spravy.sk spravy.sk

Ktoré kluby ešte nedraftovali jednotku?
zdroj: TASR/AP

Ktoré kluby ešte nedraftovali jednotku?

Keď si vlani vybral klub New Jersey Devils Jacka Hughesa, stal sa mladý Američan 57. draftovou jednotkou. Úplne prvým víťazom draftu sa stal ešte v roku 1963 Gary Monahan, ktorého si vybral Montreal Canadiens.

Monahan nie je veľmi slávny, no v drese Canadiens, Maple Leafs, Kings a Canucks odohral veľmi slušných 768 zápasov. Nedá sa povedať, že by si vtedy Montreal vybral zle. Do úvahy totiž musíme brať aj to, že Garyho draftovali ako 16-ročného.

Pravidlá sa medzitým zmenili a dnes už musí mať hráč vstupujúci na draft 18 rokov. Hráči sú navyše momentálne dlhodobo sledovaní skautami a kluby ich majú preklepnutých po výkonnostnej i mentálnej stránke. Napriek tomu nemusia zakaždým trafiť do čierneho. Medzi najslávnejšie nevydarené voľby z prvého miesta patria výbery Patrika Štefana či Alexandra Daigla (ten však odohral v NHL 500 zápasov). Isté je, že ak má niekto právo výberu z prvého miesta, dostáva do rúk skvelú príležitosť získať talent, na ktorom môže budovať roky.

Pozrime sa len na to, ako v období rokov 2004 až 2008 vybudovali svoje tímy Washington, Pittsburgh, St. Louis, Chicago či Tampa Bay.

Vyložene šťastie na jednotky mal klub Edmonton Oilers, ktorý si v rokoch 2010 až 2015 vyberal z najvýhodnejšej pozície až štyrikrát (Taylor Hall, Ryan Nugent-Hopkins, Nail Jakupov a Connor McDavid). V posledných troch rokoch sa usmiala šťastena na New Jersey a Diabli si mohli z prvej priečky vybrať Nica Hischiera a Jacka Hughesa.

Paradoxom je, že napríklad Toronto Maple Leafs patrí do skupiny najstarších klubov, no z prvého miesta draftu si vyberalo iba dvakrát. V roku 1985 tak získali Javorové listy Wendela Clarka a potom si museli počkať do roku 2016 (Auston Matthews). Niektoré kluby však ešte nemali takúto príležitosť nikdy!

Vegas Golden Knights


Toto samozrejme žiadne prekvapenie nie je. Zlatí rytieri sú v NHL iba druhú sezónu a hneď v tej prvej sa dostali do finále Stanleyho pohára. Je teda pochopiteľné, že ešte nemali právo výberu z prvej priečky. Celý svoj tím však vytvorili v rámci špeciálneho vstupného draftu do NHL.

Anaheim Ducks


Káčeri už majú vo svojej vitríne Stanleyho pohár a v ich drese pôsobili hviezdy ako Scott Niedermayer, Teemu Selänne, Chris Pronger, Ryan Getzlaf, Corey Perry či Paul Kariya. Z prvej priečky draftu si však ešte nevyberali. Najbližšie k tomu mali v rokoch 1994 a 2005, keď si z druhej pozície vybrali Olega Tverdovského a Bobbyho Ryana.

Carolina Hurricanes (Hartford Whalers)


Ak hovoríme o histórii Caroliny, tak musíme zohľadniť aj Hartford. Hurikáni sú totiž pokračovateľom klubu Whalers. Jedno však mali spoločné – v draftoch ešte nevyberali z pozície číslo 1. Najbližšie k tomu mali v roku 2003, keď získala Carolina z druhej priečky Erica Staala. Bola to však výborná voľba, ktorú v klube rozhodne neľutovali. Podobná situácia sa zopakovala v roku 2018 a Hurricanes získali z druhej priečky Andreja Svečnikova. Ak sa pozrieme ešte do obdobia Hartfordu, tak klub získal z druhej pozície v roku 1983 Sylvaina Turgeona, zo štvrtej v roku 1981 Rona Francisa a z druhej v roku 1993 Chrisa Prongera. Všetko výborné voľby.

Organizácia Whalers/Hurricanes existuje od roku 1979 a je tak treťou najstaršou, ktorá ešte nemala právo výberu z prvého miesta draftu.

Minnesota Wild


V tomto prípade ide o jeden z mladších klubov, veď Divosi vstúpili do NHL v roku 2000. Práve vtedy mali Wild k dispozícii svoju najvýhodnejšiu voľbu a z tretej pozície si vybrali Mariána Gáboríka. V prvom kole neskôr získali aj Nicka Leddyho či Brenta Burnsa.

Nashville Predators


Predátori pôsobia v NHL rovnako dlho ako Wild a ani oni ešte nemali jednotku. Najvyššie si mohli vyberať z druhej pozície a voľba vtedy padla na Davida Legwanda. Najlepším draftom v histórii tohto klubu však bol rok 2003, keď putovali do Nashville zo siedmej priečky Ryan Suter a zo 49. pozície Shea Weber.

San Jose Sharks


Klub založený v roku 1991 mal v čase svojho vzniku šancu vybrať si draftovú dvojku. Voľbu využil na zisk Pata Falloona (Quebec vtedy získal z prvého miesta Erica Lindrosa, ktorého vymenil v rámci megatrejdu do Philadelphie). Žralokom veľmi nevyšiel ani rok 1996, keď si z druhej priečky vybrali Andreja Zjuzina. Ranou do čierneho tak bol aspoň rok 1997 a zisk Patricka Marleaua z druhej pozície. Skvelé služby odvádza pre San José už pätnásť sezón i Joe Thornton, jednotka draftu z roku 1997. Pravda, do NHL si ho vybral Boston Bruins.

Vancouver Canucks


Canucks vstúpili do NHL už v roku 1970 a sú tak najdlhšie fungujúcim klubom, ktorý ešte nemal draftovú jednotku. Vo svojom prvom drafte získali z druhej pozície Dale Tallona. Na takú vysokú voľbu potom čakali až do roku 1988 (Trevor Linden).

Šťastným rokom Canucks však bol rok 1999, keď si z druhej a tretej pozície vybrali Daniela a Henrika Sedinovcov. Pripomeňme, že práve v tom roku bol jednotkou Patrik Štefan. Vancouver tak v podstate získal dve jednotky.

Calgary Flames


Flames nadväzujú na tradíciu klubu Atlanta Flames, no napriek bohatej histórii ešte nevyberali z prvej priečky. Pred ziskom Sama Bennetta zo štvrtej pozície v roku 2014 bola najvyššou pozíciou Calgary šiesta priečka v roku 1992 (Cory Stillman).

Ešte ako Atlanta si Flames vyberali dvakrát z druhej priečky počas svojich prvých dvoch rokov existencie. V roku 1972 získali Jacquesa Richarda a o rok neskôr Toma Lysiaka. Najlepšou voľbou Calgary v drafte bol Brett Hull, ktorého získali v roku 1984 z celkovej 117. pozície. Po troch sezónach v Alberte sa však presunul do St. Louis. Pre zaujímavosť spomeňme, že jednotkou tohto draftu bol legendárny Mario Lemieux.Mimochodom, viete, že najlepší hráč histórie NHL Wayne Gretzky draftom nikdy neprešiel? Do NHL sa totiž dostal spoločne s tímom Edmonton Oilers, ktorý sa tam presunul zo zanikajúcej WHA. Za normálnych okolností mal byť zaradený do draftu 1979, ale na základe kontraktu s Oilers sa tak nestalo. A Olejári tak získali jackpot.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia