spravy.sk spravy.sk

Z najhoršieho tímu najlepší. Capitals sa vyhupli na čelo zaujímavého rebríčka
zdroj: TASR/AP

Z najhoršieho tímu najlepší. Capitals sa vyhupli na čelo zaujímavého rebríčka

Posledné víťazstvo Washingtonu Capitals v Philadelphii spôsobilo zmenu na čele jedného zaujímavého rebríčku. Hokejisti z hlavného mesta USA sa ním posunuli na prvé miesto v poradí víťazstiev tímov NHL z posledných 37 rokov.

Tento fakt je o to pôsobivejší, že v čase svojho vstupu do NHL boli Capitals vyložene fackovacím panákom.

Caps odštartovali svoje pôsobenie v sezóne 1974-75 sériou sedemnástich prehier, čím prekonali negatívny rekord Philadelphie Quakers zo sezóny 1930-31. Svoje prvé víťazstvo na klzisku súpera vybojovali až 28. marca 1975, keď vyhrali 5:3 na ľade Californie Golde Seals. Predtým prehrali vonku 37-krát v rade. Viac výhier na ľadoch súperov už potom v tejto sezóne nepridali.

Biedu nováčikovského tímu Washingtonu dokumentoval aj pamätný skutok, keď sa Tommy Williams rozhodol doniesť do šatne plechový odpadkový kôš, zodvihol ho nad hlavu a prechádzal sa s ním ako so Stanleyho pohárom.

„Veru, všetci sme ten kôš podpísali,“
spomína s úsmevom brankár Ron Low. „Chceli sme mať svoje mená na pohári a toto bol ten náš. Doma sme vyhrali iba sedem zápasov a treba to priznať, boli sme príšerným klubom. Nie sú to tie najkrajšie spomienky. Napríklad v Buffale sme dostali trinásť gólov a štyri z nich si strelili naši vlastní obrancovia. Bola to taká bieda, že by sa o tom dal nakrútiť dobrý film.“

Capitals ukončili svoju prvú sezónu s hrozivou bilanciou 8-67-5 a nazbierali tak biednych 21 bodov.

Na postup do play-off čakali hokejisti z Washingtonu osem rokov. Klub mal dlhy a majiteľ Abe Pollin zvažoval sťahovanie. Situáciu ešte zhoršilo navrhované zvýšenie daní. Na pomoc tak prišla iniciatíva „Save the Caps“.

V rámci tejto aktivity sa podarilo zmobilizovať miestnych sponzorov a zorganizovaný bol aj telefónny maratón v televízii NBC4, v rámci ktorého pomáhal promovať predaj sezónnych vstupeniek aj spevák George Michael.

Miestni biznismeni sa za svoj klub postavili a prvých desať zápasov novej sezóny bolo vypredaných. Manažment navyše vykonal pár šikovných ťahov. Caps získali do svojich radov Roda Langwaya a z Montrealu prišli aj Craig Laughlin, Doug Jarvis a Brian Engblom. Na výmenu poslal Washington do Kanady 38-gólového strelca Ryana Waltera a jednotku draftu 1976 Ricka Greena.

Autorom tohto megatrejdu bol v tom čase 33-ročný nováčik medzi generálnymi manažérmi David Poile. Majiteľ Abe Polin z toho nadšený nebol, pretože Walter bol jeho miláčikom.

Poile však konal rázne a história mu dala za pravdu. Postupom času vybodoval klub, ktorý je po dobrom vstupe do aktuálnej sezóny klubom s najvyšším počtom víťazstiev za posledných 37 sezón. Výraznou mierou k tomu samozrejme dopomohol zisk Stanleyho pohára s predminulej sezóny.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia