TOP 8 vecí, ktoré nás najviac zaujali na druhej lige
zdroj: jäzva

Skupinová časť druhej slovenskej ligy je za nami a nastal čas bilancovať. Redakcia Hokej.sk sa pozrela na 8 najzaujímavejších vecí, ktoré bolo možné zhliadnuť v posledných piatich mesiacoch.

Žiar nad Hronom

Nováčik druhej ligy prekvapil hlavne svojimi výkonmi, ktoré umiestnili hráčov Žiaru na druhé miesto západnej časti. Ďalším pozitívom tohto tímu je novovybudovaný zimný štadión Slovalco Aréna, ktorý sa často slušne zaplní. Zverenci trénera Pavla Igríniho dokázali v šestnástich dueloch zaznamenať 9 výhier a 33 bodov. V tíme sa najviac zaskvel Ivan Jakubík, ktorý nazbieral 39 kanadských bodov za 17 gólov a 22 asistencií. V mužstve sa objavili túto sezónu aj dve zvučné mená slovenského hokeja, nestarnúci Marek Uram a Jozef Stümpel. V bráne pravidelne nastupoval Frederik Höger, ktorý si pripísal vyše 92-percentnú úspešnosť. V play-off sa stretnú hráči s tretím Dolným Kubínom, ktorý v riadnom hracom čase neporazili ešte ani raz.

Radosť hráčov Žiaru po výhre nad Prievidzou (foto: facebook.com)

Dominancia Púchova

Tím, ktorý sa umiestnil v minulej sezóne na štvrtom mieste disponuje v tejto najkvalitnejším útokom. Ako jediný sa dostali v skupinovej časti nad hranicu 100 gólov. V sezóne neprehrali ani raz v riadnom hracom čase a o body ju pripravil len Žiar nad Hronom v nervydrásajúcom dueli, keď Púchovčania prehrali 7:8 po predĺžení. Mužstvo pod vedením Branislava Okuliara je tak najbližšie k zisku titulu a postupu do prvej ligy. K prvenstvu im môže pomôcť aj najproduktívnejší hráč Kirill Romanov, ktorý si pripísal v tejto sezóne 31 bodov za 11 gólov a 20 asistencií.

Radosť púchovských hokejistov (foto: facebook.com)

Obrana Rimavskej Soboty

Na druhej strane však stojí líder z Rimavskej Soboty, ktorý si v prvých play-off zápasoch zahrá z niekdajším semifinalistom z Bardejova. Soboťania disponujú azda najkvalitnejším brankárom Karolom Križanom, ktorý reprezentoval našu vlasť aj na Majstrovstvách sveta čí Olympijských hrách. Za svoj chrbát prepustil len 25 gólov a s úspešnosťou 94,23 percent sa zaraďuje na druhé miesto v tabuľke brankárov. Celkovo Soboťania inkasovali v skupinovej časti 31 gólov. Rimavská Sobota má veľké ambície postúpiť do vyššej ligy a práve s touto obranou sa im to môže podariť.

Rimavská Sobota po góle (foto: Matej Hank)

Zaváhania Humenného

Humenčania mali na to zosadiť z líderskej pozície Rimavskosoboťanov, keďže ich v sezóne dva razy porazili. No mali obdobie, kedy prehrali zápasy, v ktorých mali naplno bodovať. Prvou prehrou východniarov bol novembrový zápas s Kežmarkom, kedy na nich nestačili a prehrali 3:4 po predĺžení. Druhým a najzbytočnejším zaváhaním bol zápas s posledným Sabinovom, kde prehrali 5:4 v riadnej hracej dobe. Práve po tomto zápase sa na prvú priečku dostala Rimavská Sobota. Zaváhanie prišlo aj do tretice a to pred Vianocami proti poľskému Sanoku, keď na ich ľade prehrali futbalovým rozdielom 1:0. Vo štvrťfinálovej konfrontácii sa stretnú práve s ich nešťastným protivníkom Sanokom, ktorý dokáže hrať veľmi kvalitný hokej.

Humenné po výhre (foto: jäzva)

Outsider z Budapešti

Od kvalitných výsledkov si dáme kus pauzu a presunieme sa k jedinému maďarskému zástupcovi druhej ligy, Budapešti. Práve hráči z metropoly Maďarska nedokázali v skupinovej fáze ani raz zvíťaziť v riadnom hracom čase a jedinú výhru, aj to po predĺžení, zaznamenali v dueli proti Bratislavskému hokejovému klubu. Hráči pod vedením Tamasa Dobosa dokázali bodovať v ďalších dvoch zápasoch, keď súboje s Prievidzou a Senicou dotiahli do predĺženia a tam súperom podľahli. Útočne to bolo od nich takisto najhoršie, keďže dokázali vstreliť len 35 gólov. Obrana tohto tímu bola tiež najslabšia a ako jediný inkasovali viac ako 100 gólov.

12 sekúnd

Presne toľko času potreboval Ivan Fedorko z Humenného aby vsietil najrýchlejší gól skupinovej časti. Tento hráč sa taktiež zaskvel v ich drese 34 bodmi za 15 gólov a 19 asistencií. Do 30 sekúnd sa podarilo dať gól aj ďalším šiestim hráčom. S 9 sekundovým odstupom je hráč Bratislavského hokejového klubu Niki Jaško, ktorý v dueli Iskri Partizánske otvoril stav stretnutia po 21. sekundách. Prvú sedmičku najrýchlejších gólov uzatvára center zo Sabinova Marko Ferenc, ktorý strelil gól už po 28 sekundách vo víťaznom zápase práve nad Humenným. Do rebríčka sa dostali aj Erik Ernst (23 sekúnd), Michal Šagát (24 sekúnd), Jakub Michalica (25 sekúnd) a Viliam Daraš (27 sekúnd).

Agresivita Humenného

Zaujímavé čísla ponúkla aj štatistika trestných minút tímov. Tým najagresívnejším je práve druhý tím východnej časti, Humenné. So svojimi 433 trestnými minútami dostávajú od nás titul najagresívnejšieho tímu. Priemerne sedia hráči Humenného na trestnej lavici vyše 27 minút v každom zápase. Najmenej vylučovaným tímom je Bratislavský hokejový klub, ktorý dostal 176 trestných minút. V štatistike je možné vidieť, že medzi prvými piatimi najvylučovanejšími tímami sú až štyri z východnej časti, Humenné, Bardejov, Trebišov a Rimavská Sobota. Najúspešnejším tímom v oslabeniach je Žiar nad Hronom, ktorý ubránil 95,24 % presiloviek. Naopak, najmenej úspešným je Senica, ktorá nedostala gól len v takmer 75% presiloviek.

Filip Vaško (Humenné) po góle (foto: jäzva)

Kanadské body

V tejto sezóne padalo veľmi veľa gólov a často sa opakovali rovnakí strelci. Tým najúspešnejším bol hráč Sanoku Marek Strzyžowski. So svojimi 40 bodmi za 23 gólov a 17 asistencií predbehol hráča Žiaru Ivana Jakubíka o jeden bod. Priemerne mal Strzyžowski 2,5 bodu na zápas. Najlepšie číslo to však nie je. Hráč Púchova Kirill Romanov nastúpil len na 12 duelov, v ktorých nazbieral 31 bodov a priemerne má 2,58 bodu na jedno meranie síl. V prvej desiatke produktivity sú ešte Filip Vaško (38 bodov), Niki Jaško (35 bodov), Ivan Fedorko (34 bodov), Georgy Vilchinskiy (32 bodov), František Zúbek (30 bodov), Marcin Bialy (28 bodov) a Denis Markuš (27 bodov).

Marek Strzyžowski (foto: wikipedia.com)