spravy.sk spravy.sk

O Križana mali záujem tri kluby z NHL. Teraz ťahá Rimavskú Sobotu smerom k SHL a zabezpečuje zjazdovky
zdroj: foto: Matej Hank

O Križana mali záujem tri kluby z NHL. Teraz ťahá Rimavskú Sobotu smerom k SHL a zabezpečuje zjazdovky

Stál pri slovenskej reprezentácii v poošiaľovom období, kedy chlapci vybojovali tri medaily za štyri roky. V roku 2004 bol v nominácii trénera Františka Hossu na majstrovstvá sveta, keď po boku Rastislava Staňu a Jana Lašáka odchytal 19 minút v zápase proti Dánsku (8:0).

Množstvo iných a významných úspechov zaznamenal žilinský rodák Karol Križan, ktorý od roku 2017 háji červeno-biele farby HKM Rimavská Sobota. Križan je jasnou jednotkou tímu z Gemera. Jeho stabilné výkony posunuli „Soboťanov“ do bojov o postup do Slovenskej hokejovej ligy, no prvý raz padli v semifinále proti Martinu, druhýkrát to bolo už vo finále ligy s Levicami.

Križan začal svoju profesionálnu kariéru expresne rýchlo. Už vo svojich šestnástich rokoch nastúpil za seniorské mužstvo v extralige – Liptovský Mikuláš. „V štvrtom ročníku na základnej škole som sa rozhodol, že chcem byť brankár. Keďže v tej dobe neboli tréneri brankárov, snažil som sa sledovať vtedajších gólmanov a učil som sa od nich. Za pôsobenie v Liptovskom Mikuláši som strašne vďačný, pretože som tam začínal v mladom veku“ zaspomínal na svoje začiatky Križan.

Prvé kroky Križana za hranice Slovenska viedli do švédskeho MoDo Hockey, kde pôsobil 39-ročný brankár štyri sezóny. „Bol to veľký skok zo slovenskej ligy do, v tom čase, najlepšej ligy v Európe. Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na život, stravu a prostredie,“ prezradil. Svoj prvý debut zažil hneď v treťom dueli a odvtedy odchytal každý jeden zápas. „Dokonca sa mi podarilo streliť aj gól proti Timrå IK,“ povedal potešene.

Karol Križan v drese HKM Rimavská Sobota (foto: Matej Hank)
Karol Križan v drese HKM Rimavská Sobota (foto: Matej Hank)

Najväčším úspechom Križana je s určitosťou získaný titul v sezóne 2006/07 s vyššie spomenutým švédskym klubom. „Titul znamenal pre mňa niečo neskutočné, bol to môj splnený sen, keďže v našej lige sa mi to nepodarilo. Nikdy na to nezabudnem,“ hrdil sa Križan.

Snom každého kvalitného hokejistu je prebojovať sa do prestížnej NHL. Križan bol len pár krokov od účinkovania v zámorí. „Ponuky z NHL sa riešili. Bolo to po prvej a druhej sezóne vo Švédsku, ale dodnes neviem na čom to stroskotalo. Viem len to, že mali o mňa záujem Tampa Bay, Columbus Blue Jackets a Toronto Maple Leafs,“ povedal.

Ako už bolo vyššie spomenuté, Križan bol veľkou oporou aj slovenskej národnej reprezentácie. V najcennejšom drese odchytal dovedna 42 duelov. „Bol to taktiež môj splnený sen obliekať si dres reprezentácie. Chytal som na štyroch Majstrovstvách sveta seniorov a jednej olympiáde. Práve v Turíne som odchytal moje najpamätnejšie zápasy, hlavne ten proti Švédsku (Križan nedostal v zápase ani gól a Slovensko vyhralo 3:0, pozn. red.),“ zaspomínal brankár. 

Karol Križan (foto: Matej Hank)
Karol Križan (foto: Matej Hank)


Momentálne pôsobí rodák zo Žiliny v rimavskosobotskom HKM. „Oslovili ma Dušan Bálint a Michal Slovák a som veľmi rád, že som tu, pretože som spoznal skvelých ľudí, ktorí majú radi hokej a hlavne sú to dobrí ľudia,“ vychválil Križan Rimavskú Sobotu.

Križan sa popri hokeji venuje aj svojej práci, ktorá je naozaj nezvyčajná. „Pracujem na zjazdovkách v Jasnej, kde sa starám o ich bezpečnosť. Túto prácu mám rád a som za ňu vďačný. Toto už je druhá zima, ktorú tam pracujem,“ pochválil sa brankár.

A čo drží otca dvoch detí pri hokeji? „Moja motivácia je pomôcť Rimavskej Sobote dosiahnuť vytúžený úspech. Ak bude záujem, ostanem tu veľmi rád,“ dodal na záver Križan.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia