spravy.sk spravy.sk

Dnešný deň v histórii - Sittlerova stovka, Brett Hull sa vyrovnal otcovi, Montreal stanovil dodnes platný rekord
zdroj:

Hokejové dianie utíchlo a nám tak ostáva iba spomínať na krásne momenty, ktoré nám hráči ponúkli v tento deň v bohatej histórii.

Tretieho apríla 1976 sa stal Darryl Sittler prvým hráčom v histórii klubu Toronto Maple Leafs, ktorému sa podarilo získať v jednej sezóne sto bodov.

Sittler strelil pri prehre 2:4 s Bostonom Bruins v prvej tretine 41. gól sezóny a svoj stý bod potom pridal asistenciou pri góle Errola Thompsona. Išlo o 79. zápas Toronta v sezóne 1975-76, pričom Maple Leafs boli posledným tímom z Original Six, ktorý ešte nemal vo svojich radoch stovkára.

Tento míľnik prišiel necelé dva mesiace po tom, čo Sittler stanovil rekord NHL v počte bodov v jednom zápase. V súboji proti Bruins zaznamenal 7. februára 1976 desať bodov (šesť gólov a štyri asistencie).

V roku 1930 zdolali hráči Montrealu Canadiens Boston Bruins 4:3 a vo finálovej sérii Stanleyho pohára hranej na dve víťazstvá uspeli 2:0. Bruins utrpeli dve prehry v rade vôbec prvýkrát v sezóne. V základnej časti dosiahli mimoriadne pôsobivú bilanciu 38-5-1. Ako majstrovský gól sa ukázal presný zásah Howieho Morenza z druhej tretiny. Canadiens sa ním ujali vedenia 4:1. Bruins strelili v tretej tretine dva góly, no vyrovnať už nedokázali.

Tretieho apríla 1933 strelil Ken Doraty gól v čase 104:46 a brankár Lorne Chabot vychytal svoju štvrtú nulu v play-off. Toronto vďaka nim zdolalo Boston 1:0 v piatom súboji semifinále Stanleyho pohára. Išlo o dovtedy najdlhší zápas histórie NHL. Tento rekord vydržal tri roky. V noci z 24. na 25. marca 1936 sa totiž v súboji medzi Detroitom Red Wings a Montrealom Maroons rozhodlo až v šiestom predĺžení.

V roku 1966 zaznamenal Bobby Hull z Chicaga Blackhawks pri prehre s Bostonom 2:4 asistenciu a v poslednom zápase základnej časti sezóny navýšil svoj bodový počet na 97 bodov. Hull tým prekonal dovtedajší rekord Dickieho Moora, ktorý zaznamenal v sezóne 1958-59 o jeden bod menej.

V rovnaký večer sa stalo Toronto Maple Leafs prvým klubom v histórii, ktorý využil v jednom zápase služby troch brankárov. V prvej tretine chytal Johnny Bower, v druhej Terry Sawchuk a v tretej Bruce Gamble. Výsledkom bola remíza 3:3 proti detroitu. Bower navyše v tretej tretine prevzal z rúk Puncha Imlacha trénerskú taktovku.

Presúvame sa do roku 1971. Tretieho apríla vtedy prihral obranca Bobby Orr na tri góly pri triumfe 8:3 nad Torontom a stal sa prvým hráčom histórie NHL, ktorému sa podarilo nazbierať sto asistencií v jedinej sezóne.

O šesť rokov neskôr vytvoril Steve Shutt z Montrealu rekord ligy v počte gólov ľavého krídla. Pri víťazstve 2:1 strelil Washingtonu 60. gól sezóny. Jeho spoluhráč Guy Lafleur zaobstaral prvý gól zápasu a vytvoril rekord Canadiens v počte bodov v jednej sezóne (136). Montreal zároveň vylepšil rekord ligy s počtom 60 víťazstiev. Canadiens získali celkovo 132 bodov a toto je stále platný rekord NHL

V roku 1980 skompletizoval útočník Reggie Leach z Philadelphie Flyers ôsmy hetrik kariéry a stal sa prvým hráčom histórie ligy, ktorému sa podarilo zavŕšiť päťdesiatgólovú métu gólom do prázdnej bránky. Stalo sa tak pri víťazstve 4:2 proti Washingtonu.

V olympijskom roku 1988 sa stal Hakan Loob prvým Švédom, ktorému sa podarilo nastrieľať v jednej sezóne NHL päťdesiat gólov. Loob prekonal dovtedajší rekord krajana Kenta Nilssona, ktorý zaznamenal v sezóne 1980-81 o gól menej. Obom sa to podarilo v drese Calgary Flames.

V rovnaký deň sa hráči New Jersey Devils kvalifikovali prvýkrát od presunu z Colorada do play-off. V Patrickovej divízii obsadili štvrtú priečku, pričom za seba odsunuli NY Rangers i Pittsburgh.

Tretieho apríla 1988 sa zároveň stal Mario Lemieux štvrtým hráčom histórie, ktorému sa podarilo nastrieľať 70 gólov za sezónu. Jubilejný gól strelil útočník Pittsburghu pri triumfe 4:2 proti Hartfordu Whalers.

V roku 1997 strelil Lemieux 611. gól kariéry a v historickom rebríčku predstihol šiesteho Bobbyho Hulla.

O tri roky neskôr zaznamenal svoj 610. gól kariéry Brett Hull a dotiahol sa tak na svojho otca Bobbyho.

V roku 2001 vyrovnal Ron Tugnutt rekord modernej NHL v počte víťazstiev brankára z expanzného tímu. Tugnutt vychytal svoje 21. víťazstvo v bránke Columbusu Blue Jackets zásluhou 35 zákrokov proti Detroitu (2:1).

Tretieho apríla 2018 strelil Patrik Laine 44. a posledný gól sezóny 2017-18. Winnipeg Jets zdolali v Bell Centre Montreal Canadiens 5:4. Fínsky útočník sa stal iba tretím hráčom histórie, ktorý nastrieľal minimálne 80 gólov ešte ako tínedžer. Pred ním to dokázali Jimmy Carson (92) a Dale Hawerchuk (85).

Zdroj: NHL.com