spravy.sk spravy.sk

Znojemské dvojičky Uram a Pucher si predlžujú kariéry - vždy nám to fungovalo
zdroj: foto jäzva

Znojemské dvojičky Uram a Pucher si predlžujú kariéry - vždy nám to fungovalo

Obaja majú 45 rokov, sú majstrami sveta i Slovenska. Jeden pochádza z Liptovského Mikuláša, druhý z Prešova, no na ľade si rozumeli, ako keby vyrastali v rovnakom klube.

Keď angažovalo Znojmo v roku 1999 z Liptova Mareka Urama a z Košíc Petra Puchera, nemohli „orli“ ani len tušiť, že práve získali úderný dvojzáprah, ktorý bude dlhých sedem rokov ťahať Moravanov za víťazstvami. Neskôr sa ich cesty rozišli, no v sezóne 2012-13 si za Znojmo zahrali opäť v rámci EBEL Ligy a o mesiac starší Pucher tam potom zotrval ďalších päť rokov. A hoci už nepôsobia na najvyššej úrovni, do hokejového dôchodku sa stále nechystajú a akoby sa predháňali v tom, kto vydrží dlhšie.

„Už to nie je o tom, že by sme chceli predlžovať kariéru. Ja to beriem skôr ako zábavu. Ak hráte hokej štyridsať rokov, tak s tým neviete len tak prestať a navyše sa potrebujem stále udržiavať v akej-takej kondícii,“
usmieva sa Marek Uram, ktorý získal vo dvoch tohtosezónnych zápasoch v drese druholigového Žiaru päť bodov za gól a štyri asistencie. Jeho spoluhráčom je tam aj tretí zo stále aktívne hrajúcich majstrov sveta Jozef Stümpel.

Vaic, Pucher, Uram


Peter Pucher sa usadil u našich západných susedov a v Jindřichovom Hradci plní dvojrolu hráča i trénera. „Je to štvrtá liga a musím priznať, že je to celkom fofr. Česi totiž hrajú kvalitný hokej aj v nižšej súťaži. Je to z roka na rok ťažšie, ale pokiaľ to bude za niečo stáť a podrží ma zdravie, tak pri tom vydržím. Vek nezastavím a raz ten koniec prísť musí. Už teraz mám toho celkom dosť, pretože trénujem aj deti ročníkov 2007 a 2008. Čas mám teda naplnený plnohodnotne.“

Svoju legendárnu spoluprácu oprašujú z času na čas v rámci zápasov starých pánov. Tak ako poslednú sobotu, kedy si zahrali v jednom útoku proti legendám Švédska.

„Vždy nám to fungovalo. Odohrali sme toho veľmi veľa a keďže sa už teraz stretávame na ľade iba sporadicky, v poslednom čase si užívame zábavu hlavne mimo ľadu,“
rozosmial sa Uram, ktorý sa v šatni nemohol usadiť pri nikom inom, než Petrovi Pucherovi. „My sme si vždy rozumeli a nie nadarmo nám to tak spolu fungovalo. V Znojme na to spomínajú ešte stále. Som veľmi rád, že sa rozhodol pokračovať a odovzdáva skúsenosti mladým. Pozerať na neho na ľade je predsa radosť,“ hodil šibalský úsmev na kamaráta Pucher.

Pri príležitostí podobných akcií vždy ožívajú spomienky a v prípade tohto tandemu je tou najpríjemnejšou zisk titulu majstra sveta z roku 2002. „Ja si už nepamätám dve striedania dozadu a nieto ešte veci spred sedemnástich rokov. Ale isté, bolo to niečo krásne a každý z nás na to spomína veľmi rád,“ poznamenal M. Uram. 

Šechný, Vaic, Uram, Pucher

Peter Pucher iba súhlasne prikývol a hrabať sa v spomienkach je podľa neho zbytočné. Život prináša stále nové výzvy a k slovu sa dostáva plnenie nových snov. 

„Pre mňa bol jedným z takých snov zahrať si spoločne so synom,“ vyznal sa 45-ročný Prešovčan, ktorému sa tento sen splnil počas minulosezónneho účinkovania v tíme HC Prešov. Spoločne s 22-ročným Petrom juniorom si zahrali na prvoligovej úrovni. „On hrá v obrane, ja v útoku. Dobre sme sa teda doplňovali. Je šikovný a pracuje na sebe. Či sa však bude hokejom živiť, to sa ešte iba uvidí. Ja som rád, že sa venuje športu a keďže študuje vysokú školu v Brne, je super mať ho blízko pri sebe.“

Cestou na exhibičný duel v Košiciach sa samozrejme zastavil aj v rodnom Prešove. Pohľad na zimný štadión bez strechy v ňom vyvolal bolestivé pocity.

„Prespal som u mamy, ktorá býva veľmi blízko zimáku. Poviem pravdu, človeku je to ľúto. Bol to krásny stánok a je hanbou, že v treťom najväčšom meste na Slovensku nie je záujem o hokej a futbal. V Čechách je to úplne iné a tam si asi viac uvedomujú, že šport patrí ku kultúre národa,“
dodal pre hokej.sk Peter Pucher.

Legendy Slovensko vs. Švédsko (234 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Extraliga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia