spravy.sk spravy.sk

Piaty košický titul zrodený po januárovej revolúcii a v sérii proti najväčšiemu rivalovi. Čada: Najkrajší deň v mojom živote!
zdroj: jäzva

Piaty košický titul zrodený po januárovej revolúcii a v sérii proti najväčšiemu rivalovi. Čada: Najkrajší deň v mojom živote!

Po ukončení desaťročného čakania na majstrovský titul v roku 2009, pokračovali košickí hokejisti na víťaznej vlne aj počas nasledujúcich dvoch rokov. Dôležitým dátumom na ceste za zlatým hetrikom bol deň 23. apríl 2010. Práve vtedy totiž "oceliari" zdolali v šiestom finále Slovan Bratislava a získali svoj piaty slovenský titul.

Zverenci trénera Rostislava Čadu využili v poradí druhý mečbal, keď v Steel Aréne zvíťazili nad "belasými" 5:2 a celú sériu vyhrali 4:2.

Pre Košičanov pritom nešlo o bezproblémovú sezónu. V úvode roka sa im nedarilo a posedenie v šatni v Steel aréne vyústilo do ukončenia kontraktov s trojicou opôr - Jurajom Faithom, Jurajom Kledrowtzom a Jaroslavom Kmiťom. Základnú časť ukončili na tretej pozícii, pričom na prvý Slovan stratili až 36 bodov. Potom sa však opäť raz ukázalo, že play-off predstavuje inú súťaž a skúsený český tréner dokázal premeniť ťažko skúšaný tím na víťaznú mašinu. Vo štvrťfinále vyradili Poprad, v semifinále Martin a vo finále narazili na svojho najväčšieho rivala.

Základom finálového úspechu boli úvodné dve víťazstvá, ktoré vybojovali východniari v Bratislave (5:2 a 6:3). V treťom súboji síce prehrali doma 1:2 po nájazdoch, no vzápätí získali mečbaly triumfom 3:2. Slovan uchoval nádej na zlato domácou výhrou 4:1 a o všetko napokon rozhodol šiesty duel v Steel aréne. 

HC Košice - majster SR 2009/10
jäzva (jäzva)

Košičania sa dvakrát dostali do vedenia, no Slovan dva razy vyrovnal. Rozhodnutie priniesol presný zásah českého legionára Petra Šachla v 49. min. Na 4:2 zvýšil kapitán "oceliarov" Peter Bartoš v 52. min a definitívne k.o. zasadil hosťom o ďalšie tri minúty Dravecký.

"Keď sme boli počas sezóny dole, hovoril som mužstvu, že budeme tvrdo pracovať. A keby sa to nezmenilo a tento tím nezačal vyhrávať, bol by to najväčší omyl v mojom živote. Za naším úspechom stojí veľké nasadenie, tréningová práca, herná disciplína a vôľa obhájiť titul. Je to najkrajší hokejový deň v mojom živote," vyslovil sa po zisku titulu tréner Rostislav Čada.

HC Košice - Slovan Bratislava 5:2 (0:0, 2:1, 3:1) - konečný výsledok série 4:2

Góly: 34. Dravecký (Vorel, S. Gron), 39. Andrašovský (Húževka, Šachl), 49. Šachl (Tabaček), 52. P. Bartoš (S. Gron, Michal Grman), 55. Dravecký (Jenčík) - 37. Vaic (Lipiansky), 45. Róbert Huna (D. Skokan, J. Kováčik). Vylúčení: 3:7 na 2 min, navyše: Slimák (Košice) a J. Kováčik (Slovan) - obaja 5+10+DKZ za bitku, Šachl (Košice) a Lažo (Slovan) - obaja 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Višňovský - Gašparík, Valach, 8347 divákov 

Zostavy:
HC Košice:
J. Hudáček - Michal Grman, Tabaček, Deyl, Šeda, Slimák, Homer - Rudolf Huna, S. Gron, P. Bartoš - Šachl, Húževka, Andrašovský - Dravecký, Jenčík, Vorel - Gmitter, Marcel Baláž, Juraj Sýkora 

Slovan Bratislava: Rybár - J. Kováčik, Turunen, Štajnoch, Sersen, Bohunický, S. Hudec, od 28. min Tesařík - Kuľha, Hujsa, Richard Huna - Lažo, Lipiansky, Vaic - Róbert Huna, A. Nedorost, Demel - D. Skokan, od 28. min L. Hudáček

Medzi pamätné momenty rozhodujúceho súboja patrí aj bitka medzi obrancom Košíc Petrom Slimákom a hosťujúcim Jozefom Kováčikom.

Košickí hokejisti oslavujú titul 2010
jäzva (jäzva)

"Sme veľmi radi, že sme tento zápas rozhodli v náš prospech. Či je to o gól, alebo o tri, to je jedno. Aspoň sme sa nemuseli nerváčiť do poslednej minúty a mohli sme to dohrať v pokoji do konca," povedal po oslavách na ľadovej ploche už so zlatou medailou na krku center prvej útočnej formácie Stanislav Gron a pokračoval: "Úvodné dva duely série nás perfektne naštartovali, vďaka tomu sme napokon vyhrali. Ale každý zápas bol ťažký. Najťažšie boli posledné dva zápasy, keď sme mali mečbaly. V priebehu sezóny sme o titule už nesnívali, je to rozprávkový koniec tohto súťažného ročníka."

Ťahúňom obhajcu titulu bol počas celej sezóny aj vo finále play-off kapitán Peter Bartoš, ktorý dokázal strieľať rozhodujúce góly.

"Posledné zápasy sú vždy veľmi ťažké. Chýba vám krok, ale nesmiete spraviť chybu. Slovan je kvalitný tím, celú sezónu vyhrával. Pre nás je bomba, že sme ich dokázali zdolať. Vyšiel nám začiatok série a dostali sme Slovan pod tlak. Vydarilo sa nám to a náskok sme si už ubránili,"
poznamenal charizmatický hokejista a dodal: "Je to neuveriteľné, že sme získali titul. V polovici januára nás tu vypískali, každému z hráčov bolo zle, pretože sme si to nezaslúžili. Ľuďom, ktorí si mysleli, že sem nepatríme, sme ukázali, že chceme vyhrávať, chceme získavať tituly a mať z hokeja radosť." Na otázku, či bolo titul ťažšie získať, alebo ho obhájiť, bez rozmýšľania odpovedal: "Určite získať, pretože predtým som tu už bol niekoľko sezón a ani s kvalitným mužstvom sa nám to nedarilo. V náš prospech však teraz rozhodla super partia, drina a veľké chcenie."

Húževka, Mertel, Gron, Andrašovský a Bartoš
jäzva (jäzva)Oslavy majstrovského titulu si viditeľne užíval aj miláčik košických tribún - brankár Július Hudáček. "Predovšetkým január bol veľmi ťažký. Som veľmi rád, že sa nám to podarilo dotiahnuť až na titul.

Skúsený útočník Dušan Andrašovský pred finále sľúbil, že o svoj prvý majstrovský titul v kariére bude bojovať ako pes. A svoje slovo dodržal. V Kristových rokoch dočkal a predovšetkým v play-off dokázal dokonale zúročiť svoje skúsenosti z takmer desaťročného pôsobenia v zahraničí. V rozhodujúcom šiestom zápase finálovej série sa postaral o druhý gól "oceliarov, pričom projektil vyslaný z jeho hokejky vletel a následne vyletel z bránky Pavla Rybára takou rýchlosťou, že ho odhalil až horný pohľad kamery.

"Bol to môj najväčší gól v živote. Pekný a zároveň veľmi dôležitý. Podľa prvotného zvuku som cítil, že by to mohol byť gól, ale keď potom trvalo rozhodovanie tak dlho, tak som si už príliš istý nebol. Keď potom ukázal rozhodca na stred, tak som vybuchol radosťou."

Kariéra zvolenského rodáka bola poriadne bohatá, no takéto pocity predtým zažiť nemohol. "Mám obrovskú radosť a musím vysloviť veľkú vďaku všetkým ľuďom, ktorí s nami oslavovali v kabíne. Počnúc masérmi, skrz hráčov, trénerov i vedenie. Nesmiem zabudnúť ani na naše manželky a priateľky, ktoré vytvárajú nám hráčom potrebné zázemie," uviedol 33-ročný útočník, ktorý posilnil košické mužstvo koncom novembra. Na východ Slovenska cestoval s túžbou zabudnúť na sklamanie z krachu jeho dovtedajšieho klubu z Neuchatelu. Počas prvých mesiacov ale nezažil v meste ocele veľa radosti a bol svedkom januárovej "revolúcie", po ktorej odborníci i médiá Košice doslova odpísali. "Nielen Košice ako také, ale i ja sám som si zažil v tejto sezóne skutočne dosť. Začínal som vo Švajčiarsku, kde to bolo obrovské trápenie. Po krachu klubu som si myslel, že sa mi končí nielen sezóna, ale pomaly aj kariéra. Ak by som totiž rok stál, tak by ma už len ťažko niekto vzal. Mal som kadejaké myšlienky. Potom mi ale zrazu zavolal tréner Čada a ten mi vlial do žíl novú krv. Som veľmi šťastný, že som tu mohol byť. Neviem či si na to pán Bakoš pamätá, ale keď sme rokovali o zmluve, tak som mu povedal, že ešte nemám majstrovský titul a urobím preto všetko. On mi vtedy vravel, že ak prídem do Košíc, tak to neoľutujem. Jeho slová mi znejú v ušiach doposiaľ a zisk titulu vnímam ako obrovskú satisfakciu pre všetkých, ktorých v januári kritizovali."

Košickí hokejisti oslavujú titul 2010
jäzva (jäzva)


V radoch Bratislavčanov zavládlo po finále silné sklamanie. Počas celej sezóny totiž podávali konštantné výkony a funkcionári i fanúšikovia cítili majstrovský potenciál.

"V sezóne sme len dvakrát prehrali dve stretnutia po sebe, žiaľ druhýkrát sa to stalo práve v úvode finálovej série. Tam sa to rozhodlo. V druhom a poslednom zápase finálovej série sme viedli, no súper dokázal priebeh stretnutia otočiť. Aj dnes sme dvakrát dokázali dotiahnuť nepriaznivý stav, ale zdravotne zdecimovaní sme urobili chyby vzadu a už sme to nedotiahli. Počas základnej časti sme pozbierali veľa bodov, celú finálovú sériu sme hrali na hranici našich možností. Žiadna struna sa nedá napínať celých dvanásť mesiacov. Košičania chytili formu v pravý čas. Ako každá prehra, aj táto ma bude dlho mrzieť," uviedol so striebrom na krku tréner Antonín Stavjaňa.

Najproduktívnejším hokejistom Slovnaft extraligy 2009/10 sa stal kapitán Slovana Bratislava Ľubomír Vaic. Na prvenstvo v kanadskom bodovaní mu stačilo 73 bodov za 20 gólov a 53 asistencií. Vaic bol aj najlepším nahrávačom, najlepším strelcom ročníka 2009/10 sa stal Martin Kuľha zo Slovana Bratislava. Na pozíciu topkanoniera mu stačilo 32 presných zásahov, o polovicu menej ako rok predtým dosiahol Žigmund Pálffy. 

HC Košice - majster Slovenska 2009/10
jäzva (jäzva)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia