spravy.sk spravy.sk

Získal titul so Slovanom aj Brnom. Pred koncom kariéry avizuje Kováčik veľký topoľčiansky sen
zdroj: jäzva

Získal titul so Slovanom aj Brnom. Pred koncom kariéry avizuje Kováčik veľký topoľčiansky sen

Pred jedenástimi rokmi získal ligový titul so Slovanom Bratislava, dva roky dozadu dvíhal nad hlavu trofej v najvyššej českej súťaži s Kometou Brno. Čas je však neúprosný, čo si Jozef Kováčik naplno uvedomuje. Skúsený 39-ročný obranca sa ocitá na sklonku kariéry, čo dokazuje aj návrat do klubu, ktorý ho hokejovo vychoval. Poctivý zadák si už druhú sezónu po sebe oblieka dres Topoľčian a túži po úspechu, ktorý doposiaľ ešte nezažil.

Návrat do známeho prostredia, iná atmosféra

"Momentálne hrám za svoj domovský klub a veľmi si to užívam," začal svoje rozprávanie pre hokej.sk 179 centimetrov vysoký bek. V rámci Slovenskej hokejovej ligy (SHL) mohol zažiť v stredu veľký návrat. Predstavil sa totiž na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu proti mužstvu Bratislava Capitals (4:3 sn). Cítil nostalgiu zo svojich "belasých" čias? "Priznám sa, keď sa postavil zimák, stali sa nejaké veci, pre ktoré som musel odísť a pobral som sa do Komety Brno. Nikdy ale nezabudnem na starý slovanistický zimák, kde bývala skvelá atmosféra a ľudia si to vedeli užívať. Určite by ma potešilo, ak by na stredajší zápas prišlo pár fanúšikov prišlo aj zo Slovana, ale je to už možno 8-9 rokov, čo som odišiel a uteká to. Čas nezastavíme, ale našiel som tu pár známych, ktorých som stretol veľmi rád. Pre niektorých našich hráčov bolo super vidieť, že aj na takomto stánku sa hráva hokej. Možno budú aj preto mať motiváciu posúvať sa ďalej," tešilo Kováčika.

Jeho želanie sa, žiaľ, nenaplnilo. Na najväčší slovenský stánok si našlo cestu 569 priaznivcov. "Hlavnomešťania" sa doposiaľ trápia so získavaním diváckej kulisy. "Mrzí ma to, každý hokejista chce totiž vidieť plné tribúny. Je to najkrajšie, čo môže byť. Hokej by sa mal hrať pre divákov. Pre Capitals je to možno nová výzva do budúcna. Bude to zrejme dlhá cesta, aby si získali ľudí. Zažil som to napríklad na Sparte Praha v porovnaní so Slaviou. Je to taký paradox. Sú to tiež dva tímy z jedného mesta, pričom Sparta bola na tom vždy lepšie. Celkom ale Bratislavčanom fandím aj pri takomto kroku," vyjadril sa čoskoro už 40-ročný obranca (nar. 1. januára 1980). Dodal, že ho teší priazeň fanúšikov "žochárov", ktorí v druhej najvyššej súťaži pravidelne napĺňajú štadión do posledného miesta.

Jozef Kováčik
Pri návrate na Nepelu sa Jozef Kováčik nedočkal plných tribún. (foto: jäzva)

"Zažil som v živote nádherné atmosféry, mal som na to veľké šťastie - či už v Nitre, Martine, Slovane alebo Komete Brno, kde som prežil najkrajšie roky svojej kariéry. Som ale po návrate domov milo prekvapený, že na také malé mestečko chodí na domáce zápasy vždy 1500-2000 ľudí. Je to veľmi príjemný pocit. Obrovská vďaka preto patrí fanúšikom, ktorým sa to snažíme vracať. Zatiaľ sa to darí," usmieva sa Kováčik. A má prečo. Topoľčianski hráči svojimi výkonmi žiaria a patrí im priebežné druhé tabuľkové miesto s 31 bodmi a iba dvojbodovým mankom na Capitals, ktorých v sezóne už dvakrát zdolali po nájazdoch. Čím si vysvetľuje skúsený zadák tento úspech?

Odovzdáva skúsenosti

"Jedna vec je, ako je mužstvo vyskladané. Druhý faktor je tréner Ľubomír Hurtaj, ktorý prežil krásne hokejové roky a niečo o ňom vie. Máme výbornú partiu a topoľčiansky hokej sa stále snaží posúvať hranice dopredu. Žiaľ, nemáme také prostriedky, aby sme mohli rozmýšľať nad jednoznačnými postupovými cieľmi. Čert ale nikdy nespí a určite budeme robiť na tom, aby sme sa posúvali. Možno prekvapíme a bude z nás čierny kôň SHL. Je totiž vidieť na našom mužstve, že máme na čom stavať. Za každú lajnu musím povedať, že robíme maximum. Chalani sa snažia a učia sa rýchlo. Je to len o tom, aby sme všetko poriadne odmakali - jedna vec je vyhrať základnú časť, druhá zase play-off, to budú ešte veľké rozdiely. V tíme však máme výborného gólmana Erika Kompasa, ktorý chytá fantasticky. Keď sa to celé zráta, vychádzajú slušné výsledky," rozhovoril sa Kováčik.

Jozef Kováčik po góle
Jozef Kováčik o skvelej fazóne Topoľčian: "Za každú lajnu musím povedať, že robíme maximum. Chalani sa snažia a učia sa rýchlo." (foto: jäzva)

On sám sa stavia do pozície hráča, ktorý odovzdáva bohaté skúsenosti mladším. Ešte donedávna pritom tvoril obranné duo s takmer rovnako skúseným Milanom Hruškom, ktorý momentálne nehráva. "Samozrejme, Milan chýba. Tiež je rodený Topoľčanec a osobnosť na ľade. Taký je ale hokej a som rád, že niektorých bekov môžem akoby vychovávať. Mojou dvojičkou je teraz český mladík Martin Hřebíček. Doniesol som si ho do klubu ja a som rád, že ostal aj v tejto sezóne. Hoci je Čech, ale je veľmi fajn chalan, na ktorom vidno, že sa rýchlo učí. Som tu od toho, aby sa mladí posunuli ďalej ale i pre nádej, že sa možno prvý raz v histórii na nás usmeje šťastie," dúfa Kováčik.

Jedna posledná túžba

Naráža na fakt, že hoci "žochári" hokejovo vychovali napríklad aj Miroslava Šatana, doposiaľ si najvyššiu súťaž nikdy nezahrali. Zmeniť to je veľkým snom Jozefa Kováčika, ktorý avizuje, že čoskoro zavesí korčule na klinec. "Ja som si povedal, že túto sezónu ešte potiahnem. Na 90 percent môžem zaručiť, že bude moja posledná. Následne sa vyberiem iným smerom," vyjadrila sa veľká topoľčianska osobnosť. Ak by sa ale jeho tímu podarilo postúpiť do Tipsport ligy, nedošlo by k zmene rozhodnutia? "Boli také narážky od prezidenta. Neviem, je to možné, ale určite nechcem predbiehať. Idem od zápasu k zápasu," reaguje skromná defenzívna opora. Na záver rozhovoru hokej.sk približuje podrobnejšie spomenutý veľký sen.

Jozef Kováčik (2)
Pred koncom kariéry chce Jozef Kováčik osláviť titul s Topoľčani a posunúť svoje rodné mesto do Tipsport ligy. (foto: jäzva)

"Vždy som chcel hrať o najvyššie priečky. Bolo by krásne o ne zabojovať v aktuálnom ročníku a nech už skončí akokoľvek, nechcem predbiehať, ale na koniec kariéry by bol najkrajší titul s Topoľčanmi. Či som bol v Nitre, Slovane či Komete Brno, čakal som na tento vysnívaný titul. Hoci je to o ligu nižšie, bol by som nesmierne rád, keby sme si zahrali finále. Možno aj proti Capitals," zakončil s úsmevom Jozef Kováčik.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia