spravy.sk spravy.sk

Tucet najlepších Kanaďanov Tipsport ligy
zdroj: foto: Vladimír Chramazda

Tucet najlepších Kanaďanov Tipsport ligy

Aktuálna sezóna Tipsport ligy sa skončila skôr, než vstúpila do tej najzaujímavejšej fázy. Na play-off sa tešili všetci a veľa sa očakávalo hlavne od zámorských hráčov, ktorí majú play-off mentalitu budovanú už od svojich žiackych rokov.

V tomto ročníku pôsobilo pod Tatrami vyše tridsať Kanaďanov a deväť hokejistov z USA. My sa teraz pozrieme iba na hráčov z kolísky hokeja, presnejšie na dvanástku tých, ktorí mali na našu ligu najväčší vplyv.

Na úvod však spomeňme jedno meno, ktoré sme do top desať nezaradili. Ide pritom o meno najzvučnejšie, veď dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára Kris Versteeg predstavoval najväčšiu zámorskú hviezdu, aká u nás kedy korčuľovala. Jeho pôsobenie v Nitre však výrazne ovplyvnili zranenia, pre ktoré odohral iba tri zápasy s bilanciou 0+3. Táto sezóna bola poslednou v jeho kariére a škoda, že nám toho nemohol ukázať viac.

Barry Brust
Barry Brust (TASR)


Barry Brust, Slovan Bratislava

Tridsaťšesťročný rodák zo Swan River si získal srdcia fanúšikov Slovana už počas pôsobenia v KHL. Svojský brankár dokáže zodvihnúť pulz riskantnou rozohrávkou, no chytať rozhodne vie. Na svojom konte má účinkovanie vo viacerých prestížnych ligách a pochváliť sa môže aj víťazstvom v tradičnom Spengler Cupe. V aktuálnej sezóne odchytal 29 zápasov a s priemerom 1,72 gólu na zápas a úspešnosťou zásahov 93,67 bol štatisticky najlepším brankárom Tipsport ligy.

Beskorowany
Vladimír Chramazda


Tyler Beskorowany, Banská Bystrica

Pod Urpínom je už tradíciou, že ku každému majstrovskému titulu doviedol „baranov“ iný brankár z cudziny. V troch zo štyroch prípadov to boli práve Kanaďania. Pred Beskorowanym to dokázali Jason Bacashihua a Stephon Williams a, v sezóne 2017-18 bol úspešný tandem Jan Lukáš – Teemu Lassila. „Besko“ patril medzi štatistickú elitu súťaže a predviedol, prečo bol v sezóne 2014-15 vyhlásený za najlepšieho brankára nemeckej DEL.

Brock Trotter


Brock Trotter, Zvolen

Tridsaťtriročný center z Brandonu bol druhým najproduktívnejším hráčom Tipsport ligy. S bilanciou 14 gólov a 46 asistencií skončil so 60 bodmi iba o dva body za Jindřichom Abdulom zo Slovana. Kanadský center ukazoval obrovský prehľad, vďaka ktorému sa stal najlepším nahrávačom súťaže. Z jeho nahrávok ťažil aj jeho krajan Allan McPherson, ktorý získal iba o bod menej (21+38). Obaja tak zaznamenali bodový priemer takmer 1,2 bodu na zápas.

Brandon Alderson (2)
Brandon Alderson (2) (jäzva)


Brandon Alderson, Trenčín

Pod Čákovým hradom našli v osobe 28-ročného rodáka z Oakville skvelého kanoniera. K 26 gólom pridal 16 asistencií a bodov mohol mať aj oveľa viac, ak by sa v závere sezóny nezranil. Ak by aj sezóna pokračovala, v play-off by sme ho bohužiaľ sledovať nemohli. Ďalšou skvelou kanadskou kúpou tímu bol z Nitry dobre známy Greame McCormack. 28-ročný Ontárijčan bol so 41 bodmi tretím najproduktívnejším obrancom ligy.

Jordan Southorn


Jordon Southorn, Banská Bystrica

Dvadsaťdeväťročný rodák z Montrealu sa stal s 51 bodmi v 51 zápasoch (13+38) najproduktívnejším obrancom Tipsport ligy. Pred Williem Corrinom zo Zvolena mal štvorbodový náskok. Obaja patrili aj medzi tých, ktorí dokázali poriadne pritvrdiť a rozdávali jeden hit za druhým.

Jordan Hickmott
jäzva


Jordan Hickmott, Banská Bystrica

Pod Urpínom ešte chvíľku zostaneme. Najproduktívnejším hráčom majstrovského tímu bol totiž ďalší Kanaďan – Jordan Hickmott. Teraz už dvojnásobný majster Slovenska získal v 55 zápasoch 54 bodov (21+33).

nick Ross (2)
jäzva


Nick Ross, DTVK Miškovec

Na kanadskú dvojicu Nick Ross – Davis Vandane si iba v dobrom spomínajú vo Zvolene. V tejto sezóne sa dal tento pár dohromady v Miškovci. Tridsaťjedenročný rodák z Lethbridge Ross bol so 40 bodmi v 49 zápasoch štvrtým najproduktívnejším obrancom ligy. V tíme DVTK mal viac bodov iba jeho 26-ročný krajan, útočník Francis Beauvillier. Ten nahromadil 44 bodov (18+26)

kenney Morrison
jäzva


Kenney Morrison, Nitra

Kanadská stopa v Nitre bola opäť výrazná. Zatiaľ čo v prípadoch Dylana Olsena, Jesse Gabriella či Jesse Grahama to nevyšlo, viacerí ďalší boli oporami tímu. Platí to hlavne o obrancovi Morrisonovi. V 48 zápasoch strelil desať gólov a pridal i 29 asistencií. 

Colton Yellow Horn


Colton Yellow Horn, Nitra

Priemer vyše bodu na zápas vykázal aj Morrisonov krajan z útoku Colton Yellow Horn. Ten prišiel pod Zobor z Grazu až počas sezóny, no v 32 zápasoch zaznamenal 34 bodov (11+23).

christopher Lalancette (2)
jäzva


Christopher Lalancette, Michalovce

V prípade 25-ročného rodáka z Robervalu išlo o európsku premiéru. Na Zemplíne sa však aklimatizoval rýchlo a so 46 bodmi (14+32) sa stal Lalancette najproduktívnejším hráčom nováčika.

Joe Basaraba
Joe Basaraba (TASR)


Joe Basaraba, Slovan Bratislava

Dvadsaťsedemročný rodák z Fort Frances bol v roku 2010 draftovaný Floridou, no do NHL sa nikdy nedostal. Vyzeralo to tak, že jeho kariéra upadá a v minulej sezóne pôsobil v Škótsku. V tomto ročníku začínal v ECHL, no Slovan mal v prípade jeho zisku veľmi šťastnú ruku. Basaraba sa v belasom drese udomácnil veľmi rýchlo a v 17 zápasoch zaznamenal bilanciu 9+9. 

Chris Langkow


Chris Langkow, MAC

Tridsaťročný center z Vegreville mal v drese MAC priemer bodu na zápas. V 40 zápasoch strelil 23 gólov, ku ktorým pridal 17 asistencií). V závere sezóny prestúpil do českého Litvínova, kde sa však zranil hneď v prvom zápase.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia