predchodcov - tu je desať multitalentovaných hokejistov

Podpis zmluvy futbalového brankára Petra Čecha s hokejovým klubom Guildford Phoenix prekvapil celý športový svet. Tridsaťsedemročný brankár získal počas svojej kariéry štyri majstrovské tituly v Premier League, päťkrát triumfoval v FA Cupe a na vrchol to dotiahol aj v Lige majstrov. Isté je, že do sveta hokeja nejde kvôli peniazom, veď v pozícii trojky Guildfordu bude chytať za drobné.

Isté je, že tento krok napomôže k zvýšeniu popularity hokeja vo Veľkej Británii a pre samotného Čecha pôjde o zaujímavú športovú výzvu. Nejde však ani zďaleka o prvú veľkú športovú premenu. Magazín The Hockey News pri tejto príležitosti priniesol desiatku najznámejších hokejistov, ktorí uspeli aj v inom druhu športu.

Manute Bol – basketbal


Dnes už bohužiaľ nebohý rodák zo Sudánu bol považovaný za najvyššieho hokejistu všetkých čias. So svojimi 231 centimetrami by sa pozeral zhora aj na nášho obra Zdena Cháru. Svojou výškou bol predurčený a v prestížnej NBA sa stal jedným z najúspešnejších blokárov. V roku 2002 však presedlal na hokej a v drese tímu Indianapolis Ice absolvoval jeden zápas v Central Hockey League.

Hoci išlo iba o jeden zápas, mediálna publicita bola obrovská. Keď vstúpil 16. novembra 2002 na ľadovú plochu, obecenstvo burácalo. Pravda, na nohách nemal korčule, ale topánky. Zohnať totiž korčule na jeho veľké nohy bolo nemožné. Bol síce neodohral ani jedno striedanie, no vďaka jeho hokejovej aktivite pomohol klub získať množstvo peňazí na charitatívny program. A keďže bol oficiálne členom tímu, do svojich štatistík si zapísal jeden štart v CHL.

Jack Caffery – bejzbal


Cafferyho kariéra v NHL netrvala dlho. V priebehu troch sezón (1955 až 1957) odohral 54 zápasov, v ktorých získal päť bodov. Neskôr absolvoval ešte dve sezóny v nižších súťažiach a potom presedlal na bejzbal. Ani v tomto športe nebol úplnou špičkou, no za tím Milwaukee Braves odohral slušných šesť sezóny.

Hayley Wickenheiserová – softbal


Jedna z najlepších hokejistiek histórie má vo svojej zbierke štyri olympijské zlaté medaily a sedem titulov majsterky sveta. Členke Siene slávy však hokejové úspechy nestačili a v roku 2000 reprezentovala Kanadu aj na letných olympijských hrách – v softbale. Aj v tomto športe bola pritom veľmi úspešná a patrila medzi opory reprezentácie.

Teemu Selanne – rely


„Fínsky blesk“ predstavoval skutočnú hokejovú legendu, no známa bola aj jeho láska k rýchlym autám. V rokoch 1997 a 1998 sa zúčastnil pod pseudonymom „Teukka Salama“ niekoľkých pretekov World Rally Championship v rodnom Fínsku. Jeho najlepším výsledkom bolo 24. miesto v roku 1998.

Patrice Brisebois – NASCAR


Ostávame vo svete motorizmu. Člen majstrovského tímu Montrealu Canadiens z roku 1993 si vo svojej kariére vyskúšal aj populárny seriál cestných áut NASCAR. Na slávnom okruhu Gillesa Villeneuva dokonca obsadil v roku 2009 výborné dvanáste miesto. Dokázal to pritom len vo svojom druhom štarte. Spoločne s Emmanuelom Anassisom navyše vyhral v roku 2017 preteky série Lamborghini Super Trofeo v Texase. Do sveta motošportu bol zaangažovaný aj ďalší bývalý hráč Canadiens Marc-Andre Bergeron, ktorý sa stal v roku 2017 majiteľom tímu v NASCAR.

Bill Ezinicki – Golf


Ezinicki bol s prezývkou „Wild Bill“ v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch považovaný za jedného z najtvrdších hráčov NHL. V dresoch tímov z Toronta, Bostonu a NY Rangers odohral 368 zápasov, v ktorých nazbieral 184 bodov a 707 trestných minút. Rodák z Winnipegu získal s Maple Leafs tri Stanleyho poháre. Kariéru ukončil v roku 1952 ako 27-ročný. Nasledovala však veľmi úspešná golfová kariéra. V rokoch 1956 až 1964 vyhral Ezinicki až desať turnajov. V roku 1997 ho dokonca zaradili do Siene slávy PGA.

Sven Tumba – futbal, golf, vodné lyže


Tumba síce v NHL nikdy nehral, no v rodnom Švédsku urobil veľkú kariéru. V pozícii osemnásobného majstra Švédska odohral za reprezentáciu 245 zápasov, v ktorých nastrieľal 186 gólov. Medzinárodná federácia IIHF ho zaradila do svojej Siene slávy. S hokejom skončil v roku 1966 a potom preorientoval svoju pozornosť na golf. Tumba bol jedným z prvých priekopníkov, ktorí priniesli tento šport do Sovietskeho zväzu. V roku 1973 reprezentoval Švédsko na Svetovom pohári a bol vymenovaný za najvplyvnejšieho človeka v histórii švédskeho golfu. Aby toho však nebolo málo, v roku 1956 odohral za Švédsko medzinárodný prípravný zápas vo futbale a neskôr sa stal aj švédskym majstrom vo vodnom lyžovaní.

Dave Semenko – box


Semenko bol známy ako osobný strážca Wayna Gretzkeho počas jeho pôsobenia v Edmontone Oilers. Robustný Kanaďan patril medzi najtvrdších hráčov svojej éry a preto veľmi neprekvapilo, že sa okrem hokeja venoval aj boxu. Vďaka Larrymu Messierovi (strýko Marka Messiera) dokonca absolvoval niekoľko profi zápasov a vrcholom bol súboj s Muhammadom Alim. Semenko nazbieral počas deviatich sezón v NHL 1175 trestných minút. Vrcholom kariéry bol však práve duel s legendárnym Alim, ktorý sledovali 12. júna 1983 tisícky divákov v Edmontone. Pravda, išlo skôr o zábavný zápas a nie pravú bitku na ostrie noža. V poslednej minúte tretieho kola však uštedril Alimu zopár tvrdých úderov.

Gerry James – americký futbal


Dnes už 84-ročný Kanaďan je jediným športovcom, ktorý odohral v rovnakej sezóne finále Stanleyho pohára i Grey Cupu. V roku 1959 bol členom majstrovského tímu Winnipeg Blue Bombers a o pár mesiacov neskôr si zahral finále Stanleyho pohára s Torontom Maple Leafs. V hokeji bol krídlom, v americkom futbale running backom. James získal najprestížnejšiu cenu kanadského amerického futbalu hneď dvakrát a v roku 1981 ho uviedli do Siene slávy CFL. V NHL sa mu víťazný pohár získať nepodarilo.

Lionel Conacher – zo všetkého trošku


Iba málo športovcov sa mohlo pochváliť takou všestrannosťou ako Kanaďan narodený v roku 1900 v Toronte. Ako tínedžer vyhral viacero titulov v boxe a zápasení. Dokonca boxoval aj proti legendárnemu Jackovi Dempseyovi. Neskôr pomohol k majstrovskému titulu bejzbalovému tímu Toronto Maple Leafs (1926) a stal sa aj viacnásobným šampiónom v lakrose. Conachera však poznáme predovšetkým ako hráča, ktorý získal ako prvý Stanleyho pohár i Grey Cup (neskôr sa to podarilo aj Carlovi Vossovi). Prestížny Stanleyho pohár získal s Chicagom, ale aj s Montrealom Maroons. Na konci svojej kariéry ho označili za najväčšieho športovca Kanady prvej polovice dvadsiateho storočia. Je súčasťou niekoľkých Siení slávy, vrátane Siene slávy NHL.

Ďalší významní obojživelníci: Jon Mirasty (MMA), Peter Zezel (futbal), Grant Fuhr (bejzbal, golf), Mark Scheifele (golf).

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia