spravy.sk spravy.sk

Kanaďanovi vo Zvolene pomáha čeština. McPherson: Musel som si zvykať, že nehrám v tichu
zdroj: jäzva

Kanaďanovi vo Zvolene pomáha čeština. McPherson: Musel som si zvykať, že nehrám v tichu

Prišiel do Zvolena a môže sa pochváliť honorom doposiaľ najproduktívnejšieho hráča HKM. Kanaďan Allan McPherson vymenil nadnárodnú súťaž EBEL za modro-červený dres tímu spod Pustého hradu a v 11 odohraných súťažných stretnutiach nazbieral doposiaľ 13 bodov (5+8). Bohatú úrodu načal aj vďaka výbornej sérii deviatich zápasov po sebe, v ktorých si na svoje konto pripísal aspoň jeden bod. Ako priznáva samotný kanadský hokejista, vo Zvolene sa doposiaľ cíti dobre.

"Všetko je zatiaľ výborné, nemôžem sa na nič sťažovať. Európa je veľká zmena po dlhých rokoch v Severnej Amerike," hovorí pre oficiálny web klubu hráč, ktorý si v minulosti obliekal dresy tímov AHL Rochester Americans či Texas Stars. Vlani pôsobil v českom Orli Znojmo, čo mu okrem iného v rámci Zvolena pomáha aj prekonávať jazykovú bariéru. "Myslím, že mi v tomto smere pomohla aj minulá sezóna v Česku, keďže veľa vecí je tam podobných ako tu. Všetci naokolo sú veľmi nápomocní, čo život veľmi uľahčuje. Samozrejme, najväčšia zmena je spočiatku vždy jazyk. Je preto dobré, že tréneri a spoluhráči hovoria po anglicky. Uplynulú sezónu som pochytil pár slovíčok z češtiny, niektoré sú podobné. Väčšinou sú to základné veci, ako pozdravy, názvy potravín, frázy v reštaurácii a podobne. Hľadal som si nejaké podobnosti medzi slovenčinou a češtinou, je ich veľa, no aj veľa rozdielov. Stále sa teda učím, obidva jazyky sú dosť ťažké," približuje McPherson k aklimatizácii v strednej Európe.

Allan McPherson (vpravo) je doposiaľ najproduktívnejším hráčom Zvolena. (foto: jäzva)
Allan McPherson (vpravo) je doposiaľ najproduktívnejším hráčom Zvolena. (foto: jäzva)

Čo ho podnietilo k zamiereniu do týchto končín? "Ako u väčšiny severoamerických hráčov, to bola najmä nová výzva, nová skúsenosť a príležitosť. Strávil som štyri roky v AHL a ECHL. Postupne cítite, že to nikam príliš nesmeruje, neposúvate sa a vidina NHL pre mňa nebola veľmi reálna. Rozhodnete sa dať šancu Európe," približuje šikovný rýchly zakončovateľ s dobrou strelou, ktorému vyhovuje tamojší štýl hry. "Ja osobne cítim, že tunajší hokej mi sedí. Som malý a rýchly hráč, ktorý sa snaží hrať rozumne, predovšetkým tvoriť v ofenzíve a byť rýchly v rohoch a pri mantinely. Myslím si aj preto, že väčšie klzisko mi vyhovuje," odpovedá 28-ročný útočník.

McPherson, ktorý si užíval aj pôsobenie vo švajčiarskom klube HC La Chaux-de-Fonds a páčila sa mu aj krajina rovnako ako Slovensko či Česko, vidí viaceré rozdiely tipsportligového hokeja v porovnaní s EBEL. "Tu sa hrá kvalitný rýchly hokej. Je tu veľa rýchlych a šikovných hráčov, ktorí dokážu tvoriť hru. Oproti EBEL je to trochu rozdielny štýl, ale sedí mi. V EBEL je ešte viac severoamerických hráčov, čo cítiť aj v hre. Tunajší hokej sa mi viac podobá tomu, ktorý sa hrá vo švajčiarskej lige. Je viac otvorený. Sú to ale naozaj iba drobné rozdiely. Čo sa týka najlepších tímov v každej lige, je to v podstate podobné. Dokážu dobre dodržiavať defenzívny systém, držať puk, hrať dobré presilovky a oslabenia Rozdiely nie sú veľké a viete sa rýchlo prispôsobiť," približuje rodák z Kinburnu.

Pod Pustým hradom tvorí Kanaďan formáciu s ďalšími dvomi zámorskými hokejistami - Kyleom Bonisom či Brockom Trotterom. "Brock aj Kyle sú skvelí hráči, s takými sa hrá naozaj jednoducho. Základom je dobrá komunikácia. Veľkou výhodou preto je, že sa môžeme dohovoriť po anglicky. Povedal by som, že ja a Kyle hráme taký "pracovitý" severoamerický hokej, bojujeme o puky, napádame. Brock hrá zase viac hlavou, má dobré videnie hry. Spolu to dokážeme dobre prepojiť, pomáhame si a zatiaľ to výborne funguje. Verím, že bude aj ďalej. Aj moja momentálna bodová séria je len odrazom práce celého útoku," hovorí McPherson k tejto legionárskej spolupráci a dodáva, že pred príchodom do Zvolena sa osobne poznal aj s Mackenziem Skapskim.

Allan McPherson: "Fanúšikovia sú hluční počas celého zápasu, bubnujú, po zápase oslavujú" (foto: hkmzvolen.sk)
Allan McPherson: "Fanúšikovia sú hluční počas celého zápasu, bubnujú, po zápase oslavujú" (foto: hkmzvolen.sk)

Vo Zvolene sa mu zatiaľ páči a môžu za to aj priaznivci, ktorí na tipsportligových štadiónoch neustále vytrvalo povzbudzujú. "Fanúšikovia sú hluční počas celého zápasu, bubnujú, po zápase oslavujú. U nás doma tribúny väčšinou ožijú len pri góle, bitke alebo dobrom bodyčeku. Tu by som to prirovnal k atmosfére, aká je aj na futbale. Musel som si najprv zvykať na to, že nehrám v takom tichu, ale bola to príjemná zmena a je radosť vidieť tú vášeň, ktorú všade fanúšikovia majú," hovorí McPherson s dodatkom, že si plánuje aj detailne pozrieť mesto. "Určite by som chcel ísť pozrieť zámok. S chalanmi sa radi prechádzame v centre. Minulý rok som počas pobytu v Česku navštívil aj Bratislavu a páčila si mi. Novembrovú reprezentačnú prestávku by som rád využil na cestovanie."

Hoci mu chýba rodina, nad návratom za "veľkú mláku" zatiaľ nerozmýšľal. "Užívam si to tu a rád by som ostal. Všetko ale záleží od momentálnej situácie a zdravia. Teraz mám 28 rokov a dúfam, že ma ešte čaká pár dobrých ročníkov. Po každej sezóne sa obhliadnete späť a prehodnotíte ako sa cítite, mentálne aj fyzicky, premýšľate nad tým, čo bude ďalej. Momentálne ale nevidím dôvod, prečo by som tu nechcel, alebo nemohol ostať. Chcem tu hlavne podávať vyrovnané výkony a ciele, ako napríklad bodové méty, nemám. Túžim hrať najlepšie ako viem a chcem, aby sme uspeli ako tím," uzatvára hráč, ktorého vzormi sú okrem Wayna Gretzkého aj Mike Richards či Pavel Bure a obľúbeným tímom je Ottawa Senators.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia