spravy.sk spravy.sk

Netopier a hmla. Od legendárneho zápasu v Buffale uplynulo 45 rokov
zdroj:

Netopier a hmla. Od legendárneho zápasu v Buffale uplynulo 45 rokov

Dejiny NHL sú plné bizarných zápasov, no jedným z tých najzvláštnejších bol určite tretí duel finálovej série medzi Buffalom Sabres a Philadelphiou Flyers v roku 1975.

Presne pred 45 rokmi boli diváci svedkami slávneho „Fog Game“, čiže zápasu v hmle. Obhajca majstrovskej trofeje Philadelphia Flyers vtedy vyhral úvodné dve stretnutia série v domácej hale Spectrum. Tá nemala ani osem rokov a disponovala modernou klimatizáciou. Potom sa však séria presťahovala 20. mája 1975 do Buffala, konkrétne do haly Memorial Auditorium. A v tomto prípade išlo o štadión postavený v roku 1940, v ktorom chýbali moderné vymoženosti. O klimatizácii preto nebolo ani reči.

Za normálnych okolností v Buffale problémy nebývali. Zimy v tejto oblasti Spojených štátov sú totiž ako z rozprávky. Dlhá sezóna však spôsobila problémy. Vysoká vlhkosť zmenila halu na saunu a teploty pri ľade dosahovali až tridsať stupňov. V kombinácii so 75 percentnou vlhkosťou vzduchu išlo o katastrofálne podmienky.

Pod stropom haly žila skupinka netopierov. Jeden z nich sa chcel ochladiť a tak začal poletovať tesne nad ľadom. Počas prerušenia hry v prvej tretine sa objavil nad kruhom na vhadzovanie a tam ho hokejkou knokautoval útočník Sabrel Jim Lorentz. Následne si za to od spoluhráčov vyslúžil prezývku „Batman“. 

O odpratanie mŕtveho netopiera z ľadu sa postaral center Flyers Rick MacLeish, ktorý ho odniesol na trestnú lavicu.Veci potom nabrali surreálny spád.

15 863 divákov v hale spôsobilo ďalšie zvýšenie teploty v hale a bez klimatizácie začali byť podmienky neznesiteľné. Ako to už v takýchto prípadoch býva, nad ľadom sa vytvoril silný opar. V našich podmienkach poznáme takúto hmlu z letných turnajov na starších štadiónoch, no vidieť to v NHL a predovšetkým počas finálovej série? Skutočná rarita.

Netopier a hmla však nezabránili Letcom dostať sa do vedenia 2:0. Po prvej tretine vyhrávali hostia 3:2, po druhej 4:3. Uprostred tretej dvadsaťminútovky sa podarilo vyrovnať domácemu obrancovi Billovi Hajtovi a zápas dospel do predĺženia.Silná hmla si vyžiadala už v riadnom hracom čase päť prestávok, počas ktorých sa snažili zamestnanci haly korčuľovať po klzisku a rozohnať hmlu. Problém spojený s príčinou hmly však eskaloval a v predĺžení sa uskutočnilo až sedem takýchto „technických“ prestávok. A ako na potvoru, gól nie a nie padnúť. Už už sa zdalo, že prvé predĺženie stačiť nebude, keď sa predsa len strelecky presadil v čase 18:29 pravý krídelník slávneho útoku „francúzska spojka“ René Robert. Po presnej prihrávke od Gilberta Perreaulta prekonal brankára Flyers Bernieho Parenta.

„Ja som vtedy v podstate na gól ani nemyslel. Bol som v takom uhle, že strelenie gólu sa zdalo byť nemožné,“ zaspomínal si Robert. „Skúsil som preto len vystreliť a veril som, že to tam niekto dorazí. Parent však zrejme nebol na strelu pripravený a puk prešiel pomedzi jeho nohy.

Víťazstvo dodalo tímu Sabres novú nádej a o dva dni neskôr vyrovnali sériu na 2:2. Potom však Flyers vyhrali v piatom súboji 5:1 a úspešnú obhajobu titulu spečatili triumfom 2:0 v Buffale. To už bola hala Memorial Auditorium bez hmly a diváci tak mali dokonalý výhľad na oslavujúcich hostí z mesta bratskej lásky.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Buffalo Sabres

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia