spravy.sk spravy.sk

Strieborní princovia Stanleyho pohára
zdroj: TASR/AP

Strieborní princovia Stanleyho pohára

Stanleyho pohár predstavuje kráľa všetkých hokejových trofejí. Dotknúť sa ho túži každý hokejista a na tom sa nič nemení už vyše 120 rokov.

Aj tento kráľ však má svojich princov. Sú nimi trofeje Clarence S. Campbell Bowl a Prince of Wales Trophy. Tie však až také populárne nie sú. Sú totiž opradené mýtami a väčšina tímov, ktoré ich získali, sa bránili dotyku s nimi ako čert krížu. Hovorí sa totiž, že ten kto zodvihne trofej pre víťaza konferencie, bude mať potom smolu v samotnom finále.

Faktom však je, že jediná cesta k Stanleyho poháru vedie práve cez zisk jednej z týchto dvoch trofejí. 

Steven Stamkos a Prince of Wales trophy


Prince of Wales Trophy

Trofej Princa z Walesu je určená pre víťaza Východnej konferencie. Jej história je poriadne bohatá, veď prvýkrát ju odovzdali už v sezóne 1925-26. Pravda, nie vždy bola určená pre víťaza konferencie a v histórii NHL slúžila až pri ôsmich rozličných úspechoch. Odovzdávali ju napríklad víťazovi Americkej divízie, víťazovi základnej časti NHL, víťazovi Walesovej konferencie, víťazovi Východnej divízie a podobne.

Pôvod názvu je pochopiteľné nutné hľadať vo Veľkej Británii, presnejšie v kráľovskej rodine. Princ z Walesu je v rámci monarchie ďalším v rade za Kráľom Anglicka. Ide tak o veľmi symbolickú trofej, nakoľko aj cena pre víťaza konferencie je druhou v poradí po Stanleyho pohári.

Prince of Wales Trophy


Evolúcia trofeje

Táto strieborná trofej pripomínajúca veľký zmrzlinový pohár je umiestnená na stojane tvorenom z malých hokejok. Ako prví ju prevzali hráči Montrealu Canadiens po víťaznom zápase v Madison Square Garden v decembri 1925. Počas nasledujúcich dvoch sezón ju odovzdávali aj víťazovi play-off NHL.

Od rokov 1928 do 1938 ju udeľovali víťazovi Americkej divízie, zatiaľ čo majster Kanadskej divízie dostával O´Brien Trophy. Od sezóny 1938-39 až do expanznej éry v sezóne 1967-68 dostával túto cenu víťaz základnej časti. Po rozšírení radov NHL sa stala cenou pre šampióna Východnej divízie.

Od sezóny 1974-75 preberali trofej Princa z Walesu šampióni Walesovej Konferencie a od sezóny 1993-94 ju na základe geografického rozdelenia súťaže dostáva majster Východnej konferencie.

Chicago Blackhawks a Campbell TrophyCampbell S. Conference Bowl


Clarence S. Campbell bol otcom modernej, rozšírenej NHL. V pozícii prezidenta NHL pôsobil od sezóny 1946-47 do sezóny 1976-77 a mal výraznú mieru na napredovaní súťaže. Pohár je vyrobený zo striebra a vznikol ešte v roku 1870 vo Veľkej Británii. Niekomu môže pripomínať urnu, no popol v nej určite nenájdete. Iba ak popol spálených šancí tímu, ktorý prehrá konferenčné finále.

Táto trofej slúži v rámci oceňovania víťaza Západnej konferencie posledných 45 rokov. Na rozdiel od svojho brata z východu však nemá takú zaujímavú minulosť.

Evolúcia trofeje


Tento pohár zaviedli do NHL v roku 1968 a malo ísť o poctu za služby ktoré pre NHL vykonal spomínaný Clarence S. Campbell.

Od konca 60-tych rokov do sezóny 1973-74 ho udeľovali víťazovi Západnej divízie. V sezónach 1974-75 až 1981-82 získaval túto trofej víťaz Campbellovej konferencie. O rok neskôr vznikla Západná konferencia a pohár tak začali odovzdávať jej víťazovi. Tak je tomu dodnes.

Clarence S. Campbell Bowl

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia