spravy.sk spravy.sk

Pred dvadsiatimi rokmi: Slováci zdolali Fínov, v šatni vypuklo šialenstvo
zdroj:

Pred dvadsiatimi rokmi: Slováci zdolali Fínov, v šatni vypuklo šialenstvo

Presne pred dvadsiatimi rokmi získal slovenský hokej istotu zisku prvej medaily v rámci obdobia samostatnosti.

Po štvrťfinálovom postupe cez USA čakal 12. mája 2000 zverencov trénera Jána Filca náročný semifinálový duel proti Fínom. Tím Suomi bol prešpikovaný zvučnými menami, no úspech slávila jednoliata partia spod Tatier.

Zatiaľ čo proti Spojeným štátom museli naši chlapci skóre otáčať, proti Severanom išlo všetko podľa dokonalého scenára. Finálový sen sa začal napĺňať už v 7. minúte, keď po chybe Niemiho na vlastnej modrej posunul Hurtaj puk Jánovi Pardavému a ten bekhendom otvoril skóre stretnutia. Vzápätí mohol zvýšiť Handzuš po sóle spoza bránky, no gólu sa Slováci dočkali až v 12. minúte, keď Toskala vyhodil puk priamo na Šatanovu hokejku a najlepší strelec šampionátu sa aj tentoraz v presilovke gólovo presadil. Až v závere prvej časti hry sa dostali k slovu aj Fíni a Jokinenova formácia na dlhý čas zatlačila súpera pred Lašákovu bránku, ale bez efektu. 

Do druhej časti nastúpili severania so zmenami v zložení útokov a s veľkou aktivitou, kým slovenskí hokejisti pôsobili pasívnym dojmom a stiahli obrannú zónu bližšie k vlastnej bránke. To sa im vypomstilo v 25. minúte - strela Lydmana takmer od modrej čiary prešla všetko čo jej stálo v ceste a Lašák nestačil pri zakrytom výhľade reagovať. Už o 33 sekúnd neskôr však na druhej strane nechali fínski zadáci úplne voľného Richarda Kapuša a ten svoje sólo zakončil vydareným blafákom. Fíni sa snažili v ďalšom priebehu zmeniť vývoj skóre,ale ich súper umnou hrou náskok udržiaval a navyše ho mohli prikrášliť Hreus a po sóle aj Bartoš. V záverečnej tretine to už bol najmä taktický a hoci Fíni mali zjavnú prevahu, skvelá hra Slovákov v defenzíve ich do väčších šancí nepúšťala a čo prešlo za obrannú líniu spoľahlivo likvidoval Ján Lašák. Fínom nepomohla ani záverečná takmer dvojminútová hra bez brankára a potom už na ľade vybuchla spontánna radosť slovenského tímu z postupu do finále.

Slovensko - Fínsko 3:1 (2:0, 1:1, 0:0) 

Góly: 7. Pardavý (Hurtaj), 12. Šatan (Handzuš), 25. Kapuš - 25. Lydman (Virta, Peltonen), vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Acheson - Carpentier (obaja Kan.), Costello (USA)

Zostavy:

Fínsko: Toskala - Niniimaa, Niemi, Lumme, Lydman, Karalahti, Tuomainen, Nummelin, Berg - Aalto, Sihvonen, Tikkanen - Virta, Helminen, Peltonen - Kallio, Jokinen, Rintanen - Hentunen, Kapanen, Lind

Slovensko: Lašák - Suchý, Štrbák, Ľ. Višňovský, Chára, Droppa, Podhradský - Šatan, Handzuš, Bartečko - Plavucha, Kapuš, Vaic - Pardavý, Hurtaj, Hlinka - P. Pucher, Hreus, Bartoš

"Prekárame sa, hádžeme po sebe veci, objímame sa," popísal po zápase emócie v šatni Michal Handzuš. "Je to niečo fantastické a sme šťastní, že sme urobili podobnú radosť našim fanúšikom doma. Vieme iste, že sú mimoriadne šťastní, svedčia o tom ich pozdravy. Dnes po raňajkách sme si ich čítali, došlo ich minimálne sto a boli pre nás obrovským povzbudením."

Na postupe do historického finále sa dôležitým spôsobom podieľal vtedajší vsetínsky kanonier Ján Pardavý. Strelec dvoch kľúčových gólov MS, zhodou okolností proti Fínom, sa v mix-zóne vyjadril: "Hralo sa nám výborne, ten pocit sa nedá popísať.Začali sme tak drzo a sebavedomo, že sme favorita dokonale zaskočili. Po tomto už bola kontrola vývoja a tak sa hrá semifinále šampionátu."

Iba v obleku sledoval semifinálový boj spoluhráčov obranca Ľubomír Sekeráš, ktorého účinkovanie v Petrohrade prerušil zákrok Todda Bertuzziho v súboji proti Kanade. Po ňom mu v nemocnici diagnostikovali otras mozgu a predpísali mesiac bez námahy. Na striedačke sa tak zmenil na ďalšieho asistenta trénera.

"Trochu som im dával aj pokyny, cítil som sa ako kouč. Ešte šťastie, že som manželke zablahoželal pred tým nešťastným zápasom k jubilejným tridsiatym narodeninám. Musel som ju však trochu aj pokarhať, lebo nedodržala rituál. Keď nesleduje naše zápasy, uspejeme, keď áno, nejde nám to. Povedala mi, že zo zápasu s Českom si kúsok pozrela a bum, prehrali sme dosť vysoko. To však nie je nič oproti tomu, čo som zažil v tej nemocnici. Tá bola veľká, až hrôzostrašne prázdna,dali ma do izby, v ktorej som bol úplne sám. Bolela ma hlava, bolo mi nanič, a nikto sa tam o mňa nestaral. Ešteže mi dali aspoň trochu vody, ináč nič. V noci ma chceli navštíviť niektorí členovia našej výpravy, ale na Neve zdvihli mosty a tak sa tam nedostali, tá nemocnica je od štadióna vzdialená na hodinu cesty autom. Na zákrok od Bertuzziho nemám dobré spomienky, bol to hrubý faul, lebo som nebol v tom momente uvoľnený a on ma napadol zozadu nepripraveného."

Najlepšou náplasťou na fyzickú bolesť Ľubomíra Sekeráša bola parádna nálada, ktorá v šatni zavládla po historickom postupe do finále. To bolo naplánované na 14. máj a Slovákov v ňom čakali federálni rivali z Českej republiky...

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie:

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia