spravy.sk spravy.sk

Nádašdi chcel po pozdrave „dobrý deň“ už skončiť, nakoniec pomáha dvom klubom
zdroj: jäzva

Nádašdi chcel po pozdrave „dobrý deň“ už skončiť, nakoniec pomáha dvom klubom

Meno Tomáš Nádašdi netreba slovenskému hokejovému fanúšikovi zdĺhavo predstavovať. Spoľahlivý zadák sa však po štyroch sezónach strávených na Liptove vytratil z extraligových ľadových plôch rovno do najnižšej súťaže na Slovensku. Lenže skúsený obranca nakoniec nepomáha iba Žiaru nad Hronom na vynovenom štadióne, ale aj prvoligovej Žiline, s ktorou získal jej jediný majstrovský titul v histórii.

Po konci minulej sezóny v Liptovskom Mikuláši to vyzeralo tak, že Tomáš Nádašdi ukončí hokejovú kariéru. Hráčovi s takmer štyrmi krížikmi na chrbte by sa ani nik nečudoval. Nakoniec sa však nechal „ukecať“ na pôsobenie v 2. lige. „Zomlelo sa to celkom rýchlo. Už som ani neplánoval, že budem hrať, ale potom mi Marek Uram s Jožkom Stümpelom zavolali, či si nejdem zahrať do Žiaru nad Hronom. No a keďže človek potrebuje aj trénovať, zavolal som koučovi Žiliny Stanovi Škorvánkovi, či môžem trénovať s jeho mužstvom. Nebol proti, ale keďže mu chýbajú v kádri skúsenejší obrancovia, zlomil ma aj na hranie za Žilinu a hneď sme sa dohodli na striedavých štartoch za oba tímy. Dopadlo to nakoniec tak, že som už nastúpil v tejto sezóne aj v drese Žiaru, aj v tom žilinskom,“ povedal nám po tohtosezónnej premiére v drese Žiliny rodák zo Spišskej Novej Vsi.

Pár minút po svojom prvom dueli proti Topoľčanom veľmi spokojný nebol, keďže ho „vlci“ prehrali doma 3:5. Skúsený bek zatiaľ nevedel povedať, ako často bude Žilinčanom vypomáhať. „Budem sa stále nejako priebežne dohadovať. Keďže 2. liga sa hrá v sobotu a SHL väčšinou v stredu a piatok a iba občas v nedeľu, budem to dávkovať tak, aby toho nebolo na mňa priveľa. Som kmeňovým hráčom Žiaru nad Hronom a aj oni majú nejaké ciele. Ak sa bude dať, zdravie mi bude slúžiť a budem vládať, potom budem hrať aj tu, aj tam,“ skonštatoval Nádašdi.

V hokejovom živote už toho Tomáš preskákal veľa, takže dokáže porovnať, aká je asi súčasná úroveň všetkých troch seniorských súťaží pod Tatrami. „Medzi extraligou a 1. ligou, ale aj medzi 1. a 2. ligou je veľký rozdiel. Bolo to vidno aj v barážových zápasoch, ktoré sme hrali v Liptovskom Mikuláši. Ak hrá mužstvo z nižšej ligy proti súperovi z tej vyššej, ktorý ide na plné obrátky, tak sa kvalita nedá ani porovnávať. Rozdiel je najmä v taktickom zmýšľaní a v prevedení hokejových vecí, ale tak to jednoducho je, každá liga má svoju úroveň kvality,“ porovnal 39-ročný obranca.

Tomáš Nádašdi

Za Žilinu odohral Tomáš Nádašdi niekoľko sezón, ale naposledy v nej pôsobil pred piatimi rokmi. Žilinčania odvtedy káder veľmi obmenili a v tejto sezóne majú tím, ktorý patrí svojím vekovým priemerom k najmladším v lige. „Je to také úsmevné, keď človek príde do kabíny a pozdravia ho ,Dobrý deň´. Človek potom aj na chvíľu začne rozmýšľať, či by nebolo lepšie sa na to úplne vykašľať, keď má v kabíne okolo seba chlapcov, čo by mu mohli byť synmi. Keď mám pravdu povedať, bol som už rozhodnutý, že hrať nebudem. Hokej v mojom veku je naozaj už len pre zábavu a nejde mi o to naháňať sa za bodmi či nejakými inými métami. Dnes už som rád, keď poradím mladým hráčom v niečom, čo viem.“

Zaujímalo nás, či si chlapci teda aj nechajú poradiť od hráča, ktorý počas kariéry pôsobil okrem Slovenska aj v Česku či Dánsku. „Poradím im, zakričím na nich na ľade či na striedačke a potom sa bavíme aj v kabíne. Je však len na nich či tie moje rady aj zužitkujú a či sa budú chcieť posunúť ďalej alebo im postačí 1. liga,“ hovorí obranca, ktorý v najvyššej súťaži pod Tatrami odohral 790 zápasov.

V druhej najvyššej však len niečo vyše 50 a za Žilinu doposiaľ jediný. V čom videl príčiny prehry „vlkov“ v zápase s Topoľčanmi, v ktorom si pripísal na konto aj premiérovú asistenciu? „Hostia využili každú našu chybu. Rozhodli presilovky, dali v nich dva góly a všetko to spolu im vyhralo zápas. Či som asistoval, nie je dôležité. Dôležité je, že sme prehrali ako mužstvo a nemáme ani bod. Zostáva nám oddýchnuť si a pripraviť sa na zápas so Spišskou Novou Vsou. Nejako som zatiaľ výsledky Žiliny extra nesledoval, ani to, či a ako sa chalanom darí strelecky. Stále však počúvam, že dávame málo gólov, tak asi bude problém v tom. Chcelo by to lepší dôraz pred súperovou bránou, viac cloniť a podstúpiť nejaký, hoc aj bolestivý súboj pred brankárom. Samozrejme, žiada si to aj lepšiu a pohotovejšiu streľbu, aj od modrej čiary,“ myslí si Tomáš Nádašdi.

V máji budúceho roku oslávi 182 centimetrov vysoký obranca okrúhlu štyridsiatku. V roku 2006 bol v žilinskom tíme, ktorý oslavoval po výhre v siedmom zápase na ľade Popradu zatiaľ svoj jediný klubový titul majstra Slovenska. V kádri vtedy s 25-ročným Nádašdim boli aj o pár rokov starší spoluhráči a dnes jeho tréneri Stanislav Škorvánek a jeho asistent Róbert Rehák. „Bolo to pred... dvadsiatimi rokmi? Je to úsmevné, že ja som ešte hráč a oni už tréneri, ale sú o nejaký rôčik starší, tak to tak asi má byť,“ zakončil so smiechom Tomáš Nádašdi.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia