spravy.sk spravy.sk

Dnešný deň v histórii - posledný gól Gordieho Howa, rozlúčka s Joe Louis Arénou
zdroj: TASR/AP

Hokejové dianie utíchlo a nám tak ostáva iba spomínať na krásne momenty, ktoré nám hráči ponúkli v tento deň v bohatej histórii.

Dátum 9. apríl je v histórii NHL zapísaný ako deň, kedy strelil v roku 1980 Gordie Howe 68. a svoj posledný gól v play-off v kariére. V tretej tretine súboja Hartfordu Whalers s Montrealom Canadiens (4:8) vtedy prekonal v tretej tretine Denisa Herrona. Tento gól padol po bekhendovej strele, pričom nahrávku si pripísal Gordieho syn Mark.

Vypredaná hala Forum v Montreale vyprevadila Gordieho potleskom v stoji. Howe oslávil deväť dní pred týmto gólom 52. narodeniny a išlo o jeho prvý play-off zápas po desiatich rokoch.

V tomto zápase zabodovali prvý a poslednýkrát v kariére všetci traja členovia rodiny - Gordie Howe, Mark Howe a Marty Howe. Gordie a Marty si pripísali gól a asistenciu, Mark asistenciu.

Ďalšie momenty:

V roku 1931 strelil Cy Wentworth víťazný gól zápasu tretieho finále medzi Chicagom a Montrealom v 54. minúte predĺženia. Išlo o najdlhšie predĺženie vo finále až do roku 1990, keď zdolal Edmonton Oilers v prvom súboji série Boston Bruins 3:2 gólom Petra Klímu z 56. minúty predĺženia.

V roku 1942 vytvoril Eddie Bush nový rekord v počte bodov obrancu vo finálovom zápase. K triumfu Detroitu nad Torontom 5:2 prispel gólom a štyrmi asistenciami. Zaujímavosťou je, že Bush už potom nezískal v ďalšej kariére v NHL ani bod.

9. apríla 1946 získal klub Montreal Canadiens svoj druhý Stanleyho pohár v priebehu troch rokov. V piatom finále v hale Formu zdolali Habs Boston Bruins 6:3. Gólom a dvoma asistenciami k tomu pomohol Elmer Lach, Canadiens rozhodli o svojom triumfe tromi gólmi v záverečnej tretine.

V roku 1963 Dick Duff z Toronta Maple Leafs vytvoril nový rekord NHL, keď strelil dva najrýchlejšie góly histórie play-off. Brankára Terryho Sawchuka z Detroitu prekonal dvakrát počas prvých 68 sekúnd zápasu. Toronto napokon vyhralo 4:2.

V roku 1968 sa stal Wayne Connelly z Minnesoty North Stars prvým hráčom histórie play-off, ktorý premenil trestné strieľanie v play-off zápase (predošlé dva pokusy hráči nevyužili). Connolly vyzrel na Sawchuka počas druhej tretiny a jeho Minnesota zdolala v treťom štvrťfinálovom súboji Los Angeles Kings 7:5.

Pit Martin
vytvoril 9. apríla 1972 rekord play-off, keď strelil najrýchlejší gól v predĺžení. V súboji Chicaga proti Pittsburghu (6:5) ukončil nadstavený čas už po dvanástich sekundách. Bobby Hull zaznamenal v tomto zápase svoj posledný hetrik kariéry v play-off.

V roku 1987 vyrovnal Wayne Gretzky rekord Jeana Beliveaua, keď zaznamenal v jednom play-off zápase šesť asistencií. Edmonton Oilers vtedy zdolal LA Kings v druhom zápase semifinále Smythovej divízie 13:3. Gretzky získal svoj 177. bod a bodovo sa dotiahol na Beliveaua. Neskôr tento rekord bohato vylepšil a kariéru ukončil v roku 1999 s 382 play-off bodmi v play-off. Oilers zároveň vytvorili vlastný rekord v počte gólov v play-off zápase.

V roku 1993 vytrovil Pittsburgh nový rekord NHL v dĺžke víťaznej série. Penguins pritom vyhrali svoj 16 . zápas v rade vo veľkom štýle. Na ľade New Yorku Rangers vyhrali 10:4 a Mario Lemieux strelil päť gólov. Joe Mullen pridal hetrik. Tučniaci obrali o rekord tím NY Islanders zo sezóny 1981-82.

V roku 2006 zaznamenal Joe Thornton zo San José Sharks dve asistencie pri výhre 4:1 nad Dallasom a vytvoril nový rekord hráča, ktorý bol počas sezóny vymenený z iného klubu. Sharks získali Thorntona z Bostonu 30. novembra 2005. "Jumbo Joe" sa v tento deň dostal na hranicu 113 bodov. Dovtedajší rekord 112 bodov držal Bernie Nicholls, ktorý pôsobil v sezóne 1989-90 v tímoch Los Angeles Kings a New York Rangers. Thornton napokon ukončil sezónu so 125 bodmi a je stále jediným víťazom Art Ross Trophy, ktorý zažil počas sezóny trejd.

V roku 2015 zaznamenal Jaromír Jágr v drese Floridy Panthers pri triumfe proti Bruins dve asistencie a stal sa štvrtým hráčom histórie, ktorý získal 1800 bodov. Pred ním to dokázali iba Gretzky (2,857), Mark Messier (1,887) a Howe (1,850).

Presúvame sa do roku 2017, keď odohral Detroit Red Wings svoj posledný zápas v legendárnej hale Joe Louis Arena. Červené krídla vyhrali nad New Jersey 4:1. V tejto hale pôsobili od decembra 1979. Po ukončení sezóny sa presťahovali do novučičkej haly Little Caesars Arena.

V rovnaký večer vyhrali hráči Anaheimu Ducks Pacifickú divíziu piatykrát v rade. Connor McDavid zároveň zavŕšil svoju stobodovú sezónu, keď asistoval pri góle Leona Draisaitla pri triumfe Edmontonu nad Vancouverom 5:2. Dvadsaťročný center sa stal najmladším víťazom Art Ross Trophy od roku 2007. Sidney Crosby vtedy získal rovnakú trofej už ako 19-ročný. Oilers ukončili sezónu s bilanciou 47-26-9 a dostali sa do play-off prvýkrát od roku 2006.

Zdroj: nhl.com