spravy.sk spravy.sk

Posledné tohtoročné kolo s lákadlami pod Čákovým hradom i v Bratislave
zdroj: foto jäzva

Máme tu posledné kolo Tipsport ligy v roku 2019. Najatraktívnejšími súbojmi 36. kola sú stretnutia v Trenčíne a v Bratislave, no punc najvyššej dôležitosti majú aj zápasy v Miškovci či v Detve.

Zápas kola: Trenčín - Banská Bystrica

Favorit kola: Poprad

Čierny kôň kola: Nitra

Hráč, ktorého sa oplatí sledovať: Marek Mašlonka. Útočník michalovskej Dukly sa strelecky presadil v oboch zápasoch proti Novým Zámkom. V súboji na ľade "býkov" bol navyše hlavnou hviezdou zápasu, keď dvomi gólmi v tretej tretine otočil stav z 5:4 na 5:6. Zaznamená proti svojmu obľúbenému súperovi okrúhly desiaty gól sezóny?

Otázka kola: Kto uspeje v súboji o šiestu priečku v Miškovci?

HK Dukla Trenčín - HC ‘05 iClinic Banská Bystrica - 16.00 h

Tabuľkových susedov zo štvrtej a tretej priečky delí sedem bodov, no to sa po dnešku zmení. Otázkou je, akým smerom. Výbornú formu obe strany. Trenčín vyhral šesť z posledných siedmich zápasov a naposledy nastrieľal v Detve sedmičku. Išlo zároveň o posledný zápas 17-ročného Martina Chromiaka v žlto-červenom drese. Talentovaný útočník si to totiž namieril do kanadského Kingstonu. Ako je na tom majster? Banská Bystrica ťahá trojzápasovú víťaznú sériu, počas ktorej inkasovala iba tri góly. Naposledy vychytal brankár Matej Gajan nulu proti Novým Zámkom. Veľmi zaujímavý je pohľad na vzájomné zápasy v tejto sezóne. V oboch prípadoch totiž vyhrali domáce tímy 2:1 a v oboch prípadoch sa body delili. Prvé predĺženie rozhodol "baran" Joona Jääskeläinen, druhé český útočník v službách Dukly Josef Mikyska. Dočkajú sa diváci predĺženia aj do tretice?

Náš tip: X

HK Dukla Ingema Michalovce - HC Mikron Nové Zámky - 17.30 h

Zemplínčania majú v tabuľke o 16 bodov viac ako Nové Zámky a v tomto zápase sú v pozícii favoritov. Dukla hrá totiž doma tradične dobre a teraz je navyše povzbudená víťazstvami nad Budapešťou v Nitre. "Líšky" síce pod Zoborom stratili vedenie 3:0, no gól Gabriela Spilara v predĺžení zachránil aspoň dva body. "Býci" zaznamenali pred Vianocami krátkodobé zlepšenie, no v posledných dvoch kolách nestrelili ani gól (0:6 so Zvolenom a 0:1 v Banskej Bystrici). V prospech domáceho tímu bojujúceho o prvú šestku hovoria aj vzájomné zápasy, veď zverenci Miroslava Chudého vyhrali doma 4:1 a v Zámkoch 6:5.

Náš tip: 1

DVTK Jegesmedvék Miškovec - HKM Zvolen - 18.00 h

Toto je azda najdôležitejší zápas kola. V Miškovci totiž na seba narazia dva 53-bodové tímy, súperi bojujúci o dôležitú šiestu pozíciu. Takmer identické je aj ich skóre (DVTK 95:83, HKM 99:83). Obaja súperi majú v závere roka veľmi solídnu formu. "Ľadové medvede" vyhrali na domácom ľade rovnakým výsledkom 3:2 nad Liptovským Mikulášom a Popradom a v sobotu priviezli bod z Košíc. Výkonom však mali aj na viac. Sezóna Zvolena prebieha v sériách a po po siedmich prehrách sa teraz dostávajú zverenci trénera Nachbaura opäť na správnu vlnu. V ostatných dvoch kolách totiž zdolali Zámky 6:0 a Liptákov 6:1. Toto môže byť zápas pravdy, pretože Miškovec predstavuje predsa len súpera z iného súdka ako boli predošlí dvaja.

náš tip: X2

HC 07 WPC Koliba Detva - MHK 32 Liptovský Mikuláš - 18.00 h

Detva ani Liptovský Mikuláš nevíťazia často a takýto zápas preto vnímajú obe strany ako veľkú šancu na zisk troch bodov. Bookmakeri dávajú väčšie šance domácemu tímu, ktorý má v tabuľke o sedem bodov viac. "Medvede" by si radi vylepšili náladu po troch prehrách a potvrdili tak bilanciu z tejto sezóny. Liptákov totiž zdolali doma 6:2 a vonku 3:2. V kombinácii s letným prípravným zápasom vyhrali posledných päť vzájomných duelov. Mikuláš prehral sedem z posledných ôsmich zápasov, keď po cennom triumfe nad Trenčínom prehral v sobotu vo Zvolene hladko 1:6.

Náš tip: 1

HK Poprad - MAC Újbuda Budapešť - 18.00 h

Popradčania zaznamenali po deväťzápasovej víťaznej sérii dve prehry, keď podľahli Košiciam i Miškovcu. Rok 2019 však plánujú ukončiť v dobrej nálade a to si žiada očakávanú výhru nad desiatym tímom tabuľky. MAC stráca na "kamzíkov" 21 bodov a to hovorí za všetko. "Medvede" navyše ťahajú štvorzápasovú sériu prehier a naposledy nestrelili Slovanu ani gól. Vzájomné zápasy sú plné gólov a diváci sa tak majú na čo tešiť. V prvom súboji pod Tatrami vyhrali Popradčania 6:5 gólom Jorgena Karteruda v predĺžení, v hlavnom meste Maďarska vyhrali domáci 7:3.

Náš tip: 1

HC Slovan Bratislava - HK Nitra - 18.30 h

Slovan má v tabuľke o rovných 20 bodov viac ako Nitra a favorit je tak jasný. "Belasí" dali bodku za slabším obdobím triumfom 4:0 v Budapešti, zatiaľ čo "corgoni" podľahli v sobotu na domácom ľade Michalovciam 4:5 po predĺžení. V oboch vzájomných stretnutiach uspel Slovan, ktorý vyhral vonku 4:3 po predĺžení (víťazný gól Eduard Šedivý) a doma hladko 4:1. Zaujímavosťou je, že ani jednej strane nejdú presilové hry. Slovan je v tomto smere desiaty (13,99%) a Nitra deviata (15,85%). Hráči z hlavného mesta sa tentoraz predstavia v špeciálnej tretej sade dresov, tzv. retro. Motív vychádza zo 70-tych a 80-tych rokov minulého storočia, okrem iného v nich hráči Slovana odohrali aj pamätnú sezónu pred 40 rokmi, kedy získali historický federálny majstrovský titul (1979).