spravy.sk spravy.sk

Dnešný deň v histórii - Espositova rekordná nula, Broten vstúpil do americkej histórie
zdroj:

Dnešný deň v histórii - Espositova rekordná nula, Broten vstúpil do americkej histórie

Dnešný dátum je v histórii NHL zapísaný zásluhou viacerých míľnikov a pamätných udalostí, ktoré tvorili dejiny hokeja.

Tonyho skvelý štart kariéry

Tony Esposito patril medzi najlepších brankárov svojej generácie. Počas svojej kariéry vyhral  rokoch 1968 až 1984 celkovo 423 zápasov, získal tri Vezinove trofeje a päťkrát ho vybrali do Zápasu hviezd. 

Po odohraní trinástich zápasoch s Montrealom Canadiens ho počas sezóny 1968-69 získal v špeciálnom drafte klub Chicago Blackhawks. Práve 26. marca 1970 vychytal čisté konto proti Detroitu, pričom išlo už o jeho štrnásty shutout sezóny. Prekonal tým dovtedajší rekord Harryho Lumleyho v počte shutoutov za sezónu.

Spomínanú sezónu napokon ukončil s 15 čistými kontami, čím vytvoril nováčikovský rekord a zamiesil tak na zisk Calderovej trofeje pre najlepšieho nováčika i k prvej Vezinovej trofeji.

Esposito napokon ukončil kariéru so 76 čistými kontami a momentálne sa v tomto smere delí o desiate miesto s Eddiem Belfourom. 

Presne o desať rokov neskôr, 26. marca 1980, vychytal Esposito Chicagu víťazstvo 7:2 nad Quebecom Nordiques, pričom išlo o historicky prvý triumf Blackhawks v Quebecu. Išlo o jeho tridsiate víťazstvo sezóny a stal sa tak prvým brankárom, ktorý zaznamenal osem sezón s tridsiatimi víťazstvami.


Najlepšiu sezónu Lindsaya okorenil rekord

V drese Detroitu Red Wings sa predstavilo množstvo veľkých legiend. Jednou z nich bol aj Ted Lindsay, ktorý zaznamenal v 862 zápasoch za Červené krídla 335 gólov a 728 bodov. Na svojom konte má až štyri Stanleyho poháre.

Prvý zo svojich majstrovských titulov získal po naozaj parádnej základnej časti v roku 1950. Presne 26. marca zaznamenal pri prehre 4:5 s Chicagom svoju 55. asistenciu sezóny. Týmto bodom obral o rekord Elmera Lacha z Montrealu. Lindsay získal svoju prvú a jedinú Art Ross Trophy, keď nahromadil celkovo 78 bodov. Jeho spoluhráči Sid Abel a Gordie Howe skončili v produktivite na druhom a treťom mieste. Nie nadarmo prezývali tento útok "Production Line". 


Broten vstúpil do histórie amerického hokeja

26. marca 1986 sa stal Neal Broten súčasťou histórie amerického hokeja, keď zaznamenal pri triumfe Minnesoty North Stars nad Torontom Maple Leafs 6:1 dve asistencie a stal sa prvým Američanom, ktorému sa podarilo zaznamenať stobodovú sezónu.

Broten ukončil sezónu so 105 bodmi a išlo o jeho jedinú stobodovú sezónu kariéry. S 923 bodmi je dvanástym najproduktívnejším Američanom histórie NHL.

Silný štart kariéry Carsona

Jimmy Carson sa stal v marci 1988 druhým najmladším hráčom s 50. gólmi. Na túto métu sa dostal hetrikom pri víťazstve Los Angeles Kings nad Chicagom 9:5. V tomto zápase zaznamenal celkovo štyri body a pokoril tak aj hranicu 100 bodov. 

Carson ukončil sezónu 1987-88 s bilanciou 55 gólov a 107 bodov. V auguste 1988 ho vymenili do Edmontonu v historickom trejde, ktorý presunul Wayna Gretzkeho do LA. Vo svojej prvej sezóne v drese Oilers získal 100 bodov a strelil 49 gólov. 

Z Edmontonu potom poslali Carsona do Detroitu a neskôr sa vrátil do Los Angeles a putoval do Vancouveru. Napokon podpísal zmluvu ako voľný hráč s Hartfordom. Zatiaľ čo v prvých troch sezónach mal bilanciu 141 gólov a 286 bodov, v ďalších siedmich sezónach to už bolo iba 134 gólov a 275 bodov.

Všetko najlepšie

26. marca sa narodilo 27 hráčov NHL. Najznámejšie mená predstavujú Jimmy Howard (36), Trevor Kidd (48), Connor Murphy (27), Michael Peca (46), Luke Richardson (51), Ulf Samuelsson (56), Brady Skjei (26) a Andrej Svečnikov (20).

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia