spravy.sk spravy.sk

Tajomstvo najlepších oslabových hier v lige? Pardavý: Máme na to vhodných hráčov
zdroj: foto jäzva

Tajomstvo najlepších oslabových hier v lige? Pardavý: Máme na to vhodných hráčov

Hokejisti trenčianskej Dukly majú za sebou tri stretnutia na ľadoch súperov. V Bratislave, v Poprade a ani v Košiciach nezískali ani bod, no napriek tejto negatívnej bilancii potvrdili povesť tímu, ktorý neinkasuje v oslabových hrách. Z jedenástich početných nevýhod inkasovali jediný gól (v Bratislave sa presadil Brett Carson) a celkovo sú v tomto smere dlhodobo najlepším tímom Tipsport lige.

„Je to hlavne o hráčoch, ktorí tam chodia,“ hovorí tréner Dukly Ján Pardavý, ktorého tím ubránil v tejto sezóne 91,33% početných nevýhod. Celkovo obdržal zo 173 oslabení iba 15 gólov, čo je jasne najmenej v lige. Také Nové Zámky inkasovali v oslabeniach až 43 gólov.

Úspešnosť v oslabových hrách však nemusí byť konštantná. „V posledných zápasoch nám to klapalo, predtým sme mali tri, štyri stretnutia, v ktorých to trochu haprovalo. Je to dané hlavne zohratými dvojicami obrancov a útočníkov, ktorí dokážu zahrať požadovaný systém. Musia to vedieť odohrať aktívne, blokovať strely,“ upozorňuje Pardavý. „Samozrejme, vždy je to aj o brankároch, pretože nie všetko sa dá v oslabení pokryť. Súper je o chlapa viac a zachytať teda musí i brankár.“

V tomto smere môžu negatívnym spôsobom zasiahnuť zranenia a výpadky zo zostavy.

U nás sa to citeľne prejavilo, keď nám vypadli Sádecký s Hlinkom, rovnako tak Švec či Sojčík. To všetko sú naši hráči, ktorú sú pre oslabenia výborní. Dokážu odvádzať čiernu prácu v defenzíve a verím tomu, že ak budú všetci zdraví, tak budeme v tomto smere odvádzať dobrú prácu až do konca sezóny,“ konštatuje trenčiansky tréner, podľa ktorého je však najlepšou prevenciou pred inkasovanými gólmi čistá hra. 

Radivojevič a Pardavý

Trenčania sú v tomto smere so 195 dvojminútovými trestami tipsportligovým priemerom. Liptáci inkasovali 155 menších trestov, Zvolen až 222.

„Malé veci skladajú mozaiku víťazstiev a vieme, že musíme hrať čisto. V oslabeniach bránime celkom dobre, ideálne by bolo pridať ešte vyššie percento úspešnosti v presilovkách,“
upozorňuje Pardavý na fakt, že Dukla využila 17,6 percent početných výhod (5. miesto v lige).

V pozícii televízneho spolukomentátora je Pardavý zvyknutý rozoberať jednotlivé herné situácie a systémy tímov. Ako by teda zadefinoval trenčiansku presilovku? „Musel by som to nakresliť, ale súperom nebudem nič uľahčovať. Samozrejme, dnes si už každý súpera naštuduje na videu, ale vždy je to aj o tom, ako potom hráči dokážu preniesť načrtnuté veci priamo do hry,“ dodáva trenčiansky tréner Ján Pardavý pre hokej.sk na tému oslabové hry.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia