spravy.sk spravy.sk

V 90-tych rokoch zbieral tituly, zažil historické obraty z 0:3 na 4:3 i ufónov. Pardavý je symbolom Dukly Trenčín
zdroj: jäzva

V 90-tych rokoch zbieral tituly, zažil historické obraty z 0:3 na 4:3 i ufónov. Pardavý je symbolom Dukly Trenčín

Spomienkový exkurz? Nebránim sa, hoci ja nie som typ človeka, čo si všetko ukladá do pamäte. Pred pár dňami som volal s bývalým spoluhráčom zo Vsetína Radimom Tesaříkom. Dávali v telke náš starý zápas so Spartou. Radim mi vraví – sleduj, teraz spravím chybu – zostal som v nemom úžase, ja som si z toho duelu nepamätal ani prd. Ale nevadí, poďme na to. Takto začala rozprávanie ďalšia veľká postava histórie našej ligy, Ján Pardavý. Jeho meno je zlatými písmenami spojené s trenčianskou Duklou, kde sa stal legendou.

Pardavý vkročil do sveta veľkého hokeja začiatkom 90. rokov minulého storočia. Ako „bažant“ bol aj pri zisku federálneho titulu, kedy Dukla ovládla česko-slovenskú súťaž po triumfe nad Plzňou. „V prvom tíme som bol takmer celú sezónu, z času na čas som odbehol hrať 1. ligu do Topoľčian. V tom čase sme hrávali na tri päťky a ja som bol členom tej štvrtej, často som zohrieval striedačku ako náhradník. Bolo tomu tak aj počas finálovej série, ktorú som odsedel, no oduševnene som povzbudzoval chlapcov. Atmosféra finále bola neskutočná. Vo famóznej forme hrala prvá formácia so Žigom Pálffym, Braňom Jánošom, Robom Petrovickým, Robom Švehlom a Milošom Holaňom. Bola to najofenzívnejšia päťka, akú som kedy v našich končinách videl,“ začal Pardavý spomienkové rozprávanie.

Dukla aj vďaka elitnému kvintetu získala titul, ktorý patrične oslávila. „Hral som málo, no pri oslavách som všetko dohnal. Bol som mladý, plný síl. Je to už dávno, ale s istotou môžem povedať, že minimálne tri dni som nebol doma,“ povedal so smiechom.

PRVOTNÁ DOMINANCIA

Dôvod na radosť mal aj počas debutového ročníka samostatnej ligy, kedy Dukla získala po triumfe nad Košicami titul. Úvodné štyri ročníky boli práve tieto dve mužstvá neustále vo finále. Majstrovské oslavy si podelili fifty-fifty. Dvakrát uspela Dukla, dvakrát VSŽ.

„Rozdiely medzi top tímami a zvyškom ligy boli veľké. Košice aj my sme mali veľmi silné mužstvá, bol to pozostatok federálnych čias. Takisto veľmi dobre pracovala aj naša mládež, do tímu sme vedeli vhodne zapracovať juniorov. Finálové zápasy boli vyrovnané, raz malo šťastie jedno mužstvo, potom druhé.“

Pardavý zažil skvelý ročník 1996/97. V 53 zápasoch nazbieral 86 bodov, strelil 42 gólov. Suverénne ovládol poradie strelcov i kanadské bodovanie. Na konci sezóny sa radoval z majstrovského titulu. 

Košice boli pred štartom finále papierovým favoritom, ale my sme sa zomkli a vyhrali. Ten ročník bol skvelý. Počas sezóny sme mali tuším 24-zápasovú sériu bez prehry, spoločne s Braňom Jánošom sme zbierali množstvo bodov. V tíme bol i sedemnásťročný Marián Hossa. Nastupoval v treťom útoku, v základnej časti strelil 30 gólov! To bolo niečo výnimočné. Bol som v nemom úžase, čo stváral. Neraz mi spadla sánka dole. Bol 'slizký', cez dvoch hráčov sa dostal ako nič, v koncovke nezaváhal,“ priznal Pardavý.

Ján Pardavý a Matej Kristín
jäzva (jäzva)


Dukla v nasledujúcom roku opustila najvyššie pozície. Jej postavenie lídra prevzal bratislavský Slovan. Pardavý hrával za materský klub do roku 1999, nasledujúcich šesť sezón sa vybral legionárčiť do Česka, Švédska a Fínska. 

„Slovan čerpal z veľkej finančnej sily vďaka Jurajovi Širokému a Harvardu. Dukla prechádzala reštrukturalizáciou, ministerstvo obrany stoplo kohútik peňazí, armáda už nebola v klube číslo jedna. Na niekoľko rokov som odišiel hrať von, ale pamätám si na ročník 2003/04, kedy získal Trenčín pod vedením kouča Dušana Gregora titul. V tom čase som hrával za Znojmo, mal som to domov blízko. Finále so Zvolenom som sledoval z tribúny. Bol som nesmierne šťastný, že to chalani zvládli a získali titul.“

UFÓNI A POCIT KRIVDY

Aj sezónu 2004/05 začal Pardavý v Znojme, no ešte pred Vianocami bol späť v Trenčíne. Vďaka výluke v NHL sa tak zapojil do najkvalitnejšej sezóny našej súťaže. „Koncom novembra som mal zápal pľúc, Znojmo so mnou ukončilo zmluvu, a tak som šiel domov. Dukla mala nabité mužstvo. Ešte v začiatku sezóny som sa chodil pozerať na chlapcov ako divák a fanúšik, zašiel som aj do kabíny. Pamätám si na zápas, kedy Paľo Demitra strelil na Slovane gól pomedzi nohy. Imponovala mi hra prvej formácie Hossa – Demitra – Gáborík. Mariánovia odišli na isté obdobie do Švédska, Paľo bol v Trenčíne celý rok. Bola radosť s ním hrať, ale čo z toho, keď tá sezóna nebola pre nás úspešná,“ povzdychol si Pardavý.

Trenčín skončil v základnej časti za Zvolenom a Slovanom tretí. V 1. kole play-off prešiel hladko cez Žilinu, v semifinále sa stretol s bratislavským tímom. Séria mala 7 zápasov. Každé bolo vybičované na maximum. „Okrem skvelého prvého útoku sme mali v obrane aj veľkých chlapov Braňa Mezeia či Riša Stehlíka. Tretí zápas sme vyhrali doma po predĺžení, vtedy zavládla veľká eufória. Odohrali sa však i zvláštne veci, Pamätám si, že raz bol Marián Hossa vo veľkej šanci a hneď šiel na trestnú lavicu...,“ vraví Pardavý.

Ján Pardavý
jäzva (jäzva)


Olej do ohňa vtedy prilial tréner Trenčína Vladimír Hiadlovský, ktorý v súvislosti s faulami hovoril o 'ufónoch'. „Škoda, že prileteli ufóni. Vy ste ich nevideli? My áno. Spôsobili nám zázračné fauly, ktoré sme urobili. Asi vďaka nim sme hrali neustále vo štvorici,“ povedal po prehre 3:5 na ľade Slovana.

Séria ako remeň sa skončila triumfom Slovana v siedmom zápase 8:2. Kapitán Demitra po ňom vyhlásil, že viac na Slovensku hrať nebude. „Všetkých nás to mrzelo. Cítili sme skrivodlivosť, pocit nespravodlivosti. Už je to však dávno, nemyslím na to,“ priznal Pardavý.

DESAŤ GÓLOV NA SLOVANE

V ročníku 2006/07 prišiel z pohľadu Dukly zápas, ktorý naopak zostane v klubovej histórií zapísaný výrazným písmom. Trenčín uspel na ľade Slovana 10:1! Pardavý bol jeho súčasťou, hoci bodovo sa nezaskvel. Získal len jednu asistenciu. „Padlo nám vtedy všetko, čoho sme sa dotkli. V zápase sa presadili chlapci, od ktorých sa to ani veľmi nečakalo. Dva góly strelil napríklad Stano Valach. Robustné pravé krídlo,“ spomína Pardavý. Paradoxom je, že pre Valacha to boli jediné dva presné zásahy v sezóne. Okrem neho sa do listiny strelcov zapísal dvakrát i Jaroslav Kóňa, Peter Húževka, Tibor Melichárek, po góle pridali Vladimír Nemec a Ján Homer. 

Ján Pardavý
jäzva (jäzva)

Slovan vedený vtedy novým trénerom Zdenom Cígerom však dokázal vo zvyšku sezóny dominovať a Dukle vrátil všetko aj s úrokmi vo finále, kde vyhral jasne 4:0. „Dobrá sezóna. Viedol nás Tondo Stavjaňa. V tom ročníku som odbehol na dva či tri týždne do Ruska, do Jaroslavľu. Nebol to šťastný krok. Zakrátko som sa vrátil domov a hoci som mal iné ponuky, už som si povedal, že zostanem v Trenčíne. Darilo sa mi, dokonca ma vtedajší reprezentačný tréner Július Šupler zavolal na tri zápasy na Nemecký pohár. Podarilo sa nám prebojovať do finále, ale Slovan bol už nad naše sily. Najmä Marek Uram bol na nezastavenie. Nevedeli sme si s ním poradiť.“


HISTORICKÉ OBRATY V PLAY-OFF

Veľké veci predvádzali hráči Dukly aj v nasledujúcej sezóne. Po základnej časti boli na 6. mieste, v 1. kole play-off ich čakal ambiciózny Martin. Ten vyhral úvodné tri duely, jeho fanúšikovia a aj hráči sa už-už videli v semifinále. Potom však prišiel nebývalý obrat. Trenčín nielenže vyrovnal, ale vďaka šťastnému gólu Jána Homera od polovice klziska zavŕšil veľkolepý obrat. 

„Na rozhodujúci duel som nemal pôvodne cestovať. Mal som vysokú horúčku, cez 39. Kouč Stavjaňa ma uvoľnil z ranného rozkorčuľovania, nech si radšej idem ľahnúť. Mali sme dohodu, že do zápasu zasiahnem len na striedanie, dve, ak bude nejaká presilovka. Napokon som ho odohral celé a strelil aj gól. Keď sa na tým dnes zamýšľam, asi by sa to nemalo, ale v zápale boja a eufórie som na to nemyslel. Otočiť z 0:3 na 4:3 bola veľká vec. Za Martin hral skvele Lukáš Říha, no aj on akoby uveril, že jeho tím už o náskok nemôže prísť. Zrazu boli Martinčania čara zbavení, nemali takú prevahu. Dokonale sme toho využili,“ konštatoval Pardavý.

Pardavý a Chovan po góle
jäzva (jäzva)

Dukla bola v 2. kole blízko k zlomeniu ďalšej prekážky, ale bola to tentoraz ona, kto prišiel o náskok. V sérií so Slovanom viedla 3:1, prehrala 3:4. „Nasledujúce sezóny neboli pre Trenčín ideálne. Dostavili sa finančné problémy, vedenie chcelo obmeniť káder a dať šancu mladým. Na dva roky som tak šiel hrať do Banskej Bystrice. Pekné obdobie. Bystrica bola nováčikom, ale nestratili sme sa. V oboch sezónach sme boli v play-off.“

V sezóne 2010/11 bol Pardavý naspäť pod hradom Matúša Čáka. V materskom klube odohral ešte tri sezóny. 

Ján Pardavý
jäzva (jäzva)

Prvý rok po návrate „domov“ bol pre ikonu Dukly výnimočný sériou v play-off so Slovanom. Trenčínu sa totiž ako prvému mužstvu na svete podarilo druhýkrát otočiť stav série z 0:3 na 4:3! Pre porovnanie, vo viac ako storočnej histórií NHL sa tento kúsok podaril len štyrom mužstvám (Toronto – 1942, NY Islanders – 1975, Philadelphia – 2010 a Los Angeles – 2014).

„Bratislavčania vtedy hrávali na malom zimák v Ružinove, aréna Ondreja Nepelu sa pripravovala na majstrovstvá sveta. Je zaujímavé, že sa nám druhýkrát niečo takéto podarilo. Veľmi sa vtedy darilo Radovi Tyborovi, dával dôležité góly,“
spomínal Pardavý na zápas, v ktorom jeho mužstvo prehrávalo po úvodnej tretine 0:2, napokon však uspelo 5:2. „Pri srdci to hrialo o to viac, že sme vyradili Slovan. Na viac sme však už nemali,“ naznačil Pardavý na následné vypadnutie jeho mužstva s Košicami.

TAKMER DO TRETICE VŠETKO DOBRÉ

Pardavý odohral posledný zápas za Duklu 13. marca 2013. Jeho tím vypadol v 1. kole play-off s Nitrou. Ikonický útočník sa na záver kariéry pobral „na dôchodok“ do francúzskeho Štrasburgu.

V Trenčíne sa stal legendou. Drží takmer všetky klubové rekordy. Odohral najviac zápasov – 546, nazbieral najviac bodov – 462, strelil najviac gólov – 208, na konte má i najväčší počet asistencií – 254.

Ján Pardavý (2)


S Duklou zostal prepojený ako tréner. Najskôr bol asistentom, v poslednej, nedohratej sezóne viedol mužstvo ako hlavný kouč. V sezóne 2017/18 bol blízko k historickému míľniku. Znova mohol byť súčasťou mužstva, ktoré otočí sériu play-off z 0:3 na 4:3. Ak by sa tak stalo, Dukla by získala majstrovský titul. Nechýbalo veľa. V boji s Banskou Bystricou doma viedla 1:0, no napokon prehrala 1:5.

„Mrzí ma to dodnes. Prvé dva zápasy sme doma prehrali po predĺžení a nájazdoch. Keď sme prehrali aj tretí duel, všetci nás odpisovali. V Banskej Bystrici sa už hovorilo, ako budú hráči oslavovať na námestí, všetko mali pripravené. To nás nakoplo. Zomkli sme sa a zabojovali. Po tom, čo sme vyrovnali na 3:3, sa ma novinári pýtali, aké to bude, ak otočíme sériu a získame titul. Krotil som vášne, vedel som, že je to stále ďaleko a posledný krok je najťažší. Žiaľ, dobehla nás únava, Bystrica a jej silový hokej slávil úspech. Síce sme viedli, ale veľmi rýchlo sme dostali vyrovnávajúci gól a následne zásah na 1:2. To bol zlomový moment. Ak by sme udržali náskok dlhšie, všetko mohlo byť inak. Žiaľ, ale na keby sa hokej nehrá,“
uzavrela rozprávanie jedna z najväčších ikon domácej hokejovej scény, Ján Pardavý.

V ŠTVRTEJ ČASTI SERIÁLU NA VÁS ČAKÁ SPOMÍNANIE NAJPRODUKTÍVNEJŠIEHO HRÁČA HISTÓRIE NAŠEJ LIGY, SLOVENSKÉHO MR. HOCKEY A IKONU POPRADSKÉHO HOKEJA ARNEHO KROTÁKA.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia