spravy.sk spravy.sk

Posledná strela a bol koniec. Fanúšikovia Quebecu prišli o milovaný tím, Colorado získalo budúcich majstrov
zdroj:

Obranca Craig Wolanin vyslal záverečnú zúfalú strelu z veľkej diaľky na brankára Mika Richtera a obecenstvo v Madison Square Garden povstalo a tlieskalo. V ten deň, 16. mája 1995, sa neskončila iba púť tímu Quebec Nordiques v play-off, ale aj v rámci histórie NHL.

Populárny kanadský klub, ktorý preslávili bratia Šťastní, napísal svoju poslednú kapitolu pred sťahovaním do amerického Colorada. Tam sa z Nordiques stali Avalanche.

Tím Nordiques zo sezóny 1994-95 vyhral Severovýchodnú divíziu s najlepšou bilanciou v rámci Východnej konferencie. Hokejisti Quebecu nastrieľali v štrajkom skrátenej sezóne 185 gólov, čo predstavovalo ligové maximum. Švédsky útočník Peter Forsberg získal Calder Trophy pre najlepšieho nováčika a odborníci veštili Severanom dlhé a úspešné play-off.

Sprvoti to vyzeralo dobre. Nordiques uspeli v dramatickom prvom zápase série proti NY Rangers, keď dokázal Joe Sakic skompletizovať hetrik víťazným gólom 38 sekúnd pred koncom tretej tretiny. Rangers sa však rýchlo otriasli a v druhom súboji vyhrali 8:3. Následne vyhrali v treťom zápase 4:3 a preklopili misky váh na svoju stranu.

Bod zlomu série nastal vo štvrtom zápase. Joe Sakic skóroval 39 sekúnd pred koncom prvej tretiny v oslabení a Nordiques viedli 3:0. Tento gól však následne odvolali. Útočník Rangers Alexej Kovalev totiž tesne pred ním padol na ľad ako podťatý, keď ho zasiahla hokejka Wolanina. Rozhodca Andy Van Hellemond po prehodnotení situácie gól odvolal, pričom vedenie ligy ho za to neskôr potrestalo penalizáciou.

Nikde síce nie je napísané, že ak by tento gól platil, tak by Quebec vyhral, no faktom je, že namiesto 3:0 to bolo 2:0 a Jazdci potom predviedli obrat. Quebec už neskóroval ani raz, zatiaľ čo Rangers vyrovnali Brianom Leetchom a Kovalevom. Po góle Steva Larmera z deviatej minúty predĺženia bol zrazu stav série 3:1 pre New York.

Quebec ratoval sezónu triumfom 4:2 v piatom zápase, no neskôr sa ukázalo, že išlo o historicky posledný zápas NHL v hale Quebec Coliseum. Góly Nordiques v tomto zápase strieľali Mike Ricci, Wendel Clark, Chris Simon a Scott Young.

Séria sa za stavu 3:2 pre Rangers presunula do Madison Square Garden.

Brankára Jocelyna Thibaulta stiahol tréner Quebecu z bránky už po dvadsiatich minútach, keď inkasoval tri góly zo šestnástich striel. Kovalev zvýšil v druhej tretine na 4:0 a v tej chvíli bolo jasné, že kapitola Nordiques speje ku svojmu koncu.

Klub z Quebecu doplatil na finančné problémy a majitelia ho predali skupine investorov z Denveru. Colorado tak získalo výhru v lotérii. Tím trénera Marca Crawforda bol plný talentu a disponoval silnou kostrou zloženou z Joe Sakica, Petra Forsberga, Valeriho Kamenského a Adama Foota. Nemusíme hovoriť, že práve oni boli základom budúcich úspechov Avalanche.

Quebec Nordiques - dres svetlý

Počas sezóny 1994-95 vykonal generálny manažér Pierre Lacroix iba minimálne zmeny, no pred ďalšou sezónou už bol oveľa agresívnejší. Clarka vymenili za Claude Lemieuxa, hráča, ktorý získal pár mesiacov predtým s New Jersey Devils trofej Conna Smytha.

V úvode ročníka potom poslal Lacroix jednotku draftu z roku 1990 Owena Nolana do San José a získal za neho obrancu Sandisa Ozolinša. Kľúčový trejd potom vykonal v decembri. Ku svojmu bývalému provinčnému rivalovi z Montrealu poslal trio Jocelyn Thibault, Martin Ručinský a Andrej Kovalenko a na oplátku získal Mike Keana a tronásobného víťaza Vezinovej trofeje Patricka Roya. Hviezdny brankár sa totiž pýtal z Montrealu preč.

Avalanche vyhrali Pacifickú divíziu a v play-off potom vyradili Vancouver, Chicago i víťaza Prezidentskej trofeje z Chicaga. Vo finále vyčistili ľad s Pantermi z Floridy. Pre fanúšikov Nordiques tak muselo ísť o sladko-trpký pohľad. Ich bývalý tím získal len rok po odsťahovaní sa z Kanady Stanleyho pohár. Tá sláva mala patriť Quebecu.

Nordiques pôvodne debutovali v rámci ligy WHA v roku 1972. V tejto súťaži získali majstrovský titul v roku 1977 a o dva roky sa pobrali spoločne s Edmontonom Oilers, Winnipegom Jets a Hartfordom Whalers do NHL.

V NHL sa dostali hokejisti Quebecu dvakrát do konferenčného finále, no viac sa im získať nepodarilo. Po dvoch divíznych prvenstvách prišli sklamania v prvom kole play-off.

Ak vezmeme do úvahy fakt, že Nordiques pôsobili v NHL pätnásť rokov a disponovali hviezdami, akými boli bratia Šťastní, tak je celková bilancia pomerne diétna.
Obzvlášť, ak triumf Colorada potvrdil silný potenciál tímu.

Práve cez tento klub sa však dostalo do najlepšej ligy sveta mnoho veľkých mien. Najznámejšími draftovými voľbami Nordiques boli Dale Hunter, Michel Goulet, Joe Sakic, Valerij Kamensky, Mats Sundin, Adam Foote, Owen Nolan, Eric Lindros (za Quebec nikdy nehral, no v rámci jeho výmeny získali Nordiques Petra Forsberga, Mike Ricciho a pár ďalších hráčov), Adam Deadmarsh, Chris Drury a Milan Hejduk.

Po odsťahovaní sa do Denveru bolo zmenené v podstate všetko, čo definovalo Quebec Nordiques. Klub zmenil názov, farby i logo.

„Budúci rok oslávime 25 výročie sťahovania. Myslím si, že to bude dobrá príležitosť pripomenúť si aj dresy Nordiques,“
uviedol šéf marketingu Avalanche Declan Bolger.

Fanúšikovia by to určite privítali. Hoci by išlo len o jeden zápas, pomohlo by to oživiť zašlú slávu klubu, ktorého dresy boli v roku 2018 zvolené za štvrté najkrajšie v histórii NHL.