spravy.sk spravy.sk

Hráč, ktorý okúsil rasizmus, bráni údajného rasistu Petersa
zdroj:

Hráč, ktorý okúsil rasizmus, bráni údajného rasistu Petersa

V zámorskej NHL rezonuje rasistický škandál trénera Calgary Flames Billa Petersa.

Bývalý útočník Banskej Bystrice Akim Aliu ho obvinil z rasistických slov, ktoré mu mal adresovať ešte počas ich spoločného pôsobenia v Rockforde.

„Akim, vypni si tú negerskú hudbu.“
Tak túto vetu mal pred takmer desiatimi rokmi adresovať Peters hokejistovi s nigerijským pôvodom.

To, že má tréner Peters zvláštne metódy, potvrdil aj český obranca Michal Jordán, ktorý ho obvinil z fyzických útokov. Jeho samotného mal kopať, iného spoluhráča búchať do hlavy. Samotný tréner sa k obvineniam nateraz nevyjadril, no jeho bývalý asistent z Caroliny Rod Brind´Amour potvrdil, že sa to naozaj stalo. Malo ísť o jednorázový prípad, po ktorom vedenie klubu trénerovi dohovorilo a viac sa to neopakovalo.

Teraz sa na obranu Petersa postavil hráč, ktorý pod ním pôsobil pred tridsiatimi rokmi. A rovnako ako Aliu, má tmavú pleť.

Reč je o Graeme Townshendovi, ktorý zažil rasizmus na vlastnej koži.

Písal sa rok 1989 a hráč s jamajským pôvodom pôsobil v tíme RPI v NCAA. Jeho trénerom Mike Addesa mu počas sezóny povedal: „Ak sa nebudeš viac snažiť, tak ťa bude svet vnímať ako stereotypického negra.“

Townshend, ktorý mal vtedy 23 rokov, sa na tento výrok posťažoval vedeniu klubu a keď sa k tomu neskôr pridali aj problémy s iným hráčom, manažment trénera Addesu vyhodil.

Tréner, ktorého neskôr angažovali kluby Detroit Red Wings, Calgary Flames a Vancouver Canucks však podľa neho nebol rasistom.

„Nemyslím si, že bol rasista,
“ uviedol Townshend, ktorý neskôr odohral v NHL 45 zápasov. „Áno, zjazdil ma, ale potom sme si spolu sadli a všetko mi vysvetlil. Chcel, aby som pridal a stal sa zo mňa lepší hráč. Zaujímavé je, že v tom čase to nikto neriešil a tá komunikácia sa dostala na verejnosť až v závere sezóny, keď trénera vyhodili. Potrebovali sa ho zbaviť a tak využili jeho výrok na moju adresu. To však nebolo férové.“

Veci je treba vnímať z viacerých uhlov pohľadu a Townshend sa preto pustil aj do obrany Billa Petersa. V prípade Akima Alia je totiž zvláštne, že sa ozval až po deviatich rokoch. On sám argumentuje tým, že v tom čase mal dvadsať rokov a bál sa hovoriť o takýchto veciach.


Townshend však Petersa zažil na vlastnej koži v polovici 90-tych rokov. Hokejista tmavej pleti v tom čase pôsobil v tíme Houston Aeros a Peters spolupracoval s týmto klubom v rámci mládežníckeho programu.

„Povolal ma vtedy do tímu. Mňa, černocha,“
spomína Townshend. „Mohol si vybrať zo sto iných hráčov, ale vybral si jediného černocha, ktorý tam bol. Ak by bol rasista, vybral by si práve mňa? Mohol mať päťdesiatku iných bielych hráčov, ale on si vybral mňa.

Townshend vraví, že nie každý prejav, ktorý znie rasisticky, musí mať reálne rasistické pozadie. A podobné to bolo aj v prípade spomínaného Addesu. Ten mu síce adresoval spomínanú vetu, no zároveň z neho urobil kapitána tímu a vo viacerých prípadoch mu kryl chrbát.

„Urobil by rasista z černocha kapitána svojho tímu?“
pýta sa Townshend. „Ak neznášate čiernych ľudí, dáte ich do pozície vodcov? Áno, urobil jednorázovú chybu. Také pošmyknutie. Aj ja som urobil množstvo chýb, za ktoré ma mohli pokojne vyhodiť z tímu či školy. Musím však povedať, že Mike Adessa mi veľmi pomohol a ja som mu za to vďačný. Mal množstvo šancí potopiť ma a on to neurobil. Mohol ma vyhodiť aj zo školy. Videl som, ako trestal iných, keď porušili pravidlá školy. Ak by bol rasista, tak mal v rukách množstvo dôvodov, ktoré mohol využiť. On to však nikdy neurobil.“

Podľa hráča čiernej pleti sa s oslovením „neger“ stretol počas svojho štúdia viackrát.

„Áno, stávalo sa mi to. Keď mi tak povedal spolužiak, pozval som ho na pivo. Úprimne sme sa pozhovárali a povedal som mu, čo to slovo znamená a ako sa cítim, keď ho počujem na svoju adresu. A on ho odvtedy nikdy nepoužil. Naozaj nikdy. Niekedy stačí, aby ste s ľuďmi komunikovali,“
konštatuje Townshend, podľa ktorého je teda neférové, ak má teraz nikto prísť o prácu kvôli jednej vete spred deviatich rokov. Obzvlášť, ak svojimi činmi dokázal, že rasistom nie je.

„Slovo neger je pre mňa iba slovom. Bolí ma iba vtedy, ak si to pripustím. Môžete ma nazvať množstvom iných slov, ktoré ma budú bolieť oveľa viac. Ja som takéto veci vždy riešil osobne – z očí do očí. A verte tomu, že potom sa pohľad tej druhej osoby zmenil. Takto by sa to podľa mňa malo riešiť,
“ uzavrel dnes už 54-ročný hokejista tmavej pleti.

Zdroj: THN.com

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia