spravy.sk spravy.sk

Legendárna dlhá noc z apríla 1933 - komentátor omdlieval, obe strany hľadali bizarné možnosti na rozhodnutie
zdroj:

Ak sledujete naše články z rubriky "Dnešný deň v histórii", tak už určite viete, že 3. apríla odohrali v Toronte v roku 1933 maratónsky zápas, ktorý trval takmer 105 minút.

O víťazstve Maple Leafs nad Bostonom 1:0 vtedy rozhodol v čase 104:46 Kenny Doraty. Išlo samozrejme o rekord ligy, ktorý však vydržal relatívne krátko. Už o tri roky neskôr totiž predviedli mužstvá Detroitu Red Wings a Montrealu Maroons ťahanicu, ktorú rozlúskol Mud Bruneteau z Detroitu až v 116 minúte a 30 sekunde.

Tri najdlhšie zápasy histórie NHL:

24. marec 1936: Detroit Red Wings - Montreal Maroons 1:0, semifinále, 116 minút a 30 sekúnd, víťazný gól Mud Bruneteau
3. apríl 1933: Toronto Maple Leafs - Boston Bruins 1:0, semifinále, 104 minút a 46 sekúnd, víťazný gól Ken Doraty
4. máj 2000: Philadelphia Flyers - Pittsburgh Penguins 2:1, konferenčné semifinále, 92 minút a 1 sekunda, víťazný gól Keith Primeau

Vráťme sa však k duelu medzi Torontom a Bostonom, ktorý držal pred 87 rokmi divákov v napätí takmer šesť tretín.

"Bolo to jedno z najväčších víťazstiev, aké som kedy získal," spomínal neskôr legendárny obranca King Clancy. "V tú noc sme však neoslavovali. Boli sme totiž takí unavení, že sme ledva chodili. Len sme tam sedeli a fučali."

V semifinálovej sérii medzi obhajcom titulu z Toronta a Bostonom išlo o to, kto získa právo vyzvať vo finále Stanleyho pohára New York Rangers. Jazdci vyradili Detroit a druhú sériu tak mohli sledovať pred televíznymi obrazovkami. Tri z predošlých štyroch duelov dospelo do predĺženia a s jedinou výnimkou nestrelili tímy dohromady viac ako tri góly. Išlo teda o mimoriadne vyrovnanú sériu.

Výhodu domáceho ľadu mali Maple Leafs, ktorých povzbudzovalo v rozhodujúcom piatom zápase 14 530 divákov. Ich domáci stánok Gardens otvorili len 17 mesiacov predtým.

Parádnu formu potvrdili obaja brankári. Domáci Lorne Chabot i hosťujúci Cecil (Tiny) Thompson. Po 60 minútach to bolo druhýkrát v sérii 0:0. Boston síce v tretej tretine skóroval, no tento gól uznaný nebol.

Komentátorom zápasu bol vtedy Foster Hewitt, ktorý bol neodmysliteľnou súčasťou domácich duelov Toronta. Svoju pozíciu mal vysoko v hale, na najvrchnejšom poschodí. Ako s odstupom rokov priznal, počas toho zápasu sa nachodil po schodoch toľko, že schudol za jeden večer tri kilogramy. V závere už navyše iba mumlal a chytali ho mdloby.

Po piatej tretine požiadali manažéri Leafs Conn Smythe a Bostonu Art Ross prezidenta NHL Franka Caldera o prerušenie zápasu, ktorý navrhli dokončiť o deň neskôr. Štvrtý apríl už však bol rezervovaný pre štart finálovej série v New Yorku a v Madison Square Garden už bolo všetko nachystané.

Ross potom dokonca navrhol, že by o víťazovi mohol rozhodnúť hod mincou. Napokon však rozhodol tlak zo strany divákov, ktorí chceli vidieť víťazný gól. Calder vyrukoval s myšlienkou, že by oba tímy odvolali brankárov. Hrdí muži z bránkoviska Chabot a Thompson to však rezolútne zamietli. A tak sa pokračovalo ďalej.

Vďaka tomu všetkému tak prišla veľká chvíľa rodáka zo Stittsville blízko Ottawy. Išlo o jedného z najútlejších hráčov NHL, pričom do zostavy Toronta sa dostal počas sezóny vďaka zraneniu hviezdneho Ace Baileyho. V tíme Toronta tak odohral dovtedy iba 38 zápasov.

"Eddie Shore vybojoval puk v rohu klziska za bránkou Bostonu. Napáda ho Andy Blair. Shore rozohráva puk, no získava ho Blair. Doraty čaká pred bránkou. Blair nahráva, Doraty získava puk a strieľa. Je to góóól!" vykríkol tesne po jednej hodine v noci vzrušený Hewitt.

Dovtedy najdlhší zápas histórie mal konečne svoju bodku.

"Myslím si, že Tiny bol v tom čase taký unavený, že už nevládal zodvihnúť hokejku," spomínal Clancy.

"Všetci chlapci ukázali obrovské srdce a brankári boli brilantní. Prehrať takúto sériu bolí a je to veľmi ťažké. Blahoželám však Torontu," skonštatoval vtedy Art Ross.

Leafs krátko po víťazstve nastúpili na vlak do New Yorku. Toronto opúšťali už o 3:30 v noci a do dejiska finálovej série dorazili o 4:30 popoludní. Vyšťavení hráči Toronta prehrali v prvom finále 1:5 a sériu napokon prehrali v štyroch zápasoch. Doraty strelil v tomto play-off päť gólov, pričom počas celej svojej kariéry ich zaznamenal vo vyraďovacej fáze štrnásť.

Tak ako sme už spomenuli, Doratyho rekord dlho nevydržal. Už o tri roky neskôr odohrali v Detroite ešte dlhší zápas, pričom prsty mal v tom opäť brankár Chabot. Tentoraz však strážil bránku Montrealu Maroons.

Doraty sa potom v predĺžení play-off zápasu zaskvel ešte raz. V roku 1934 zaznamenal v súboji proti Ottawe hetrik a jeho tím vyhral 7:4. Ak vám to nedáva zmysel, tak musíme spomenúť, že v tom čase trvalo predĺženie desať minút, nehľadiac na to, koľko gólov v ňom padne.