spravy.sk spravy.sk

Od posledného k lídrovi. Skúsený Kriška verí v prvý titul, musí si zvykať na viac angličtiny
zdroj: jäzva

Od posledného k lídrovi. Skúsený Kriška verí v prvý titul, musí si zvykať na viac angličtiny

Martin Kriška patrí medzi najskúsenejších hráčov Tipsport ligy, ktorí vo svojej vitríne ešte doposiaľ nemajú víťazný pohár, ba dokonca ani medailu. Už od sezóny 2001/2002 bol súčasťou tradičného účastníka z Liptovského Mikuláša. S menšími prestávkami odohral na Liptove prakticky celú svoju kariéru. Hoci sa na krátko zastavil v Košiciach, Martine, či dokonca kazašskom tíme Arlan Kokšetau, s ktorým sa prebojoval v sezóne 2012/2013 do finále, úspech z najvyššej domácej súťaže mu chýba. To sa posnaží 35-ročný hokejista napraviť.

Dnes už bývalý kapitán Mikuláša zamieril do konca tejto sezóny do majstrovskej Banskej Bystrice. Líder súťaže HC' 05 jasne deklaruje titulové ambície rozširovaním kádra a prinášaním aj skúsenejších hráčov do kádra pred nadstavbou a play-off. Medzi nich sa zaradil aj Kriška, ktorý podobný krok nečakal. "Bolo to veľké prekvapenie a veľmi ma to potešilo, že si ma pán Koval (športový riaditeľ, pozn.) všimol a vyžiadal do svojho kádra. Z posledného do prvého tímu súťaže sa v drvivej väčšine prípadov nechodí. Ja som za túto príležitosť vďačný a chcem sa tímu odvďačiť dobrými výkonmi," hovoril 180 cm vysoký krídelník pre hokej.sk.

Kriška vo svojej výpovedi spomenul hlavný dôvod, prečo vymenil Liptov za mesto pod Urpínom. Červeno-modrí sa trápia, MHK 32 figuruje na poslednom tabuľkovom mieste s 12-bodovou stratou na predposlednú Detvu. Do konca základnej časti sezóny ostáva už len päť zápasov a všetko nasvedčuje tomu, že hokejistom Liptovského Mikuláša sa skonči sezóna už vo februári. Aj preto nastal v tomto klube priam výpredaj, ktorý postihol aj kapitána LM. Nebolo to preňho jednoduché rozhodnutie. "Verím, že fanúšikovia pochopia moje rozhodnutie a odpustia mi. Nerodilo sa vo mne ľahko, zo šatne a od chlapcov sa mi, naopak, odchádzalo ťažko. Zanechávam na Liptove kus seba, chcem však okúsiť atmosféru play-off a reálne zabojovať o medailu," pokračoval Kriška.

Dres "baranov" si po svojom príchode do srdca Slovenska obliekol už dvakrát, tréner Dan Ceman ho zaradil do štvrtej formácie. Tam sa stretol aj s Michalom Kabáčom, s ktorým istého času hrával v jednom tíme aj na Liptove. A potykať si musí aj so situáciou, ktorá mu bola doposiaľ viac-menej neznáma. "S Kabim som hrával už v Liptovskom Mikuláši, dobre sa poznáme. Takisto aj s Gilberom Gaborom som mal dobrú súhru. Pomáhame si, veľa vecí mi vysvetľujú, pretože majú vštepené zaužívané herné systémy. Hovorí sa tu tiež podstatne viac anglicky, než som bol doposiaľ vo svojej kariére zvyknutý. Keď niečo neviem, poradia mi," pousmial sa Kriška.

U Banskobystričanov obdržal číslo 86, s čím sa spája zaujímavý paradox. Je to druhé najvyššie číslo spomedzi korčuliarov, Kriška je zároveň druhý najstarší hráč u trojnásobného držiteľa titulu. "Až po svojom príchode som zistil, že som druhý najstarší hráč v kabíne. Neviem, či je to pre mňa potešenie," zasmial sa mikulášsky rodák. Plánuje ako druhý najstarší a poriadne skúsený hráč prevziať zodpovednosť a rozdávať skúsenosti mladším? "Na to sú tu zrejme iní. Môžem akurát niečo poradiť. Ramená robiť určite nechcem. Sú tu skúsení chalani, ktorí nepotrebujú radiť, čo robiť, ale určite rád pomôžem, ak bude treba," reagoval.

Michal Kriška (Banská Bystrica)
Michal Kriška v banskobystrickom drese. (foto: hc05.sk)

Bude chcieť časom aspoň figurovať vo vyššej formácii ako štvrtej? "Jasné, že by som chcel byť vyššie, ale viem, do akej situácie som prišiel. Chalani v prvých formáciách majú vysokú kvalitu a som zmierený s tým, že môj ice-time bude trochu nižší ako doposiaľ. Či už budem figurovať v prvej alebo štvrtej lajne, chcem tímu pomôcť tak, ako viem," vravel ďalej Kriška, ktorému sa pod Urpínom páčila najmä skvelá atmosféra z ostatného duelu proti Budapešti (4:2). "Prvý domáci zápas som si užil. Atmosféra je o niečom úplne inom ako na Liptove. Skvelo sa hrá pred plnou halou, navyše, keď vieme, že hráme o špicu. Tam sme sa dopracovali, treba ale ísť ďalej za dobrými výsledkami," podotkol.

Získa v tejto sezóne skúsený krídelník konečne vysnívanú medailu? To ukáže až čas. Rozhodne však vie, že na to majster ostatných troch ročníkov má. "Určite áno, chalani sú všetci šikovní, je to skvelá partia, výborný tím. Myslím si, že máme na to znovu vyhrať ligový titul," vyjadril sa Kriška a na záver dodal, že v Liptovskom Mikuláši, kde strávil väčšinu svojej kariéry, nemusel svojim odchodom zaspievať labutiu pieseň. "Tam som sa narodil, tam som doma. Nosil som aj kapitánske céčko, rozlúčil som sa slovíčkom nie zbohom, ale dovidenia. Ešte sa s našimi fanúšikmi určite uvidíme."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia