spravy.sk spravy.sk

V lete bojoval s rakovinou, zistili mu ju na Slovensku. Theodore: Nič vás na to nedokáže pripraviť
zdroj: TASR/AP

V lete bojoval s rakovinou, zistili mu ju na Slovensku. Theodore: Nič vás na to nedokáže pripraviť

Ťažké leto prežíval hráč Vegas Golden Knights, Shea Theodore, ktorý zistil, že má rakovinu semenníkov. Túto nepríjemnú novinu mu zvestovali lekári na Slovensku počas Majstrovstiev sveta 2019 v Bratislave a Košiciach.

Ako sa vyjadril samotný Theodore pre portál The Player’s Tribune, neveril vlastným ušiam, keď sa dozvedel, že je chorý. „Po zisku strieborných medailí si ma zavolal doktor, ktorý ma zobral so sebou. Myslel som, že je to bežný test na doping. Bol som trochu prekvapený, pretože na rovnaký test som išiel pár dní dozadu. Je to príliš netypické absolvovať dve kontroly v priebehu jedného turnaja. Keď som vošiel do miestnosti, okolo mňa stáli ďalší štyria lekári a povedali mi, že som neprešiel dopingovými testami. Premýšľal som, či som nevypil nejaký zvláštny proteínový nápoj. Potom mi zvestovali novinky, že v tele mám hormón hCG, ktorý sa vyskytuje prevažne u tehotných žien. Následne mi vysvetlili, že tento hormón môže byť spúšťačom aj na rakovinu semenníkov,“ povedal Theodore s tým, že jediné, nad čím premýšľal, bolo ísť čo najskôr domov a relaxovať.

Dôležitou osobou v Theodorovej kríze bol jeho agent, ktorý podobnú situáciu zažil s terajšou hviezdou Arizony, Philom Kesselom. „Môj agent spravil kus dobrej roboty v upokojovaní ma, pretože niečo podobné zažil s Philom. Jediné, čo mi hovoril bolo, že všetko bude v poriadku, pretože som ešte mladý,“ doplnil.

Keď sa vrátil naspäť domov, absolvoval krvné testy, ktoré potvrdili jeho rakovinu. Všetko pre neho prebehlo tak veľmi rýchlo, až nemal čas byť ani vystrašený. Ďalšou časťou k zisteniu jeho choroby bol ultrazvuk. „Môj doktor bol nesmierne pokojný a priamočiary, čo ma kus upokojovalo. Ale ak zistíš, že máš rakovinu, nič ťa na to nedokáže pripraviť,“ vyjadril sa 24-ročný obranca.

Shea Theodore oslavuje gól so svojimi spoluhráčmi (foto: TASR/AP)
Shea Theodore oslavuje gól so svojimi spoluhráčmi (foto: TASR/AP)

Asi najťažším úkonom pre excelentného beka bolo oznámiť to svojej priateľke a rodine. Boli to veľmi emotívne rozhovory, hlavne s jeho priateľkou, ktorej umrel rodinný člen práve na rakovinu. Takisto náročné pre Theodora bolo oznámiť to spoluhráčom z Vegas, ktorých taktiež považoval za svoju rodinu. „S frajerkou sme došli k rozhodnutiu, že im to oznámime cez chat, čo by mohlo trochu obmäkčiť situáciu. Pamätám si, že sme sedeli na gauči a priateľka stlačila „poslať“ a v priebehu desiatich sekúnd mi odpísal Jonathan Marchessault, s ktorým som zdieľal jednu izbu na MS na Slovensku. Takisto som s ním bol aj v deň oznámenia a nič som mu nepovedal,“ rozhovoril sa.

Theodore mal takisto aj veľkú podporu od priateľov či spoluhráčov. „Týždeň pred mojou operáciu priletel môj priateľ z Kanady na pár dní a išli sme sa plaviť na Lake Mead. Veľmi mi to pomohlo oddialiť moje myšlienky od nesmierneho strachu a neistoty,“ priznal Theodore.

Pár dní pred zákrokom trávil obranca svoj čas aj na golfe, kde stretol samotného Phila Kessela. „Myslím, že mnohí premýšľate nad tým, že som sa mu úplne zdôveril, a že som sa ho pýtal milión otázok. Nie je to tak. Nepovedal som mu ani slovo o mojej chorobe,“ uviedol pre spomínaný portál Theodore. Noc pred operáciou sa hráč Vegas-u cítil ako úplný odpad plný nervozity. Vtedy sledoval so svojou priateľkou nejaký film, na ktorý si vôbec nedokázal spomenúť.

Na ďalšie ráno čakalo Theodora príjemné prekvapenie. „Dostal som správu z neznámeho čísla. Bol to Phil. Môj agent mu povedal, že idem na zákrok a poslal mi povzbudzujúcu SMS-ku, v ktorej mi poprial veľa šťastia a napísal, že všetko bude v poriadku. Počuť to od hviezdy NHL znamenalo pre mňa veľmi veľa,“ potešil sa. Keď nastal deň operácie, Shea prežíval najťažšie momenty v jeho živote.

Theodore strieľa gól Martinovi Jonesovi zo San Jose (foto: TASR/AP)
Theodore strieľa gól Martinovi Jonesovi zo San Jose (foto: TASR/AP)

„Zobudil som sa ako po kvalitnom spánku a doktori mi povedali, že nádor sa podarilo úspešne zneškodniť. Cítil som sa fajn, ale veľký problém mi robilo zasmiať sa. Vždy, keď som sa o to pokúsil, cítil som, že do mňa vráža horúci nôž,“ vyjadril svoje pooperačné pocity.

Obranca sa už nevedel dočkať momentu, kedy môže robiť to, čo najviac miluje – hokej. Theodore ďalej vďačí aj tomu, že absolvoval testy na Slovensku. „Rakovina by mohla byť neobjavená niekoľko rokov v mojom tele. Nechcem ani premýšľať o tom, ako by sa môj život rapídne zmenil. Všetko sa deje pre nejaký dôvod a čo sa udialo mne je aj taký menší zázrak,“ povedal.

Úžasný príbeh píše Kanaďan aj po operácii, keďže sa expresne rýchlo vrátil k milovanému hokeju. „Každé ráno sa zobúdzam šťastný s tým, že som dostal šancu postaviť sa opäť na korčule, hrať znovu hokej a smiať sa s ľuďmi, ktorých mám fakt rád. Ale pravda je taká, že rakovinu semenníkov má okolo 9 500 ľudí v rozhraní 20 až 35 rokov,“ pokračuje Theodore. „Viem, aké šťastie mám, že môžem pokračovať v hokeji. To, čím som si prešiel sa ani zďaleka nedá porovnať s deťmi, ktoré musia podstupovať chemoterapiu a bojovať so svojou rakovinou. Oni sú oveľa odvážnejšie než ja,“ dodáva.

Shea Theodore debutoval v NHL v sezóne 2015/16, kedy odohral 25 duelov. V nich si pripísal 8 bodov (3+5). Do klubu Vegas Golden Knights prišiel v sezóne 2017/18 a pôsobí tam dodnes. V zámorskej NHL odohral dovedna 193 zápasov, v ktorých zaknihoval 83 kanadských bodov.

A čo by odkázal 24-ročný obranca svojim fanúšikom? „Z celého srdca vám ďakujem. Budem aj naďalej pracovať s Golden Knights a Golden Knights Foundation (nadácia, pozn. red.), aby sme spoločne bojovali proti tejto chorobe,“ povedal na záver Theodore.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia