spravy.sk spravy.sk

Marcinko pričuchol k politike, sám si zatiaľ na parlament netrúfa
zdroj: foto jäzva

Marcinko pričuchol k politike, sám si zatiaľ na parlament netrúfa

Vlani pridal k slovenskému majstrovskému titulu z roku 2014 aj ten český a v aktuálnej sezóne mal Tomáš Marcinko v drese Oceliarov z Třinca ešte lepšiu formu.

V 46 zápasoch základnej časti nazbieral 32-ročný útočník viac gólov i bodov ako vlani (13+19) a patril aj medzi vážnych kandidátov na účasť na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku. O šancu na obhajobu titulu i štvrtý svetový šampionát ho však pripravila pandémia koronavírusu.

Tomáš, čo momentálne robíte? Oddychujete ešte po skrátenej sezóne, alebo ste už odštartovali prípravu na novú?


Pravdou je, že na nejakú stopercentnú prípravu je ešte pomerne skoro, ale určite nelením. Trénujem sám i s trénerom. Pracujeme už tretí týždeň a pomaličky pridávame na intenzite. V pohybe som však v podstate každý deň.

Za normálnych okolností by práve prebiehali majstrovstvá sveta. Je ťažké nastaviť si teraz tréningový proces, keďže sezóna skončila tak skoro?


Je to určite zvláštna situácia. Snažíme sa pracovať na veciach, na ktoré inokedy nie je toľko času. Hlavne si však užívam čas s manželkou. Počas sezóny sme odlúčení a teraz sa to snažím vynahradiť. Aj preto som s ňou v Bratislave. Hoci je teda koronakríza veľmi zlá, jej plusom je práve to, že nám umožňuje byť spolu.

Tomáš marcinko


Keď už spomínate manželku Vladimíru, tak musíme povedať, že ide o čerstvú poslankyňu Národnej rady. Ako sa vám zmenil život po jej zvolení do parlamentu?

Pre nás oboch je to nová situácia a je to veľmi zaujímavé. Netajím, že ma politika vždy zaujímala a teraz ju vnímam aj z inej strany. Práca ju baví, napĺňa a vždy túžila pomáhať ľuďom. Toto je dobrý spôsob a ja ju v tom teda plne podporujem.

Aké je to mať doma pani poslankyňu?


Veľmi zaujímavé a poučné. Snažím sa ju podporovať, sledujem online schôdze, ale doma sa o politike až tak veľmi nebavíme. Ja sa síce vypytujem čo sa dá, ale ona sa snaží neťahať prácu domov.

Počas predvolebnej kampane bola ešte sezóna v plnom prúde. Mohli ste jej v nej nejako pomôcť?


Snažil som sa. Nebolo to nič výrazné, ale absolvoval som s ňou pár výjazdov v regiónoch a bolo pôsobivé sledovať interakciu medzi kandidátmi a ľuďmi. Navzájom si hovorili svoje príbehy, úmysly a predstavy o budúcnosti. A teraz sa nás to bytostne dotýka.

Hovoríte, že politika zaujíma aj vás. Plánujete jedného dňa kandidovať tiež?


Ťažko povedať. Neviem či by som si trúfol. Nie je to na zozname mojich snov, ale človek nikdy nevie. Sám som zvedavý, čo bude hovoriť na politiku manželka po nejakom dlhšom čas. Možno inšpiruje aj mňa a možno ma naopak od politiky úplne odradí.

Tomáš Marcinko (6)


V slovenskom parlamente sedelo už viacero športovcov a ďalší tam pribudli teraz. Aký zákon by ste navrhli vy osobne? Na čo by bol zameraný?

Tak to veru neviem. Toto sú presne veci, ktorým sa ja nerozumiem. Určite by som však chcel pretlačiť niečo na podporu športu u nás. Bolo by to však asi neobjektívne, pretože treba pochopiť, že Slovensko má naozaj väčšie problémy ako šport. Je dôležitý pre celú populáciu, ale nejde iba o profesionálny šport. Vieme, ako je na tom naše školstvo či zdravotníctvo a to musia byť priority.

Hokejisti v slovenskej Tipsport lige dostali po ukončení sezóny výpovede. Lobujú u vás za nejakú pomoc, ktorú by mohli poskytnúť opatrenia zo strany poslancov v parlamente?


Nelobujú, ale obaja samozrejme túto situáciu dobre vnímame. Ja to skôr porovnávam so situáciou v Česku a nie je najpríjemnejšie sledovať, ako sa veci riešia u nás. Musíme si však uvedomiť, že naše kluby sú na tom diametrálne inak ako kluby v Česku. Do vnútra tých problémov však nevidím. Nie je to však príjemné.

Ako teda riešil situáciu po predčasnom ukončení sezóny Třinec?


V klube sa s nami dohodli na nejakom krátení peňazí. Máme deväťmesačné kontrakty a ubrali nám z aprílovej výplaty. Bolo to v každom prípade korektné a všetci chápeme vzniknutú situáciu. Uvidíme, ako to bude vyzerať počas ďalšej sezóny.

Oceláři už potvrdili, že s vami počítajú aj pre ďalšiu sezónu. Potešilo to?


Určite áno, veď ja som v Třinci spokojný. Ja som bol celkom pokojný, pretože zmluvu pre novú sezónu som mal podpísanú už dlhšie. V súčasnej situácii sa však môže stať hocičo a som teda rád, že klub svoj zámer nezmenil. Ostávajú aj Vlado Dravecký a Maťo Gernát a potiahneme to teda ďalej. Česká extraliga je kvalitná, Třinec má tie najvyššie ambície a máme tu špičkové podmienky. V podstate teda nebolo o čom rozmýšľať. 

Tomáš Marcinko


Aká bola teda nedokončená sezóna? Mrzel viac takýto koniec, alebo by bolo horšie vypadnúť v prvom či druhom kole play-off?

Sklamanie bolo určite veľké, ale v tomto prípade si človek rýchlo uvedomí, že zdravie ľudí je prioritou. Ak by sme vypadli vo štvrťfinále, tak by to bolo oveľa väčšie sklamanie. Akonáhle vidíte, že ľudia umierajú, tak ide všetko bokom. Hokej tu bol aj bude, ale zdravie je len jedno.

Vy osobne ste pôsobili aj v Číne a ľudí s rúškami na tvárach ste tam stretávali bežne. Dokázali ste si niekedy predstaviť, že to raz bude vyzerať rovnako aj v našich uliciach?


Poviem pravdu, stále mi to príde neuveriteľné. Aj dnes som sa nad tým pri pohľade a ľudí na uliciach zamýšľal. V Ázii nosili ľudia hlavne kvôli smogu a nikdy by mi nenapadlo, že sa tak budeme musieť chrániť podobným spôsobom aj my. Na druhej strane vidíme, že je to veľmi efektný prostriedok a situáciu sa nám vďaka tomu darí držať v normále. Je mi ľúto každého strateného života, ale ak si to porovnáme s niektorými inými krajinami, tak to zvládame určite dobre.

Koronakríza určite ovplyvní aj novú sezónu. V Čechách i na Slovensku hovoria o možnosti uzatvorenie súťaží, peňazí bude celkovo určite menej. Veríte, že sa ligy začnú opäť v septembri?


Dúfajme, že áno. Čo sa týka uzatvárania, tak reakcie sú rôzne a ja osobne som proti takému postupu. Kvalita by tým podľa mňa utrpela a liga by stratila istý náboj. Niektoré tímy by samozrejme bojovali o titul, ale tie z nižších poschodí by postupne strácali motiváciu a neboli by nútené bojovať do konca. Možno sa navyše budú meniť podmienky a to bude nepríjemné pre hráčov. Chápem, že kluby potrebujú ušetriť, ale dá sa to aj iným spôsobom, ako uzatvorením ligy. Hovorí sa o potrebe šance pre mladých, ale ak majú kvalitu, tak dostávajú príležitosti aj tak. Ak nemajú kvalitu, tak je zbytočné tlačiť ich nasilu. Extrémna doba si však možno žiada extrémne riešenie. Snáď to však bude iba krátkodobé.

Tomáš Marcinko (4)


Aj v súvislosti s Třincom sa hovorilo o tom, že klub si už nebude môcť dovoliť zahraničné hviezdy formátu Wojteka Wolskeho. Myslíte si, že česká liga príde o svoje najväčšie hviezdy?

To si nemyslím. Špičkové kluby sa nezrieknu svojich vysokých ambícií. Šetriť budú skôr tí, ktorí nemajú také šance na boj o titul. Stať sa však môže naozaj všetko.

Aký je život v Třinci? Navštívili ste už železiarne, okolo ktorých sa v tomto meste točí prakticky všetko?


Bohužiaľ mi to uniklo. Po zisku titulu tam bol celý tím, ale ja som odcestoval počas osláv na reprezentačnú prípravu. Železiarne vidím zvonka každý deň, ale rád by som si ich pozrel aj zvnútra. Je to podnik, okolo ktorého je vystavané všetko v Třinci a nebyť tejto fabriky, nehral by náš klub na takej úrovni.

Prejdime na reprezentačnú tému. Ako vnímate rozhodnutie o odložení olympijskej kvalifikácie na budúci rok?


Je to jednoznačne správne rozhodnutie. Ten turnaj máme odohrať doma a bolo by veľmi smutné, ak by nám nemohli pomôcť ľudia na tribúnach. Takto si zachováme pravú výhodu domáceho prostredia a verím, že o rok to spoločne zvládneme. 

Tomáš Marcinko (4)


Čo však hovoríte na fakt, že musíme bojovať o olympiádu v kvalifikácii? Kedy sa vráti slovenský hokej na stratené pozície, ktoré nás posúvali pod päť kruhov automaticky?

Vieme ako sa veci majú a je to dlhodobý proces. Ľudia na čele zväzu sa určite snažia o to, aby sme sa vrátili medzi najlepšie krajiny, ale nebude to ľahké. Pozrime sa na našu ligu. Kluby majú problémy a niektoré bojujú o holé prežitie. To nie je ideálny predpoklad k celkovému progresu nášho hokeja. Ostáva veriť, že sa v budúcnosti kvalifikácii vyhneme, ale pomôcť si môžeme iba my sami. Jedno je isté, ak chceme zbierať ovocie, potrebujeme odviesť veľmi veľa práce. Hokej je však v našej malej krajine stále fenoménom a v minulosti sme dokázali, že sa to dá robiť určite lepšie ako hovoria súčasné výsledky.

Aké sú vaše plány pre toto leto?


Situácia v podstate velí ostať doma, ale to nám vôbec neprekáža. S manželkou pravidelne pendlujeme medzi východom a západom a v lete by sme radi objavili aj pekné miesta, ktoré až tak veľmi nepoznáme. Teraz je podstatné pomôcť ľuďom, ktorí tu tvoria hodnoty. Či už ide o hotely, reštaurácie či krčmičky, teraz by sme mali pomôcť našim ľuďom. Jedno leto predsa prežijeme aj bez cesty do zahraničia. My sme navyše nejakú veľkú dovolenku neplánovali. V septembri čakáme prírastok do rodiny a bude pre nás lepšie, užiť si pokoj na Slovensku. Máme krásnu krajinu. Máme hory, rieky, máme tu toľko miest, na ktorých objavovanie nestačí jedno leto. Nejaké pekné miesta si určite pozrieme, ale popri tom sa chceme venovať aj príprave na rodičovskú rolu.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Třinec

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko - Extraliga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie:

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia