spravy.sk spravy.sk

Deň, keď vyhrala choroba nad hokejom. Smrť Halla je mementom aj dnes
zdroj:

Deň, keď vyhrala choroba nad hokejom. Smrť Halla je mementom aj dnes

V súvislosti s aktuálnou pandémiou koronavírusu ožili spomienky na rok 1919. Aj vtedy kosila ľudí zákerná choroba. Nešlo pochopiteľne o koronavírus, ale o španielsku chrípku. A táto pliaga sa do histórie zapísala aj tým, že neumožnila dohrať finálovú sériu medzi Montrealom Canadiens a Seattle Metropolitans. Prestížny Stanleyho pohár vtedy neodovzdali po tom, čo za stavu 2:2 na zápasy podľahol chorobe Joe Hall.

Jediná obeť španielskej chrípky z NHL odišla do hokejového neba práve 5. apríla.

Seattle, 6. apríl 1919


Správa o smrti Halla spôsobila všeobecný šok. Sériu okamžite ukončil a na hlavy kompetentných a zniesla spŕška kritiky. Ako mohli dopustiť taký risk a neprikročili k opatreniam skôr? Španielska chrípka bola predsa všadeprítomná.

Joe Hall
sa narodil v Anglicku, no jeho rodina sa presťahovala do Kanady a usadila sa v meste Brandon. Hráča prezývaného „Bad“ poznali diváci ako nekompromisného bojovníka, ktorý bol najtrestanejším hráčom svojej éry. Vo veku 37 rokov bol navyše najstarším profesionálom. V mladosti bol veľkým rivalom Montrealu Canadiens, keď obliekal dres tímu Quebec Bulldogs. Po zániku „buldogov“ mu však podali pomocnú ruku práve Canadiens.

Len pár dní pred smrťou zažil pamätný štvrtý finálový zápas, ktorý súperi nedohrali. Ani jeden zo súperov totiž nedokázal skórovať v troch tretinách a ani počas dvoch predĺžení.

„Išlo o jednu z najväčších hokejových klasík histórie. Metropolitans i Les Canadiens predviedli neskutočný boj, 80 minút plných hry na hrane. Všetci na ľade boli vyžmýkaní a padali od vyčerpania,“
napísal denník Seattle Times.

Pikantériou série bolo, že obaja súperi hrali doma podľa vlastných pravidiel. Vo finále totiž bojovali tímy z NHL a z Pacifickej ligy. V každej z týchto súťaží sa hralo s iným počtom hráčov v poli.

Montreal tak hrával doma so šiestimi hráčmi v poli a Seattle so siedmimi. Tímu Metropolitans chýbal útočník Bernie Morris, ktorý sa dostal pre únik pred vojenskou službou do väzby.

Po troch zápasoch teda viedol Seattle 2:1 a po spomínanej bezgólovej remíze nasledoval súboj číslo 5. Seattle sa ujalo vedenia 3:0, no potom sa prejavila únava a Montreal otočil na 4:3 po predĺžení.

„Vždy som vravel, že máme nezlomný tím. Chlapci to dokázali. Očakávam, že teraz už ten titul získame,
“ citovali noviny The Times generálneho manažéra Canadiens Georga Kennedyho.

Niektorí z hráčov ihneď po zápase navštívili lekára, niektorých museli do nemocnice doniesť. Šiesty zápas sa mal hrať 1.apríla, ale to už španielska chrípka naplno prepukla. Vážne chorí boli hráči oboch tímov. Hráči Canadiens Joe Hall, Jack MacDonald, Newsy Lalonde, Bill Coutu, Louis Berlinguette a tréner George Kennedy. Všetci putovali do nemocnice so zvýšenými teplotami.

Keď už bolo jasné, že sériu nedohrajú, objavil sa návrh, aby odovzdali pohár hráčom Seattlu. To však spoluzakladateľ a prezident Pacific Coast Hockey Association Frank Patrick odmietol. Rozhodnúť sa podľa neho mohlo iba na ľade.

Španielska chrípka predstavovala jednu z najdesivejších epidémií histórie a podľa dobovej tlače pripravila počas dvoch rokov o život až 50 miliónov ľudí. Vzhľadom na silný zásah do finálovej série z roku 1919 je iba šťastím, že nezomrelo viac hráčov ako nešťastný Joe Hall. Viacerí však mali na mále.

„Nesmierne vyčerpávajúca séria znásobená predĺženiami zvyšovala šance hráčov na nakazenie všadeprítomnou chorobou. Našťastie sa však v správny čas dostali do rúk starostlivých lekárov a sestričiek. Bez ich pomoci by bolo obetí oveľa viac,
“ napísal neskôr denník Montreal Gazzette.

Udalosti z finále roka 1919 sú však stále mementom a aj preto už predstavitelia NHL počas súčasnej pandémie koronavírusu konali oveľa zodpovednejšie. Dianie v profilige pozastavili 12. marca a hráčov pustia na klziská opäť až v čase, keď to zdravotná situácia dovolí. Pravdepodobné je samozrejme zrušenie aktuálneho ročníka a prioritou bude štart novej sezóny podľa plánu.

Aj v roku 1919 sa situácia postupne upokojila a ročník 1919-20 odohrali bez obmedzení. Následky španielskej chrípky však pociťovali hráči Canadiens naďalej. Tréner George Kennedy sa z choroby nikdy dokonale nezotavil a neskôr zomrel. Keď opustil svet o desať rokov neskôr tréner Seattlu Pete Muldoon, uviedli lekári, že sa pod jeho infarkt podpísalo oslabenie srdca spôsobené chrípkou.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia