spravy.sk spravy.sk

Štart zlatej éry hokeja pod Urpínom. Handzuš: Konečne to vyšlo!
zdroj: Vladimír Chramazda

Štart zlatej éry hokeja pod Urpínom. Handzuš: Konečne to vyšlo!

22. apríla 2016 hokejová Banská Bystrica plakala. Barani mali za sebou dve neúspešné finálové série. Presne o rok neskôr však vypukli pod Urpínom premiérové majstrovské oslavy. Tím HC´05 do roka a do dňa oplatil Nitranom sklamanie a na tretí pokus vybojoval svoj historický titul.

'Baranom' sa podarilo vybojovať svoj prvý titul v celku presvedčivo, keď súpera spod Zobora vo finále zdolali výsledkami  4:1, 3:4, 3:2, 2:1 a 6:2. V rozhodujúcom piatom súboji držali hostia krok počas prvej tretiny, no v druhej strelili zverenci Vladimíra Országha ďalšie štyri góly a záver sa už niesol v znamení osláv vypredanej haly.

Najproduktívnejším hráčom sezóny 2016/2017 sa stal Marek Hovorka. Útočník MsHK Žilina nazbieral v 64 zápasoch celkovo 74 bodov za 28 gólov a 46 asistencií. Najlepším kanonierom sa stal Ladislav Nagy, ktorý strelil 29 gólov. Najviac prihrávok mal na konte obranca Mathew Maione z Banskej Bystrice, ktorý nazbieral 53 asistencií. Najlepším brankárom bol Lars Volden z Trenčína, ktorý zakončil sezónu s 93,17% úspešnosťou zákrokov.

Zlatú korčuľu pre najužitočnejšieho hráča play-off získal brankár Mathieu Corbeil. Kanaďan bol hlavným strojcom úspešného ťaženia Martinčanov, ktorí prvý raz od sezóny 2009/10 postúpili medzi najlepšiu štvorku. Rodák z Montrealu vo štvrťfinále proti HC Košice doslova čaroval a vychytal dva zápasy s čistým kontom. V semifinále pomohol oslabenému martinskému tímu obstáť so cťou proti favorizovaným Banskobystričanom. „Som veľmi poctený a ďakujem všetkým za hlasy, ktorý mi dali. Je to pre mňa prvé takéto individuálne ocenenie v kariére, o to viac si ho cením. Veľmi si užívam hokejovú atmosféru na Slovensku,“ povedal Mathieu Corbeil.

Trofej len tesne unikla druhému vo fanúšikovskom hlasovaní, kapitánovi HC’05 iClinic Banská Bystrica,Tomášovi Surovému. Tretia priečka patrila Marekovi Slovákovi (HK Nitra).

HC'05 iClinic B. Bystrica - HK Nitra 6:2 (2:1, 4:1, 0:0), konečný stav série 4:1

Góly: 6. Belluš (Handzuš, Wishart), 20. Higgs (Surový, Buc), 21. Surový (Hickmott), 25. Surový (Buc, Hickmott), 37. Belluš (Handzuš), 59. Zigo (Lamper) - 14. Rais (Mezei, Ručkay), 38. Blackwater (Milam, Slovák). Rozhodcovia Babic (Maď.), Hribik - Barvíř, Blumel (všetci ČR), vylúčení 6:4, presilovky 2:2, oslabenia 0:0, 2841 divákov (vypredané).

HC'05 iClinic B. Bystrica: Bacashihua - Kubka, Sersen, Wishart, Maione, Carlsson, Mihálik, Rosandič, Ďatelinka - Lamper, Zigo, Matoušek - Skalický, Surový, Hickmott - Kafka, Higgs, Buc - Handzuš, Bortňák, Belluš

HK Nitra: Hartzell (25. Valent) - Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Kuzma, Korím - Ručkay, Slovák, Blackwater - Bajtek, Krištof, Kutálek - Macík, Šille, Tvrdoň - Pupák, Paukovček, Piačka

"Je to fantastické, sme veľmi radi, že sa to podarilo, konečne sme pre Banskú Bystricu priniesli titul," nechal sa počuť po zisku historického titulu kapitán Tomáš Surový. "Sila kolektívu sa prejavila, jeho obrovská súdržnosť v momentoch, keď sme museli čeliť prekážkam."

Tréner Nitranov Andrej Kmeč racionálne hodnotil sériu. "Sme športovci, všetci túžili vo finále vyhrať. Hráčom som poďakoval za celú sezónu, nemáme sa za čo hanbiť. Sme sklamaní, je to čerstvé, no sezóna bola úspešná. Bolo veľmi ťažké dostať sa do finále, hrali sme neustále o špicu, aj finále sme neodohrali zle, no vyhrať môže len jeden."

Kapitán Nitranov Branislav Mezei rozprával po zápase tak smutno a rozčarovane, že ho nebolo takmer ani počuť. "Sklamanie je to obrovské, mali sme asi v sérii my viesť 3:1, no domáce zápasy, napriek tomu, že sme ich dobre rozohrali, sme nezvládli. V piatom zápase už bola Bystrica lepšia a zaslúžene vyhrala."

Pilierom v obrane 'baranov' bol Michal Sersen. "Oplatilo sa prísť sem zo Slovana a som rád, že som si sezónu predĺžil. Toto sú zápasy a emócie, pre ktoré sa oplatí hokej hrať. Vyťažili sme zo štyroch vyrovnaných formácií a fyzicky sme všetko zvládli, nevzdávali sme sa, bojovali, aj otočili zápasy, ktoré sa pre nás dobre nevyvíjali."

Tréner Bystričanov Vladimír Országh veľmi túžil po titule. "A poviem vám, že naozaj dlho, aby som mohol takýto pocit v Banskej Bystrici zažiť, či už ako hráč, alebo tréner. Ako hráčovi sa mi to nepodarilo, vlani sme boli titulu veľmi blízko. Ďakujem týmto ľuďom, ktorí nás neúnavne povzbudzovali. Bystrica je hokejové mesto, som šťastný za chalanov, ktorí tu boli dva roky a sú Bystričania. Ďakujem Tomášovi Surovému, Mišovi Handzušovi, aj Ivanovi Majeskému, ktorý bol našou súčasťou. Ja i Rišo Zedník sme boli taktiež súčasťou tímu, vždy sme hovorili, že na sklonku kariéry, keď sa do Bystrice vrátime, pokúsime sa dosiahnuť pre mesto niečo veľké. Chalani to fantasticky zvládli, ešte raz im ďakujem."

Už legenda slovenského hokeja Michal Handzuš oslavy špeciálne prežíval. "Pokusov som mal viac, som rád, že konečne to vyšlo, a prečo práve teraz, no chalani sa zomkli, hrali dobre celú sezónu, mužstvo bolo výborné, aj tréneri, fungoval celý servis. Proti Nitre sme veľmi chceli vyhrať, no aj Nitrania, treba dať klobúk pred nimi dole. Vyšli nám závery zápasov v Nitre, aj trochu šťastia sme mali a séria až taká jednoznačná nebola ako hovorí výsledok. Pre mňa titul znamená veľmi veľa, vždy som si chcel titul užiť práve tu, je to taký Stanley Cup v malom. Navyše ak si ho užívate doma pred vlastnými fanúšikmi, to sa neprihodí každému. Je to historický moment a byť jeho súčasťou je veľmi krásne."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia