spravy.sk spravy.sk

Dnešný deň v histórii - rekordný zápas Lidströma i historická asistencia Hašeka
zdroj: TASR/AP

Hokejové dianie utíchlo a nám tak ostáva iba spomínať na krásne momenty, ktoré nám hráči ponúkli v tento deň v bohatej histórii.

22. mája 2009 vytvoril obranca Detroitu Red Wings Nicklas Lidström nový rekord NHL, keď odohral 228. play-off záphas bez prestávky. Stalo sa tak pri prehre 3:4 po predĺžení s Chicagom Blackhawks v treťom súboji konferenčného finále v United Centre.

Lindström obral o rekord Larryho Robinsona, ktorý nevynechal play-off zápas v rokoch 1973 až 1992. Kariéru v NHL ukončil s 263 zápasmi vo vyraďovacej časti, viac ich odohral iba Chris Chelios (266). Slávny švédsky zadák získal štyri Stanleyho poháre.

Ďalšie momenty:

V roku 1970 sa NHL rozrástla z dvanástich na štrnásť klubov. Oficiálne potvrdený bol totiž vstup Buffala Sabres a Vancouveru Canucks. Oba tieto organizácie zaplatili vstupný poplatok vo výške 6 miliónov dolárov. Nové tímy sa stali súčasťou NHL od sezóny 1970-71, pričom boli umiestnené do Východnej divízie. Chicago posunuli na západ, spoločne so šiestimi klubmi z expanzie z roku 1967. Vo svojej prvej sezóne obsadili Buffalo a Vancouver piate a šieste miesto v divízii, za nimi skončil Detroit.

V rovnaký deň vykonal klub Montreal Canadiens historický trejd, keď angažoval z klubu Californie Golden Seals obrancu Francoisa Lacomba a miesto v prvom kole draftu výmenou za útočníka Ernieho Hicka a prvé kolo draftu. Oakland si v drafte vybral Chrisa Oddleifsona, ktorý potom neodohral v NHL ani jediný zápas. Montreal však využil svoju voľbu prvého výberu v drafte 1971 na zisk útočníka Guya Lafleura. Ten sa stal základným kameňom zlatej dynastie Canadiens v 70-tych rokoch.

22. mája 1986 vychytal brankár Patrick Roy svoj 23. play-off shutout kariéry a pomohol tak Montrealu k triumfu 1:0 nad Calgary Flames vo štvrtom finále v hale Forum. Jediný gól zápasu strelil Claude Lemieux necelých deväť minút pred koncom tretej tretiny. Canadiens sa stali prvým tímom histórie, ktorý vyhral sto finálových zápasov. Zároveň vytvorili rekord v počte domácich víťazstiev v jednom play-off - 10.

V roku 1992 sa hráči Blackhawks dostali do svojho prvého finále od roku 1973, keď zdolali v rozhodujúcom zápase série Edmonton Oilers 5:1. Išlo o jedenáste víťazstvo Chicaga v rade, čím vytvorili Jastrabi nový play-off rekord. Dva góly strelil útočník Brian Noonan, brankár Ed Belfour predviedol 20 zásahov.

O desať rokov neskôr sa stal Dominik Hašek prvým brankárom histórie Stanleyho pohára, ktorý zaznamenal asistenciu v predĺžení. Hašek a Steve Yzerman asistovali pri víťaznej strele Fredrika Olaussona pri víťazstve Detroitu Red Wings nad Coloradom Avalanche 2:1 v treťom konferenčnom finále v Pepsi Centre. Pre Olaussona išlo o prvý play-off gól v rámci desaťročnej kariéry v NHL.

V roku 2004 sa prvýkrát v histórii prebojovali do finále Stanleyho pohára hokejisti Tampy Bay Lightning. V kľúčovom siedmom konferenčom finále zdolali Philadelphiu Flyers 2:1. Blesky čakali na tento moment od svojho vstupu do NHL v roku 1992. Góly Tampy strelili Ruslan Fedotenko a Frederik Modin. Kapitán Dave Andreychuk sa dočkal finálovej miestenky po 22 rokoch v NHL.

V roku 2007 si vybojovali svoje druhé finále od vstupu do NHL (1993) Káčeri z Anaheimu. V šiestom finále Západnej konferencie zdolali Detroit 4:3. Ducks viedli po dvoch tretinách 3:0 a po góle Samuela Pahlssona to bolo ešte šestnásť minút pred koncom 4:3. Dva góly Pavla Dacjuka však zápas poriadne zdramatizovali a v poslednej tretine vyhrali Red Wings na strely 16:3.

Presúvame sa do roku 2012, keď sa po devätnástich rokoch prebojovali do finále Králi z Los Angeles. V piatom konferenčom finále useli na ľade Phoenixu Coyotes 4:3 po predĺžení. Veľkú drámu rozlúskol až gól Dustina Pennera v 18. minúte predĺženia. Kings tak vyhrali dvanásty zo štrnástich play-off zápasoch vyraďovacej časti 2012. Zároveň sa stali druhým tímom histórie, ktorý dokázal v prvých troch kolách vyradiť tri najvyššie nasadené tímy konferencie. Králi navyše upravili svoju bilanciu na klziskách súperov na 8-0. Predošlá účasť Los Angeles vo finále sa dátovala na rok 1993, keď partia okolo Wayna Gretzkeho nestačila na Montreal Canadiens.

V roku 2017 sa prvýkrát v histórii prebojoval do finále play-off klub Nashville Predators. Mužstvo vedené brankárom Pekkom Rinne uspelo v šiestom súboji konferenčného finále proti Anaheimu 6:3. Rinne predviedol 38 zákrokov a tréner Peter Laviolette sa stal prvým mužom, ktorý priviedol do finále tri rozličné kluby.

Zdroj: NHL.com