spravy.sk spravy.sk

Nevyžiadané zlato zapadá prachom, Bartánus so Šoltésom opäť nakopávajú motory
zdroj: foto jäzva

Nevyžiadané zlato zapadá prachom, Bartánus so Šoltésom opäť nakopávajú motory

Vlani oslávili majstrovský titul na ľade, tento rok vystískali pohár Vladimíra Dzurillu v rámci krátkej oslavy v centre Banskej Bystrice. Ako rýchlo im však zlaté medaily pridelili, tak rýchlo im ich potom vzali. Presnejšie povedané, nevzali.

Titul majstrov Slovenska za sezónu 2019-20 síce „baranom“ odobratý bol, cenné kovy im však nevzali.

„Myslím, že ich máme stále doma a niektorí už možno ani nevedia, kde. Nikto nám ich totiž nenakázal vrátiť,“
hovorí útočník HC´05 Marek Bartánus, ktorý od úvodu prízvukoval, že takýto titul pre neho nemá rovnakú váhu, ako ďalších päť z jeho zbierky. Tie pozbieral od roku 2012 s mužstvami Slovana Bratislava, Košíc i Banskej Bystrice. „Teraz sme to brali skôr ako polovičný titul. Jednoducho sme akceptovali, že nám to zlato pridelili. Potom to vzali späť, ale všetko to boli veci, ktoré sme my ovplyvniť nemohli.

Podobne to vnímal aj Dávid Šoltés. Trofej udelená za prvenstvo v základnej časti jednoducho nemohla ponúknuť rovnaké emócie, aké prežíval pred rokom po finálovej výhre nad Nitrou. „Ja som to nejako neprežíval. Bolo to všetko zo dňa na deň. Najprv sme sa trochu potešili s pohárom, ale nebolo to nič veľkolepé. To odobranie titulu ma mrzelo hlavne za Vaša Stupku a Kika Krišku. Pre nich išlo o prvé tituly majstrov, pričom v kariére už toho preskákali celkom dosť. Oni by si to zaslúžili.“Reštart systému po tvrdom resete


Niet pochýb, že samotní hráči by boli oveľa radšej, ak by mohli ukončiť rozbehnutú sezónu v súbojoch na ľade. Koronavírus však spôsobila tvrdý reset, ktorý spôsobil všeobecný šok.

„Počas sezóny som absolvoval operáciu a po nej som odohral iba pár zápasov. Chcel som sa rýchlo vrátiť a keď sa mi to podarilo, tak sa to skončilo. Na druhej strane, predčasné ukončenie sezóny mi aspoň umožnilo dať si to v pokoji do poriadku,
“ konštatuje Šoltés.

Tréning Bartánus a Šoltés (20 obrázkov v galérii)

Zastavené motory sa medzitým začali pomaličky rozbiehať a dvojica košických odchovancov v službách trojnásobného majstra Slovenska momentálne zarezáva pod dohľadom kondičného trénera Patrika Šustera.

„Zatiaľ je to taká udržiavačka a postupne budeme pridávať. Je to celkom fajn a časom k nám možno pribudnú aj ďalší chalani,“ vraví Šoltés, na ktorého nadväzuje Bartánus. „Užil som si deti, rodinu a voľno, no teraz je čas pohnúť sa opäť dopredu. Kilá totiž môžu naskakovať rýchlo. V podstate trénujem už štvrtý týždeň a užívam si opäť pohyb. Nerád trénujem sám a dal som sa preto dohromady s Dávidom.“

Individuálna letná príprava sa stala momentálnym štandardom a výnimku v rámci Tipsport ligy už predstavuje iba Dukla Trenčín.

Trend posledných rokov je taký a všetci sa pripravujú individuálne. Pre mňa je optimálne, keď sme s kondičným trénerom štyria či piati. Vtedy sa dokážeme potiahnuť a užijeme si aj zábavu. Pravé tímové kondičné prípravy z hokejového sveta miznú a udržiavajú si ich už prakticky iba v Česku,“ upozorňuje 33-ročný Bartánus. 

Nastane odliv hráčov?

Samotnú prípravu si hokejisti zabezpečiť vedia. Väčším problémom je však neistota týkajúca sa zmluvného zakotvenia pre nový ročník. 

„Zmluvu zatiaľ podpísanú nemám, ale absolvoval som pár rozhovorov s viacerými klubmi. Chápem, že kluby momentálne nevedia, kedy sa liga začne a aké budú mať rozpočty. Podpisový trh je preto ochromený a najprv musia byť vyriešené kľúčové otázky, akou je napríklad termín štartu sezóny,“ zamýšľa sa M. Bartánus. Pretrvávajúca neistota však podľa neho môže spôsobiť odliv kvalitných hráčov z Tipsport ligy. „Ak by sme mali byť bez peňazí pol roka, tak veľa hráčov určite zváži odchod do zahraničia. Napríklad v Čechách už podpisujú zmluvy a hokejisti tam štartujú spoločné prípravy. My nevieme, či máme čakať do jesene, alebo kedy sa to vlastne všetko začne.

Avizované uzavretie ligy má pomôcť klubom k finančnému odľahčeniu a zníženiu stresu. „Pokiaľ môžeme mladým hráčom, tak som za,“ reaguje Bartánus. „Je jasné, že liga pôjde z pohľadu platov nadol, ale potrebujeme reagovať skoro. Inak sa totiž naozaj chlapci rozutekajú preč a niektorí možno s hokejom skončia nadobro.

Obaja útočníci Banskej Bystrici nevylučujú zotrvanie v tíme pod Urpínom, no na ťahu je prvom rade klub. Hlavný sponzor iClinic by mal preorientovať svoje priority smerom ku klubu Bratislava Capitals a to vyvoláva viaceré otázky.

„Zatiaľ nemám informácie o zmene filozofie klubu. Táto budúca sezóna však bude oklieštená a prinesie určite veľké zmeny. Stať sa môže všetko,“ poznamenal Bartánus, ktorého doplnil Šoltés: „Mám nejaké ponuky a v kontakte sme aj s Bystricou. Som však otvorený všetkým možnostiam, pretože teraz je naozaj všetko otvorené. Zatiaľ trénujeme a čakáme na návrat života do normálnych koľají.“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Banská Bystrica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia