spravy.sk spravy.sk

Graňák sa dvojstovkou netrápi, pred karlovarskou kolonádou dáva prednosť lesom
zdroj: foto jäzva

Graňák sa dvojstovkou netrápi, pred karlovarskou kolonádou dáva prednosť lesom

Svoj prvý reprezentačný štart zaznamenal v novembri 2003 pri neslávnej prehre 2:4 s Maďarskom. Po nepríjemnom úvode však nasledovali roky, ktoré ponúkli Dominikovi Graňákovi aj množstvo oveľa príjemnejších skúseností v drese s dvojkrížom na hrudi. V roku 2012 bol členom strieborného tímu v Helsinkách a v súboji proti Česku na majstrovstvách sveta v roku 2018 obral Miroslava Šatana o rekord v počte reprezentačných štartov (184).

Dnes má 36-ročný trenčiansky odchovanec na svojom konte už 192 štartov a ani toto číslo nebude konečné. Ďalšie dva by mal pridať už tento týždeň počas Kaufland Cupu a magická dvestovka tak už bude naozaj blízko. 

„Či mi to budete veriť, alebo nie, ja na to číslo nemyslím. Naozaj nie. Možno to docením niekedy neskôr. Hokej ma však stále baví a chcem ho stále hrať na vysokej úrovni. Reprezentáciou takou určite je,“ vyznal sa úprimným tónom reprezentačný rekordér, ktorý bol do súčasného národného tímu povolaný po ospravedlnenke Michala Čajkovského. „Priznám sa, že ma to prekvapilo. Vedel som, že som medzi náhradníkmi, ale sústredil som sa na klubový hokej. Keď ma potom pozvali, tak som sa úprimne potešil.“

dominik Graňák (3)


Graňák navyše povedie národný tím na ľade v pozícii kapitána: "Oznámil mi to tréner na konci stredajšieho tréningu. Zrejme sa tak rozhodol pre tie moje skúsenosti, alebo veku. Nie sú to však jediné kritériá a podľa mňa je tu veľa chalanov, ktorí by mohli mať to céčko. Pre mňa je to istá zodpovednosť, ale na mojom prístupe to nič nemení.

V rámci popradského turnaja sa Slováci stretnú s Bieloruskom a Olympijským výberom Ruska. Proti národným tímom oboch týchto krajín už odohral Graňák množstvo zápasov a takýto herný štýl pozná aj zo svojho štvorročného pôsobenia v KHL.„Vieme, aké štýly preferujú, ale sú to prevažne nové mená,“ upozornil najskúsenejší člen slovenskej reprezentácie. „Niektorých hráčov Ruska poznám, ale mnohých ani nie. Isté je, že v KHL majú veľmi veľa kvalitných hráčov a títo mladí chlapci sú neraz ešte bojovnejší. O ich talente sa nemusíme baviť. Bielorusi sú tiež technickí a rýchli hráči.“

Vlani ostala trofej z tohto turnaja pod Tatrami a nič iné ako obhajoba teda nemôže byť cieľom. „Vyhrať chcete každý zápas a ak sa hrá doma, tak je motivácia dvojnásobná. Stále je to však iba príprava a tréneri dajú opäť šancu novým chlapcom. S niektorými z nich som ešte nikdy nehral ani ja a tak sa na to celkom teším.“

Dominik GraňákNa reprezentačný zraz zamieril Graňák v pohode plynúcej z kvalitného postavenia jeho klubu. Karlovým Varom patrí v tabuľke českej extraligy siedma pozícia s päťbodovou stratou na šieste Brno. V predošlých sezónach mohli v meste preslávenom Becherovkou a minerálnou vodou iba snívať, veď tím Energie sa vlani zachraňoval v baráži a play-off si v najvyššej súťaži zahral naposledy ešte v roku 2011.

„Pred sezónou by sme takéto umiestnenie brali všetkými desiatimi. Nie sme nespokojní, ale ideálne by bolo dostať sa do štvrťfinále priamo. Nestrácame veľa. Všetci vo Varoch si však uvedomujú, že pred nami sú samé väčšie a bohatšie kluby. Máme tam tuším ešte deväť zápasov a skúsime to dohnať. Je tam teda spokojnosť, ktorá však nie je prehnaná,“ zamyslel sa 36-ročný slovenský obranca.Z pohľadu českej extraligy ide už o jeho tretie pôsobisko (v minulosti hrával za Sláviu Praha a Hradec Králové). 

V spojení s kúpeľným mestom blízko nemeckých hraníc má väčšina z nás romantické predstavy.„Keď som tam podpísal zmluvu, tak som si tiež myslel, že budem tráviť veľa času na kolonáde. To mesto je však také špecifické. Jeho turistická časť je skôr rusko-ukrajinská a potom je tam tá česká časť. Je to však príjemné mesto a mne sa veľmi páči okolie s hustými lesmi. Zvykol som si rýchlo, náročnejšie je len to cestovanie. Predsa len, takmer všade to máme ďaleko,“ dodal s úsmevom Dominik Graňák.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia