spravy.sk spravy.sk

Pred dvadsiatimi rokmi vyradili Slováci USA. Chára už myslel na medailu
zdroj:

Pred dvadsiatimi rokmi vyradili Slováci USA. Chára už myslel na medailu

Jedenásty máj 2000 je v histórii slovenského hokeja zapísaný ako deň, kedy zverenci Jána Filca vyradili v ruskom Petrohrade v osemfinále tím USA. Urobili tak veľký krok k historickému zisku striebra, prvej medaily v samostatnej histórii.

Pred samotným štvrťfinálovým duelom boli favoritom Američania, no ich šéftréner Lou Vairo zvolil taktiku uspávača hadov. 

"My sme úplne v pohode, ak vyhráme bude to fajn a milo prekvapíme postupom do bojov o medaily. Ak nie, v piatok sadneme na lietadlo a máme voľný víkend. Čaká nás veľmi ťažký súper, videl som niekoľko zápasov Slovákov v televízii a naživo ich posledný súboj proti Kanade. Sú to veľmi nadaní, technicky a takticky výborne vybavení hokejisti, navyše dávajú do svojej hry vtip," snažil sa Vairo zbaviť svoj tím tlaku. 

Faktom však bolo, že výber USA obsahoval až štrnásť hráčov z NHL. Bránku strážil Damian Rhodes, hviezdou obrany bol Phil Housley a v útoku sa nachádzali aj mená ako Steve Konowalchuk, Jason Blake, Brian Gionta či Jeff Halpern.

"Na Američanov by mal platiť podobný, ale ešte trochu zlepšený výkon, ako proti Kanade. Naša obrana musí byť ešte dôslednejšia a nesmieme pre súpera vyrobiť toľko presiloviek. Američanov som videl dvakrát naživo. Presunuli sme sa z haly Jubilejnyj prvýkrát do novej arény, ľad je tu dobrý, puk bude po ňom cestovať, čo by mohlo byť našou výhodou," povedal pred zápasom tréner Ján Filc.

Samotný zápas sa pre nás nezačal vôbec dobre a Ján Lašák inkasoval už vo štvrtej minúte z hokejky útočníka Vancouveru Darbyho Hendricksona. Potom už však slovenský strážca svätyne neinkasoval ani raz a o všetkom rozhodol silný nástup do druhej tretiny. Stačili štyri minúty a po góloch Miroslava Šatana, Michala Hreusa a Vlastimila Plavuchu bol slovenský národ na nohách. O posledný klinec do americkej rakvy sa postaral v tretej tretine Ľuboš Bartečko.

USA - Slovensko 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Góly: 4. Hendrickson (Gionta) - 21. Šatan (Suchý), 23. Hreus (Pardavý), 24. Plavucha (Vaic), 50. Bartečko (Šatan, Ľ. Višňovský), vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 21:18, rozhodovali: Haajanen (Fín.) - Kuľakov, Šelianin (obaja Rus.), 3000 divákov. 

Zostavy: 

USA: Rhodes - Housley, Gill, Weinrich, Clymer, O´Sullivan, Luongo, Mottau, Boguniecki - Konowalchuk, Halpern, Heinze - Gionta, Hendrickson, Tancill - J. Blake, Plante, Peluso - Haggerty, Legwand, Nielsen 

Slovensko: Lašák - Suchý, Štrbák, Ľ. Višňovský, Chára, Droppa, Podhradský - Šatan, Handzuš, Bartečko - Plavucha, Kapuš, Vaic - Pardavý, Hurtaj, Hlinka - P. Pucher, Hreus, Bartoš

"Myslel som si, že to bude ťažší zápas, ale aj keď to nebolo zase až také jednoduché, náš výkon bol dnes Američanmi neprekonateľný. Hralo sa nám dobre, lebo sme si verili, povedali sme si, že máme na to, aby sme ukázali našu silu, technickú prevahu a predčili sme ich aj v bojovnosti," vyslovil sa v eufórii tesne po zápase Ľubomír Višňovský.

Vlastimil Plavucha vyzdvihoval výborný kolektív: "Je tu skvelá nálada, pretože sme vytvorili naozaj kompaktné mužstvo. Tak to bolo aj v zápase - zomknutým výkonom sme súpera jasne predčili."

"Pred šampionátom sme určite nepatrili medzi favoritov na semifinále,bolo treba nájsť štrbinu, ako sa tam dostať. Podarilo sa!," tešil sa Michal Hreus. Obor Zdeno Chára už myslel na semifinále proti Fínom: "Teraz nesmieme zaspať na vavrínoch, veď sme postúpili tam, kde sadá a kde treba zabojovať o medaily. Každý semifinalista by mal myslieť prirodzene na tú najcennejšiu, teda aj my. Človek nikdy, nevie, na tomto šampionáte je toľko prekvapení a každý v tejto fáze môže zdolať každého."

Ako všetci unisono zdôrazňovali, oslava postupu potrvá iba do polnoci. Už 12. mája totiž čakal Slovákov semifinálový duel proti Fínsku. 

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie:

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia