spravy.sk spravy.sk

Vypískaný, kritizovaný, štvorbodový. Jágr: Zápas som prakticky odchodil
zdroj: rytirikladno.cz

Vypískaný, kritizovaný, štvorbodový. Jágr: Zápas som prakticky odchodil

Návrat nestarnúcej legendy vo veľkom štýle. Jaromír Jágr pre zranenie šesť týždňov nehral, vo februári oslávi už svoje 48 narodeniny, no stále dokazuje, že dokáže byť pilierom tímu a jeho najdôležitejším článkom pri úspechoch. Legendárne číslo 68 sa dvomi gólmi i asistenciami podieľalo na nedeľnom prekvapení v najvyššej českej súťaži.

Hokejisti Kladna sa postarali o trojbodovú krádež na ľade Sparty Praha, včera ešte lídra Tipsport extraligy. Vysoké víťazstvo v zbesilej prestrelke 8:4 vyšperkovala česká legenda i piatym, a teda víťazným presným zásahom. Spomenutá bilancia 2+2 bola čerešničkou na torte veľkého návratu do zápasového kolotoča. Naposledy si líder Rytierov pripísal štyri body v českej extralige v decembri 2012. Člen Triple gold clubu pritom predtým poriadne ani netrénoval.

"Ani som nevedel, čo môžem očakávať. Stretlo ma zranenie, ktoré som predtým nemal, mohol som preto trénovať iba trochu, nič naplno. Sústredil som sa na hornú časť tela, na strelu a a čakal, kedy sa uzdravím," vyjadril sa po zápase Jágr v rozhovore pre hokej.cz. Hoci už hokejový veterán nedisponuje takou rýchlosťou ako za mlada, dokazuje, že nepatrí do starého železa a stále má na to merať si sily s najlepšími. A to aj v situáciách, keď nie je fit na sto percent.

"Nedostal som sa do žiadnej situácie, kde by sa muselo chodiť telo na telo. Ani som rýchlo nekorčuľoval. V podstate som zápas odchodil," pousmiala sa najväčšia osobnosť v drese Rytierov. Nastúpiť sa pritom štvorbodový Jágr rozhodol na poslednú chvíľu. "Mali sme zranených hráčov, potrebovali sme doplniť zostavu. Inak by som nešiel hrať. Chcel som si byť istý, že keď sa vrátim, budem môcť trénovať naplno - sám alebo s mužstvom, to je niečo iné. Pokiaľ nie ste v zostave, nemôžete trénovať v päťkách. Nevedel som preto, čo mám čakať. Po zranení dvoch hráčov sme zostavu museli doplniť."

So zranením sa mimo iných musí aktuálne vyrovnávať aj Slovák Martin Réway. Brankár Denis Godla pritom odchytal celé stretnutie a tiež sa podieľal na troch bodoch pre Kladno, ktoré je aktuálne so 47 bodmi na 10. tabuľkovej priečke, ktorá zaručuje účasť v bojoch o štvrťfinále play-off. A veľkým ťahúňom je stále i Jágr, ktorý v nedeľu nastúpil na súťažné stretnutie rok pred začiatkom piatej dekády profesionálnej kariéry. To sa doposiaľ podarilo len inej legende - Gordiemu Howeovi, ktorému patrí aj prezývka Mr. Hockey.

"To je pre mňa nová informácia, nepozeral som sa na to. Je pravda, že prvý duel som odohral v roku 1988, teraz tu máme rok 2020, čiže uteká to rýchlo. Dúfam, že pár zápasov ešte dám,"
zaželal si Jágr, ktorý patrí vo všeobecnosti medzi najobľúbenejšie osobnosti v Českej republike. Napriek tomu sa na ľade Sparty dočkal piskotu a kritiky pre iniciatívu, ktorú nedávno rozbehol. Český hokejista totiž navrhol model, podľa ktorého by sa po novom nevypadávalo z najvyššej súťaže a ani sa do nej nepostupovalo. Kritici tvrdia, že ide o taktizovanie zo strany nováčika českej ligy Kladna, ktorého majiteľom je práve "Jarda". Iniciatívu podporuje aj ďalšia legenda Jiří Šlégr z Litvínova. Pražania s týmto krokom nesúhlasia a aj fanúšikovia to dali najavo ešte pred meraním síl.

"Krok 1: Postúpiť do extraligy, krok 2: uzavrieť extraligu, krok 3: pochovať český hokej, krok4: profitovať," napísali fanúšikovia "rudých" na veľkom transparente. Hráča s číslom 68 následne aj vypískali. Proti jeho návrhu sa celkovo vyslovilo 92 percent hráčov. "To, že si človek povie svoj názor, neznamená, že je správny. Ja si za svojím stojím. Chcel som upozorniť na financovanie hokeja a ukázať, že náš najpopulárnejší šport má takéto problémy. Vidím, že akonáhle niekto povie niečo, čo by sa malo zmeniť, nie je to populárne, ale to sa dá čakať. Veľa ľudí by o niečo prišlo, iní by zase získali, tí mlčia. Už sa k tomu nechcem vracať. Nech si každý robí, čo chce," reagoval Jágr na spomenutú kritiku.

Dočkal sa však i veľkej podpory z radov vlastných priaznivcov. "Z Kladna to máme blízko a prišlo veľa ľudí. Sparta je náš najväčší rival, vždy to bolo vyhecované," tešil sa Jágr z vypredanej haly. Nemyslí si však, že to tak bolo preto, že sa vrátil do zostavy. Plánuje štart aj v nasledujúcom zápase? "Verím, že budem môcť trénovať s mužstvom. Keď budem v zostave, dúfam, že sa to bude zlepšovať. A či som si dneškom vypýtal návrat do zostavy? Uvidíme, čo na to povedia tréneri (smiech)."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Extraliga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia