spravy.sk spravy.sk

Momenty histórie - pred ôsmimi rokmi predviedol Kristek päťgólový semifinálový koncert
zdroj: jäzva

Momenty histórie - pred ôsmimi rokmi predviedol Kristek päťgólový semifinálový koncert

Tohtoročné play-off zrušil koronavírus a my tak bohužiaľ nemôžeme písať o highlightoch, ktoré by ponúkla vyraďovacia fáza Tipsport ligy 2020. Môžeme však spomínať na veľké pamätné okamihy.

Presne pred ôsmimi rokmi, 23. marca 2012, ponúkla semifinálová séria medzi Košicami a Zvolenom päťgólový koncert českého útočníka Jaroslava Kristeka.

Tridsaťdvaročný krídelník "oceliarov" sa stal v ten deň  prvým hráčom v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži od októbra 2004, ktorému sa podarilo v jednom súboji skórovať až päťkrát. V tzv. výlukovej sezóne to 10. októbra 2004 dokázal Miroslav Zálešák, ktorý v 10. kole v súboji proti Nitre prispel k triumfu Skalice 7:1 rovnako piatimi gólmi. Zaujímavosťou bolo, že Zálešák bol v deň Kristekovho veľkého výkonu jeho kapitánom. 

"Raz som dal dokonca desať gólov, no to bolo ešte v juniorke, keď sme hrali proti nejakému francúzskemu tímu," usmieval sa Jaroslav Kristek. "Medzi seniormi je ale päť gólov mojim rekordom. Teší ma hlavne to, že som pomohol k víťazstvu, pretože prvý semifinálový zápas je vždy dôležitý."

Košický kapitán Miroslav Zálešák zareagoval na vyrovnanie svojho rekordu s úsmevom: "Mňa to vtedy v Skalici stálo päťtisíc korún, alebo nejaké posedenie. Uvidíme, koľko stanoví pokladník Rišo Jenčík Jardovi. Toto musí byť drahšie ako hetrik a za ten máme stanovenú pevnú taxu. V každom prípade je to super! Pred pár rokmi som tiež zažil ten deň, kedy vám padne všetko a Jardovi k nemu môžem len poblahoželať. Je to úžasné a tentoraz nám to vyhralo zápas."

Od svojho návratu z HC Lev Poprad sa pritom Kristek strelecky trápil. Na svojom konte mal dovtedy iba dva góly. "Postupne si zvykám. V KHL som bol zvyknutý veľa korčuľovať, zatiaľ čo tu často stojím a tak sa trochu trápim. Cítim, že minuloročný prechod z českej do slovenskej extraligy bol ľahší, pretože sú to podobné ligy. Teraz je to ťažšia zmena, ale predovšetkým psychicky by mi mohol pomôcť práve tento päťgólový zápas," želal si Kristek.

Miroslav Zálešák a Jaroslav Kristek po góle
jäzva (jäzva)


Mimochodom, piatok 23. marca 2012 nepriniesol košickému hokeju iba semifinálové víťazstvo nad Zvolenom. Juniori vyhrali v rámci finálovej série proti HKm aj svoj tretí duel a mestu ocele tak zabezpečili majstrovský titul. "Juniorom blahoželám, je to pre nich i pre celý klub pekný úspech. Na ceste za titulom vyradili Banskú Bystricu i Zvolen, teraz je rad na nás. Je to ešte ďaleko, ale určite by sme sa radi nechali inšpirovať," poznamenal Miroslav Zálešák.

K titulu boli napokon Košičania veľmi blízko. V rozhodujúcom siedmom finálovom súboji však podľahli Slovanu Bratislava na domácom ľade 1:2 po predĺžení a "belasí" tak odišli do KHL ovenčení zlatým vavrínom.

HC Košice - HKm Zvolen 7:4 (0:1, 3:2, 4:1) stav série 1:0 

Góly: 21. Kristek (Zálešák), 24. Pašek (Spilar, Martin Chovan), 40. Kristek (P. Bartoš, Martin Chovan), 45. Kristek (Zálešák, Michal Novák), 48. Kristek (Zálešák, P. Bartoš), 49. Marcel Haščák (Kolba), 59. Kristek - 9. Puliš (Brabenec, J. Mucha), 32. Brabenec (Juraško), 38. V. Baláž (P. Zuzin), 49. Marek Slovák (V. Baláž, P. Zuzin) Vylúčení: 5:2, navyše J. Tabaček (Košice) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, P. Jonák - Bundil, R. Gajan, 4880 divákov

Košice: Hylák - J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák - Dravecký, Hvila, Pašek - Zálešák, Kristek, P. Bartoš - Michel Miklík, S. Gron, Jenčík - Spilar, Marek Haščák, Mlynarovič

Zvolen: Trenčan (49. Škrečko) - Zošiak, Jindra, Juraško, Hraško, M. Vantroba, J. Mucha, Šiška - Puliš, Brabenec, Čurilla - Marek Slovák, L. Jurík, V. Baláž - Síkela, M. Jurík, Otčenáš - T. Méry, P. Zuzin, Martin Ďaloga

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia