spravy.sk spravy.sk

Pred 24 rokmi ohúril Čaloun NHL. Prvé štyri strely premenil na štyri góly
zdroj: foto sport.cz

Útočníka Jana Čalouna veľmi predstavovať netreba. Olympijský víťaz z Nagana a majster sveta z roku 1999 patrí medzi legendy českého hokeja.

Počas svojej bohatej kariéry pôsobil tri sezóny aj v zámorí. Presne 22. marca 1996, čiže pred 24 rokmi, tam zažil svoj pamätný moment. Vo svojom treťom stretnutí v NHL sa postaral gólom na 1:1 o predĺženie súboja medzi San José Sharks a Calgary Flames.

Na tom by pravda nebolo nič senzačné. Čaloun však dokázal skórovať zo všetkých svojich prvých štyroch striel v NHL a tým vstúpil do histórie. Jeho neuveriteľná bilancia sa skončila až v spomínanom predĺžení, v ktorom vyslal svoju piatu strelu a tá už v bránke neskončila. Po šiestich zápasoch v NHL mal na svojom konte šesť gólov a sezónu 1995-96 ukončil s bilanciou 8 gólov a tri asistencie v jedenástich zápasoch.

Parádny štart kariéry v NHL mu však dlhodobú budúcnosť v profilige nezabezpečil. Neskôr už totiž pridal iba 13 ďalších štartov. Dva v drese San José a ďalších jedenásť o štyri roky neskôr v Columbuse. To už však taký úspešný nebol a na svoje konto pridal iba tri asistencie.

Svoje kvality potom ukazoval hlavne vo fínskej lige, kde vyhral trikrát kanadské bodovanie a s IFK Helsinki získal v roku 1998 majstrovský titul.