spravy.sk spravy.sk

Blog Mateja Hamráka - Koronakríza by mala otvoriť dvere mladým
zdroj: TASR

Blog Mateja Hamráka - Koronakríza by mala otvoriť dvere mladým

Aké veľké škody nám tu zanechá to ešte nikto z nás nevie, už teraz však vieme povedať, že bez ujmy to nebude. Všetci vieme, že dopady budú citeľné v mnohých oblastiach. V oblasti spoločenskej, finančnej, materiálnej, športovej... Pre mnohých nebude ľahké naštartovať sa znova. No každá minca má dve strany. Poďme si z toho všetkého niečo vziať.

To, že tento rok sa tituly udeľovať nebudú - či už na domácej scéne, v zahraničných súťažiach alebo na medzinárodných fórach - to už vieme. To či toto leto zavíta na Slovensko opäť po rokoch Stanlyho pohár ešte z určitosťou povedať nevieme, ale pravdepodobne si budeme musieť ešte minimálne rok počkať. Hoci Jaro so Zdenom by si ho za svoje výkony určite zaslúžili. Je ťažké o tom hovoriť, ale starneme. A to všetci rovnako. Rok čo rok sa naši chlapci z Ameriky vracajú starší. Rok čo rok je ich v NHL menej a bojím sa, aby sme sa nedočkali toho, že budeme doma trpnúť a čakať na úvod sezóny, či v nej niekto od nás vôbec nastúpi.

Teraz je ten správny čas zastaviť sa a zamyslieť. Veď iné nám v týchto dňoch ani neostáva. Či to neboli práve tí hráči v zámorskej súťaži, na ktorých sme boli právom hrdí, keď nosili domov najstaršiu trofej alebo medaily z vrcholových športových súťaží. Vychovať čo najviac hráčov do najkvalitnejších súťaží. To by malo byť spoločným hokejovým cieľom u nás doma.

Čo teraz s našimi mladými chlapcami bude? Celý rok sa pripravovali na majstrovstvá sveta WJC-18 B, na postup do elitnej kategórie A. Ktoré sa mimochodom mali hrať u nás na Slovensku. Teraz je všetko preč a celé dva ročníky si v elitných kategoriách nezahrájú . To je 50ka hráčov, ktorí stratili šancu ukázať sa a rásť. Dajme im nádej je to naša povinnosť.

To, že kluby budú musieť zápasiť s finančnými ťažkosťami vieme. Kto zaplní miesto po drahých zahraničných hráčoch?? Budú to lacnejší zahraniční hráči? Alebo začneme konečne ,,šetriť ´´ a dáme šancu našim mladíkom, ktorí teraz doma sedia a nevedia čo s nimi vlastne bude. Teraz si možno povieme kde ich nájsť? No ako sa vraví - kto hľadá nájde. Je čas začať práve teraz. Je to dôležité.

Skúsme sa vrátiť v čase a pozrieť na nedávnu minulosť. Prvú medailu z vrcholných podujatí priniesol práve naš tím U20 a tím odštartoval úspešné ťaženie slovenských reprezentácií v ďalších rokoch. Je tomu už viac ako 20 rokov. Tí chlapci už takmer vešajú korčule na klinec. Skúsme byť konkrétni. Ročníky 79-80 a medzi nimi mladé ucho iba 17 ročný Gáborík ďalej hráči ako Nagy, Cibák, Zalešák, Sejna,Hujsa, Bartek, Mezei, Podhradský, Lašák či Križan. Z tohto mužstva hralo pravidelne našu hokejovú extraligu až 18 z 23 hráčov vtedajšieho mužstva. Pre porovnanie s mužstvom ktoré nás reprezentovalo na WJC tento rok v Česku je to o 8 hráčov menej. Človek si možno povie, že ten rozdiel nie je až tak veľký. No rozdiel je v kvantite a následne v kvalite hrania. Zatiaľ čo z 13tich možných až 10ti útočníci z roku 98/99 nastupovali pravidelne v extraligových zápasoch. Tak spolu odohrali celkom 412 zápasov. V tomto roku sme mali z 12tich útočníkov len troch čo odohrali viac ako 30 zápasov v našej extralige a nebiť projektu Slovakia20 tak by o boli len dvaja. V takom mladom veku, kedy sa človek toho môže naučit najviac je to veľmi málo. Pre porovnanie mužstvo Švédska najlepšieho európskeho mužstva na tohtoročnom šampionáte 20 ročných skončilo na 3. mieste. Malo zastúpenie 21 z 24 hráčov v domácej SHL pri počte 1018 duelov !!! Štatistiky ukazujú,že európske mužstvá musia mať v tíme hráčov, ktorí pravidelne nastupujú v mužských súťažiach.

Pri výchove našich mladých hokejistov nemusíme preberať nutne modely z Fínska či Švédska. To trvá roky a pravdepodobne si to vyžaduje vačšie finančné kapacity. Čo však ale treba nutne zmeniť je omnoho lacnejšie a jednoduchšie. Je to postoj, mentalita, názory, hodnoty. Tréningové metódy ktoré fungovali aj u nás v minulosti rovnako fungujú dnes, no ako najdôležitejšie z hľadiska kvality hráča sa ukazuje dostať šancu a priestor.

Častokrát si kladiem otázku. Prečo vlastne tie severské krajiny berú najlepších hráčov z európskych krajín a vychovávajú ich pre nás? Veď kvalitných hráčov majú doma predsa dosť. V skutočnosti to robia primárne pre seba, my to využivame len ako bonus. Vedia, že čím viac hráčov draftujú zo svojej ligy, tím väčší cveng si získajú v Amerike. Ich liga si získa pozornosť skautov a popri tých pár mladých hokejistov zo zahraničia, dajme tomu že aj tých našich, si skauti v zoznamoch odnesú aj 10 šikovných domácich hokejistov.

Ak by sme mali kvalitu našej ligy brať podľa čísel v drafte, tak sme prakticky na bode nula. Stojíme na štartovacej čiare a treba nám začať doháňať tých, ktorí už vyštartovali. Začnime dnes. Viem, že je to pre kluby ťažké. Práve tento čas je na to vhodná doba. Kluby môžu takým spôsobom ušetriť na platoch a vychovať si znovu vlastných hokejistov. Stačí dať priestor mladým chlapcom z našich domácich klubov. Taktiež by sa malo apelovať na zväz, aby zvýšil príspevky pre kluby s draftovanými hráčmi. Aby sa to klubom v konečnom dôsledku aj finančne oplatilo.

Preto chcem vyzvať našich mladíkov, lebo vy ste naša budúcnosť. Pracujte viac ako kedykoľvek predtým. Využite ten čas ktorý teraz máte na kvalitnú prípravu. Nájdite si návody na čo najlepší tréning a strečing, správne stravovacie návyky. Opýtajte sa svojich starších kolegov čo, ako a kedy máte robiť. Nájdite si trénera, mentora. Niekoho, komu budete dôverovať, kto vám proste dobre poradí. Majte nádej, že váš čas príde a verte tomu. Musíte byť pripravení, lebo štastie nechodi po horách ale po ľuďoch.

A pre nás ostatných? Buďme zodpovední, držme palce vláde aby prijala správne rozhodnutia, aj voči športu všeobecne a klubom aby prežili toto tažké obdobie. Prajme si zdravie trpezlivosť a silu vydržať. Aby sme sa zas raz mohli stretnúť pri fandení nášho obľúbeného športu, či pustiť sa znovu do práce na lepšom zajtrajšku pre naše Slovensko.

Tak nám Pán Boh pomáhaj!

Autorom blogu je hráč francúzskeho Nantes Matej Hamrák. V slovenskej Tipsport lige odohral v dresoch Spišskej Novej Vsi, Banskej Bystrice, Nitry a Piešťan vyše dvesto zápasov. Vo svojej zbierke má prvoligové tituly zo Slovenska (Spišská Nová Ves) i Francúzska (Nice).

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia