spravy.sk spravy.sk

Vůjtek opäť na slovenskej striedačke, v Košiciach sa stretnú legendy
zdroj: jäzva

Vůjtek opäť na slovenskej striedačke, v Košiciach sa stretnú legendy

Tréner Vladimír Vůjtek sa opäť postaví na striedačku slovenskej hokejovej reprezentácie a povedie ju v exhibičnom zápase bývalých skvelých hráčov proti výberu Švédska, za ktorý nastúpia hokejisti s množstvom medailí zo svetových šampionátov a bohatými skúsenosťami zo zámorskej NHL: Exhibícia, ktorá sa koná aj príležitosti 90. výročia organizovaného hokeja na Slovensku, sa uskutoční v sobotu 26. októbra o 17.00 h v košickej Steel aréne.

Do jedného z centier tohtoročného svetového šampionátu príde doslova hokejová smotánka. Na ľade sa budú preháňať držitelia dokopy dvadsiatich zlatých medailí z majstrovstiev sveta. O kvalite severského tímu svedčí aj fakt, že najmenej reprezentačných štartov v A-mužstve troch koruniek má druhý brankár Rolf Wanhainen. Aj on stál v bránke v osemnástich dueloch Tre kronor. Švédi pôvodne organizátorom nahlásili aj súpisku s bývalou hviezdou Ottawy Danielom Alfredssonom, ten sa však predbežne z účasti ospravedlnil. „Snažíme sa ešte so švédskou stranou zabezpečiť aj jeho účasť,“ hovorí organizátor exhibície a manažér slovenskej reprezentácie veteránov Štefan Pjontek.

Momentálne najväčšou hviezdou švédskeho tímu je Michael Nylander, ktorý odkorčuľoval v NHL 920 stretnutí, v reprezentačnom drese nastúpil 127-krát, je dvojnásobný majster sveta, trikrát na šampionát získal striebro i bronz. Cez 500 stretnutí v NHL majú odohraných aj útočníci Willy Lindström, ktorý bol kedysi aj hviezdou konkurenčnej WHA, Per-Erik Eklund, Jonas Höglund a obranca Tomas Jonsson.

V slovenskom drese sa predstavia aj zlatí chlapci z Göteborgu 2002. V bránke by sa mal objaviť Ján Lašák, v obrane budú naskakovať Ľubomír Višňovský s Dušanom Milom a v útoku sa objavia Miroslav Šatan, Jozef Stümpel, Žigmund Pálffy, Marek Uram, Rastislav Pavlikovský, Ladislav Nagy a Peter Pucher. Šatan so Stümpelom a Pálffym môžu vytvoriť funkcionársky zväzový útok, keďže bývalý reprezentačný kapitán je prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja, jeho dvaja kolegovia sú zasa členovia výkonného výboru SZĽH. Pre košických fanúšikov môže byť lákadlom, že opäť uvidia v akcii Ladislava Nagya či Petra Bartoša. Úspechy v drese oceliarov zbieral aj Richard Šechný, ktorý si v tomto zápase neoblečie svoje tradičné číslo 24, ktoré bude patriť jeho ďalšiemu skvelému držiteľovi Žigmundovi Pálffymu. Šechný bude hrať s číslom 23.

Osobnosti sa zídu aj na striedačkách. Slovenský tím povedú Vladimír Vůjtek, František Hossa a Ľubomír Pokovič. Vladimír Vůjtek je zatiaľ posledný tréner, ktorý Slovensko priviedol k medaile z majstrovstiev sveta i postupu do štvrťfinále šampionátu. Na reprezentačnej striedačke pôsobil v rokoch 2011 až 2015. Švédov zasa bude koučovať Curt Lundmark. Jeho tímy získali na svetových šampionátoch dokopy päť medailí – dve zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú. Lundmark je jeden z najúspešnejších koučov v histórii švédskeho hokeja. Ako hlavný kouč bol aj pri zlate na olympijskom turnaji v Lillehammeri 1994. Od 80. rokov až donedávna si nikto vo Švédsku nevedel predstaviť tamojšiu hokejovú reprezentáciu bez výstrojového manažéra Andersa Weiderstala. Muž, ktorého prezývajú Pudding, sa stal na severe Európy legendou. Hráčom pomáhal s výstrojom v dokopy 1017 stretnutiach Tre Kronor, zúčastnil sa na 34 svetových šampionátoch.

„Na stretnutie sme pozvali aj ďalšie veľké osobnosti predovšetkým košického hokeja. Čestné buly vhodí Vincent Lukáč, v hľadisku by mali byť aj Ján Selvek, Bedřich Brunclík, Ján Faith, Igor Liba, Milan Staš. Okrem nich sme pozvánku poslali aj bývalému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi či niekdajšiemu trénerovi futbalovej reprezentácie Jánovi Kozákovi
,“ pripája informácie Štefan Pjontek.

Vstupenky na exhibíciu sa predávajú v sieti Ticketportal.

PREDBEŽNÉ NOMINÁCIE

SLOVENSKO


Brankári: Ján Lašák, Ján Laco, Miroslav Lipovský, Martin Klempa.

Obrancovia: Ľubomír Sekeráš, Ľubomír Višňovský, Ivan Droppa, Jaroslav Obšut, Peter Podhradský, Dušan Milo.

Útočníci: Miroslav Šatan, Žigmund Pálffy, Jozef Stümpel, Róbert Petrovický, Marek Uram, Rastislav Pavlikovský, Ladislav Nagy, Branko Radivojevič, Marcel Hossa, Ľubomír Vaic,

Peter Pucher, Peter Bartoš, Martin Cibák, Michal Hreus, Richard Šechný.

Tréneri: Vladimír Vůjtek, František Hossa, Ľubomír Pokovič

ŠVÉDSKO


Brankári: Magnus Eriksson, Rolf Wanhainen

Obrancovia: Björn Nord, Christian Due-Boje, Greger Artursson, Magnus Svensson, Per Gustafsson, Thomas Rhodin, Tomas Jonsson, Tommy Sjödin.

Útočníci: Anders Carlsson, Andreas Johansson, Johan Strömwall, Jonas Höglund, Jonathan Hedström, Magnus Roupé, Michal Nylander, Per-Erik Eklund, Peter Ottosson, Willy Lindström.

Tréner: Curt Lundmark.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia