spravy.sk spravy.sk

Plány na Wimbledon či Euro zrušil koronavírus. Hudáček trávi po dobrej sezóne karanténu prácami okolo domu
zdroj: spartak.ru

Plány na Wimbledon či Euro zrušil koronavírus. Hudáček trávi po dobrej sezóne karanténu prácami okolo domu

Tretia kompletná sezóna v KHL, tretia účasť v Zápase hviezd a potvrdenie pozície jednotky moskovského Spartaka. Tridsaťjedenročný brankár Július Hudáček má za sebou veľmi dobrú sezónu, počas ktorej odchytal v základnej časti 41 zápasov s bilanciou 2,2 gólu na zápas a úspešnosťou zásahov takmer 93 percent.

V januári ho vyhlásili za brankára týždňa a tímu Spartakovcov pomohol k bezproblémovému postupu do play-off. V ňom neuspeli zverenci trénera Olega Znaroksa v prvom kole proti mestskému rivalovi z Dinama, ktorému podľahli 2:4 na zápasy.

Ako ste spokojný s uplynulou sezónou?


V úvode som vynechal 11 zápasov kvôli zraneniu, ktoré som si privodil dva dni pred štartom sezóny. Potom som odchytal maximum toho, čo som mohol. Keď sme už mali play-off isté, tak mi dal tréner brankárov trochu voľna a snažil sa, aby sme boli v tempe ja i kolega Bespalov. Celkovo sme hrali dobre, stabilnejšie ako v minulej sezóne. S piatym miestom panovala v klube spokojnosť a škoda, že sme neprešli do druhého kola. Chyby sme si rozobrali a myslím si, že o rok bude Spartak ešte silnejší.

Nakoľko sa prejavil vplyv bývalého reprezentačného trénera Oleka Znaroksa?


Dokázal z každého hráča dostať maximum. Má jednoducho prirodzenú autoritu a ruská mentalita si vyžaduje tvrdšiu ruku. Nie je to však tyran. Vie, kedy má posrandovať, vie, kedy má vziať mužstvo na pivo. Má však prirodzený rešpekt a chlapci ho mali radi. My sme verili trénerom a oni verili nám. Tak to má byť.

Július Hudáček
foto khl


Ako spätne hodnotíte sériu proti mestskému rivalovi z Dinama?

Bola to veľmi vyrovnaná séria. Až na prvý zápas, ktorý sme prehrali 1:5. Vtedy sme to trochu nezvládli psychicky. Tréneri od nás chceli, aby sme išli do zápasu tvrdo, ale viedlo to k množstvu vylúčení a zbytočných potýčiek, ktoré nás skôr rozhodili. Namiesto hry sme sa sústredili na iné veci. Povedali sme si, že takto hrať nemôžeme a potom sme sa vrátili k hokeju, ktorý sme hrali celý rok. Vyzeralo to už oveľa lepšie, ale dopustili sme sa viacerých zbytočných chýb, ktoré súper tvrdo trestal.

Ďalší osud play-off KHL je však otázny a tímy Jokerit a Barys už ohlásili odstúpenie. Ruku na srdce – nie ste rád, že ste teraz doma s rodinou a nemusíte čakať v Moskve na neistý verdikt vedenia ligy?


Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. V tomto smere sme mali trochu šťastie, že sa tá séria skončila šiestym zápasom. Skončili sme vo štvrtok a podľa pôvodného plánu sme mali mať deväť dní voľna a potom opäť trénovať. Situácia sa však rýchlo zmenila a všetkým legionárom umožnili v sobotu odletieť domov. Na poslednú chvíľu sme tak stihli prekročiť hranice bez problémov. Pôvodne sme mali ostať v Rusku až do konca marca. Teraz som však určite rád, že sme doma.

Myslíte si, že sa ešte táto sezóna KHL dohrá?


Osobne si myslím, že nie. Keď sme tam boli ešte my, tak sa to v Moskve nijako citeľne neprejavovalo a všetko vyzeralo byť v poriadku. Dnes už ale sledujem, že aj tam už zavádzajú radikálne opatrenia. Asi teda nebude reálne dohrať túto sezónu.

Július Hudáček
Július Hudáček (TASR)


S koronavírusom už bojuje celá Európa, no z obrovského Ruska susediaceho s Čínou zatiaľ hlásia minimum prípadov nakazených. Podarilo sa im zázračne zastaviť chorobu, alebo skôr kompetentní neinformujú verejnosť objektívne?

Neviem veru a nerád by som sa k tomu nejako vyjadroval. Počas posledných dvoch, troch dní však k tomu začali pristupovať naozaj inak. Kým som tam však bol ja, tak som neregistroval žiadne opatrenia.

Po sezóne v Čerepovci máte za sebou dva ročníky v Moskve. Stal sa už z Harichovčana metropolitný typ?


Musím priznať, že keď som sa teraz vrátil z Moskvy do Spišskej Novej Vsi, tak sa mi zdalo, že som prišiel na nejakú malú dedinku. Moskva je obrovská a žije to v nej 24 hodín. Mne to však celkom vyhovovalo. Máme dve malé deti, ktoré chodia na balet či gymnastiku. Tam sme mali všetko, čo sme si zaželali. Na druhej strane hovorím, že tých osem mesiacov v Moskve stačí a potom je veľmi fajn prísť domov a opäť spomaliť. Ja to tam mám naozaj rád, ale chodiť každý deň 45 minút na tréning a 45 minút z tréningu dá časom zabrať. Momentálne si teda užívam spomalenie a pohodu.

Po návrate z Ruska ste sa ocitli v dvojtýždňovej karanténe. Dá sa povedať, že po rušnej sezóne padne celkom vhod?


Uvidíme, ako to bude vyzerať po trinástom dni. Či sa doma nezbláznime z detí. 😊 Ale nie, doma je určite najlepšie a na najbližších pár dní mám robotu zabezpečenú. Aj dnes som celý deň čistil terasu a nakopili sa tu nejaké ďalšie úlohy. Tak ako všetci, aj my sa však obávame toho, že táto kríza potrvá dlhšie. Po sezóne sme chceli absolvovať dovolenku pri mori, nakúpené som mal aj lístky na Wimbledon a majstrovstvá Európy vo futbale. Chceli sme ísť aj na pár koncertov. Plány boli veľké a uvidíme, čo s nimi urobí súčasná situácia.

Július Hudáček (3)


Stretli ste sa už s bratom Liborom, alebo tomu bráni karanténa?

Momentálne sa vracia z Česka do Spišskej a pôjde hneď do karantény. Uvidíme sa teda o dva týždne.

Čo hovoríte na jeho parádnu sezónu v Liberci?


Veľmi ma to tešilo. Sledoval som jeho výkony i výkony Liberca. Škoda toho vírusu, pretože podľa mňa mali mužstvo na titul. Ako povedal v jednom rozhovore, konečne začal strieľať. Ja som mu to hovoril stále. Dostával priestor, krásne prihrávky a všetky tie jeho góly neboli náhodné, ale zaslúžené. Zažil parádnu sezónu a škoda toho, že ju nemohli dohrať.

Aké sú vaše plány na leto? Kedy by ste sa mali vrátiť do Moskvy?


Naozaj neviem, pretože teraz nikto nevie, čo vlastne bude. Pevne verím, že sezónu začneme podľa pôvodného plánu v septembri. Ako som už spomenul, po rokoch som mal na toto leto veľké plány a s manželkou sme sa na to tešili. Asi z toho však napokon nebude nič a budeme doma. Teraz je podstatné to, aby sa tá situácia stabilizovala a aby sme boli všetci zdraví. Verím, že sa to zlepší a budeme mať aspoň nejaký mesiac na splnenie niektorých z letných plánov.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: KHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia