spravy.sk spravy.sk

Rozhodol gól z nemožného uhla. Basaraba: Brankár bol naklonený. Surák: Ide to na môj vrub
zdroj: TASR

Rozhodol gól z nemožného uhla. Basaraba: Brankár bol naklonený. Surák: Ide to na môj vrub

Húževnatý, bojovný a oduševnený výkon, ktorý na body nestačil. Aj tak sa dá zhodnotiť piatkové vystúpenie hokejistov z Michaloviec na ľade Slovana Bratislava. Domáci favorit sa napriek víťazstvu s čistým kontom 3:0 na zisk plného počtu bodov natrápil Prvý gól, ktorý sa zrodil nečakaným a málo vídaným spôsobom, napokon rozhodol o všetkom.

Stalo sa tak v 11. minúte stretnutia. Kanadský útočník Joe Basaraba si potiahol puk do rohu klziska a z hranice zadnej čiary vystrelil, hoci každý na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu čakal skôr prihrávku. Prekvapivý pokus zakončovateľa "belasých" z priam nemožného uhla sa od chrbta brankára Filipa Suráka odrazil do bránky. "Martin St. Pierre sa sťahoval dozadu a ostalo to na starosti mne. Videl som, že gólman súpera bol trochu naklonený telom dopredu a priestor tam bol. Iba som skúsil vystreliť a zrazu bol puk dnu," opísal situáciu zo svojho pohľadu Basaraba.

Kanaďan s číslom 17 na chrbte si mohol odfúknuť. Tým, že šokoval hostí, dodal slovanistom pohodu na hokejky pri druhom zápasovom góle v podaní St. Pierrea v prostrednej tretine si pripísal asistenciu. "Nemali sme práve najlepší štart. S dávkou šťastia sme sa ale dostali do vedenia, potom sme sa zoskupili a zjednodušili hru, čo bolo kľúčom k zisku troch bodov," pokračoval Basaraba, ktorý sa môže pochváliť peknou bilanciou - štyri strelené góly za štyri zápasy. "Teším sa z úspechu. Máme skvelý tím, vychádzajú nám presilovky a dúfam, že v podobnom gólovom trende budem aj ja pokračovať."

Joe Basaraba
Joe Basaraba sa presadil netradičným spôsobom (foto: tasr)

Prekvapivý zásah na 1:0 skutočne zaskočil nielen jeho strelca, ale i produktívneho Tomáša Ziga. "Treba to skúšať. Brankár bol dole a Joe videl, že tam má miesto. Neviem už, či ho trafil do zadnej časti prilby alebo chrbta, ale vyšlo mu to. Je jedno, či gól padne spoza bránky alebo inak, nám hlavne dosť pomohol," pousmialo sa bratislavské číslo 24 pre hokej.sk. On sám pečatil skóre tohto merania síl na 3:0 v 57. minúte. "Chceli sme hlavne upokojiť hru, môj gól prišiel až v samotnom závere, avšak hlavne, že aspoň pár minút do konca sme mohli byť pokojní."

Zigo tiež pochválil výkon Michalovčanov, ktorí na ľade úpenlivo bojovali o body a pri viacerých tutovkách mali poriadnu smolu. Gól napokon nestrelili. "To sa stalo v predošlých dueloch aj nám - hrali sme dobre, no nedali sme góly. Duklisti dobre korčuľovali, mali skvelý pohyb, niekedy sme sa nevedeli dostať z pásma. Zatvárali mantinely, brali nám puky, dohrávali súboje, s tým sme mali najväčší problém. Vždy sú ale dôležité body, hoci viem, že naše vystúpenie nebolo ideálne. Hráme však sedem zápasov po sebe doma. Tu treba zbierať body, vonku je to vždy ťažšie," vyznal sa Zigo a tiež okomentoval fakt, že v piatok prehrali ako Banská Bystrica, tak aj Košice a Slovan je opäť osamostatnený na čele tabuľky (86 bodov). "Dozvedel som sa to až v mixzóne od vás, novinárov. Je to fajn, ale stále máme veľa stretnutí, hrá sa o dosť bodov."

Tomáš Zigo
Tomáš Zigo si cenil najmä zisk troch bodov (foto: Lukáš Urbašík)

Kvalitu výkonu hostí si uvedomovali aj samotní hráči "líšok". Tí si mohli vyčítať nepremenené šance, brankár Filip Surák sa však kajal aj pre inkasovaný prvý gól. "Ide to na môj vrub. Čakal som skôr prihrávku, sústredil som sa na ňu a Basaraba to využil. Z uhla ma trafil do chrbta. Bohužiaľ, padlo to do mojej svätyne," sklonil hlavu 23-ročný "lapač" a pre hokej.sk pokračoval: "Bol to dôležitý moment. Prišiel ale skoro a mali sme dosť času na strelenie gólu a návrat do zápasu. Žiaľ, druhý gól sme dostali v presilovke smolne po teči. To nás definitívne zlomilo."

A príležitostí hostí nebolo málo. Šimun v prvej tretine trafil puk len do žŕdky, v tej druhej nevyrovnal na 1:1 Lalancette, keď netrafil pred sebou odkrytú bránku Barryho Brusta, ktorý ale oranžových poriadne frustroval dobrými zákrokmi. "Barry je najlepší brankár ligy, chytal v oveľa lepších súťažiach, dnes potvrdil svoje kvality. Mali sme však aj smolu v útoku. Im sa to odrážalo, nám, bohužiaľ, nie," pokračoval pre náš portál Surák. Toho potešilo, že dostal dôveru práve proti Slovanu a verí, že Michalovce, ktoré sú aktuálne na 7. tabuľkovom mieste, majú na viac.

Filip Surák
Filip Surák zobral prehru na seba. (foto: jäzva)

"Určite áno. Výkony v ostatných dueloch sú z našej strany skvelé. Niekedy to nevyjde, ako napríklad v Bratislave, ale verím, že už nedeľnú konfrontáciu zlomíme na našu stranu," hovoril brankár, ktorý chytáva aj v SHL za Spišskú Novú Ves. Michalovčanom v dobrom výkone podľa neho pomohlo aj to, že do Bratislavy prišli už o deň skôr a necestovali v deň zápasu. "Bolo to vidno aj oproti prvému zápasu na Slovane. Chlapci bojovali, korčuľovali, dobiedzali. Patrí im vďaka, po dlhšej dobe som totiž nastúpil do bránky a veľa vecí mi uľahčili. Ja osobne som vďačný za každú príležitosť a tiež ma potešilo, že to vyšlo práve na Slovan. Mrzia ma však tie smolné momenty."

Smolne inkasovaný prvý gól nevyčítal Surákovi tréner Miroslav Chudý, ktorý svojich zverencov pochválil za kvalitné predstavenie. "Nemám chlapcom čo vyčítať. Myslím si, že sme odohrali oveľa lepšie stretnutie ako predtým. Chceli sme Slovan potrápiť, čo sa nám snáď podarilo. Dostali sme také lacnejšie góly, najmä ten prvý. Chýbal nám impulz do hry a súper nás za to potrestal. Utvorili sme si nejaké šance, ale proti nám stál kvalitný súper," skonštatoval Chudý, ktorý za kľúčového hráča "belasých" označil Brusta, ktorý si pri čistom konte pripísal 22 zákrokov. "Rozhodujúci bol výkon domáceho brankára, ktorý chytal fantasticky."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia