spravy.sk spravy.sk

Čudné, no pravdivé. História jubilujúcich Sabres je prešpikovaná bizarnými momentmi
zdroj: TASR/AP

Aktuálna sezóna mala byť pre klub Buffalo Sabres špeciálna. „Šable“ vstúpili do NHL v roku 1970 a oslavujú tak polstoročie účinkovania medzi zámorskou elitou.

Počas piatich desaťročí vybojovali hráči Sabres jednu Prezidentskú trofej a trikrát postúpili do finálovej série bojov o Stanleyho pohár. Slávnu striebornú trofej však doposiaľ stále nezískali. História jubilujúceho klubu je však napriek tomu bohatá na špeciálne a miestami vyložene bizarné udalosti.

Koleso šťastia

Jednou z najväčších osobností klubovej histórie Sabres je rozhodne Gilbert Perreault. Člen Siene slávy bol vôbec prvým hráčom, ktorého si Buffalo vybralo z prvého miesta svojho prvého draftu v roku 1970. Málokto už však vie, že k tejto voľbe sa dostali predstavitelia klubu zásluhou chyby, ktorá sa stala v konferenčnej sále v Montreale.

Sabres vstupovali do NHL spoločne s Vancouverom Canucks a na kolese šťastia rozhodujúcom o pozíciách pre vstupný draft mali oba tieto kluby po šesť pozícií. Canucks patrili pozície 1 až 6, Sabres 8 až 13. Sedmička bola považovaná za neutrálnu a bola by použitá pri náhradnom krútení kolesa.

Keď prezident NHL Clarence Campbell roztočil koleso, ozval sa obrovský potlesk od stolíka Vancouveru. Komisár totiž oznámil, že loptička ukázala na pozíciu číslo 1. Tá patrila Canucks a právo prvej voľby tak mal mať kanadský tím.

Generálny manažér Buffala Punch Imlach však následne vstal a všetkých prítomných upozornil na fakt, že loptička sa zastavila na čísle 11. Campbell sa okamžite opravil a aplauz tak vypukol pri stole Šablí.

Môžete hádať, aké číslo si potom Perreault vybral po príchode do Buffala. Samozrejme, že číslo 11. Legendárny center s ním odohral za Sabres dlhých sedemnásť sezón. Počas celej svojej kariéry v NHL bol verný klubu, ktorý ho draftoval.

A Canucks? Tí si vo svojom prvom drafte vybrali z druhej pozície súčasného generálneho manažéra Floridy Dale Tallona. Obranca to bol výborný, no už po troch sezónach ho vymenili do Chicaga.

Taro Tsujimoto

Príbeh najslávnejšieho Japonca draftovaného do NHL sme vám už vyrozprávali v minulosti. Generálny manažér Imlach si ho vybral v roku 1974 v jedenástom kole draftu z celkovej 183. pozície z klubu Tokio Katanas. V období bez internetu a sociálnych sietí ľudia sprvoti vôbec netušili, že ide o fiktívneho hráča z fiktívneho klubu. Taro nikdy neexistoval, no neskôr mu dokonca vydali aj zberateľskú kartičku.

To, že Tsujimoto neexistuje, zistila hokejová verejnosť až po tom, čo odštartoval predsezónny kemp Sabres a Japonec sa nedostavil. Imlachova voľba bola kuriózna i úsmevná. Nie však najlepšia možná. Až po Tarovi totiž padli v drafte mená ako boli krídelník Dave Lumley (získal dva Stanleyho poháre s Edmontonom) či obranca Stefan Persson, ktorý pomohol New Yorku Islanders dokonca k štyrom pohárom. Pre svoje tímy tak boli rozhodne užitočnejší ako Taro Tsujimoto pre Buffalo.

Pád kocky

Sedemnásteho novembra 1996 museli odložiť zápas medzi Buffalom a Bostonom Bruins z netradičného dôvodu. V hale Marine Midland Arena spadla iba mesiac po jej otvorení na ľadovú plochu informačná kocka. Stalo sa tak iba pár minút po tom, čo tímy ukončili tréningy a organizátori chceli zmeniť pozíciu kocky. Tá však počas tohto procesu stratila balans a zrútila sa z výšky priamo na ľad. Pri incidente sa našťastie nikto nezranil.

Najslávnejšia bitka

Najslávnejšia bitka v histórii Sabres sa neodohrala na ľadovej ploche. Trinásteho decembra 1972 vyleteli Jim Schoenfeld a Wayne Cashmann po súboji pri mantineloch von z klziska. Dvere pre výjazd rolby totiž po ich náraze povolili a hráči vypadli von z „ringu“. Tam sa do seba okamžite pustili a diváci sa nestačili čudovať. Ostatní hráči neostali bokom a bili sa na ľade.

Betóny Kena Drydena

Dvadsaťdeväť sekúnd pred koncom piateho štvrťfinále 1973 medzi Buffalom a Montrealom bol stav vyrovnaný 2:2. V hale Montreal Forum tak bolo všetko otvorené. Tréner Joe Crozier potom vytiahol zo svojho talóna špeciálnu zbraň. Rozhodcov totiž požiadal o premeranie rozmerov betónov brankára Montrealu Kena Drydena. Tie sa ukázali byť naozaj väčšie, než povoľovali pravidlá. Sabres získali výhodu presilovej hry a tú si preniesli aj do predĺženia. V ňom nastrelil Jim Lorentz brvno. Momentum si však hráči Sabres udržali a v úvode desiatej minúty predĺženia potom rozhodol René Robert o historicky prvom víťaznom predĺžení Buffala v play-off.

Ako sa neskôr ukázalo, tip na premeranie betónov Drydena ponúkol riaditeľ pre PR klubu a bývalý brankár Paul Wieland. Svoje podozrenie odprezentoval manažérovi Imlachovi a ten ho posunul trénerovi. Crozier potom už iba čakal na najvhodnejší moment.

Zápas v hmle

Aj o tomto zápase sme písali nedávno. Dvadsiateho mája totiž ubehlo 45 rokov od legendárneho duelu v hmle. V treťom finálovom súboji sezóny 1975 zdolalo Buffalo Philadelphiu 5:4 po predĺžení.

V Buffale vtedy vládlo horúce počasie a 15 863 divákov v hale spôsobilo ďalšie zvýšenie teploty. Bez klimatizácie začali byť podmienky neznesiteľné. Ako to už v takýchto prípadoch býva, nad ľadom sa vytvoril silný opar. V našich podmienkach poznáme takúto hmlu z letných turnajov na starších štadiónoch, no vidieť to v NHL a predovšetkým počas finálovej série? Skutočná rarita.

Letcom sa podarilo dostať sa do vedenia 2:0. Po prvej tretine vyhrávali hostia 3:2, po druhej 4:3. Uprostred tretej dvadsaťminútovky sa podarilo vyrovnať domácemu obrancovi Billovi Hajtovi a zápas dospel do predĺženia. Silná hmla si vyžiadala už v riadnom hracom čase päť prestávok, počas ktorých sa snažili zamestnanci haly korčuľovať po klzisku a rozohnať hmlu. Problém spojený s príčinou hmly však eskaloval a v predĺžení sa uskutočnilo až sedem takýchto „technických“ prestávok. A ako na potvoru, gól nie a nie padnúť. Už už sa zdalo, že prvé predĺženie stačiť nebude, keď sa predsa len strelecky presadil v čase 18:29 pravý krídelník slávneho útoku „francúzska spojka“ René Robert. Po presnej prihrávke od Gilberta Perreaulta prekonal brankára Flyers Bernieho Parenta.

Zúrivý odchod brankára Smitha

Dávno pred slávnym zlostným odchodom Patricka Roya z haly Montreal Forum v roku 1995 predviedol niečo podobné brankár Al Smith. Trinásteho februára 1977 šokoval divákov pred súbojom proti Minnesote.

Tímová jednotka Gerry Desjardins bola v tom čase zranená a Smith počítal s tým, že zaujme miesto v bránke. Generálny manažér Punch Imlach však oznámil trénerovi Floydovi Smithovi, že šancu by mal dostať z farmy povolaný nováčik Don Edwards.

To Smitha rozzúrilo natoľko, že keď pred zápasom doznela hymna, preskočil mantinel, zakričal pár slov smerom k majiteľovi Seymourovi Knoxovi a opustil halu. Neprekvapuje, že nikdy potom sa už v zostave Sabres neobjavil.

Edwards však nesklamal a pri svojom debute vychytal víťazstvo 6:2. Neskôr zaznamenal počas svojho šesťročného pôsobenia v Buffale 156 víťazstiev. Pre Sabres tak išlo o celkom dobrý „trejd“.

Hovno burger

V roku 2013 predstavili Sabres horčicovo žltú alternatívne dresy. Fanúšikovia i hráči ich nenávideli a sú označované za najškaredšie v histórii klubu. S ich vzhľadom nebol spokojný ani prezident klubu Ted Black, ktorý im v rozhovore pre WGR Rádio vymyslel nelichotivú prezývku.

„Keď prídete do obchodu a pozriete sa na tieto dresy ,tak ich asi nekúpite. A ak sa niečo nepredáva, tak to asi nemá zmysel. Je to tretí dres. Je to taký hovno burger. Vyvoláva to vo vás emóciu, že si to máte vložiť do žemle a zjesť. Tak to bohužiaľ je,“
uviedol Black.

Niet divu, že tieto dresy hráči Buffalo vyzliekli veľmi rýchlo.

Gól zadkom

Dva dni pred Vianocami v roku 2013 padol v súboji Sabres proti Arizone Coyotes gól v predĺžení, ktorý sa stal virálnym. Obranca Mark Pysyk ním totiž rozhodol o triumfe 2:1 zadkom. Sám pritom netušil, ako ho vlastne strelil. Po jeho strele sa puk zošmykol do nohavíc brankára Mika Smitha. V tej chvíli nikto netušil, kde sa vlastne puk nachádza a zmrznutý ostal aj Smith. Ako sa však neskôr ukázalo, puk mal v zadnej časti nohavíc a tá sa už nachádzala hlboko v bránke. Gól teda platil.

Štyri sekundy

V rokoch 1974 a 1975 získala Stanleyho pohár Philadelphia. Práve v týchto rokoch vrcholila rivalita medzi Flyers a Sabres. Tá započala už v závere sezóny 1971-72.

Pred posledným kolom základnej časti malo Buffalo bilanciu 15-43-19 a šance na play-off boli dávno stratené. Flyers však potrebovali s bilanciou 26-37-14 jediný bodík a play-off by mali isté. Stav zápasu bol 2:2, keď rozhodol štyri sekundy pred koncom Gerry Meehan o triumfe Sabres 3:2. Paradoxom je, že kapitána Buffala draftovali v rozširovacom drafte práve Flyers. Tí sa tak do play-off nedostali. Počas nasledujúcich sedemnástich sezón však nechýbali vo vyraďovacej časti ani raz.

Kalamitný bod

Zimy v Buffale sú povestné a typickým príkladom bol 29. január 1977. Mesto zasypal sneh a na štadión sa pre skolabovanú dopravu dostalo iba pätnásť hráčov Sabres. Tí však dokázali vybojovať s Montrealom remízu 3:3.

Ďalšie zaujímavé čísla z histórie Sabres:

* Sabres nastrieľali až dvakrát vo svojej histórii 14 gólov. 21. decembra 1975 zdolali Washington 14:2 a 19. marca 1981 deklasovali výsledkom 14:4 Toronto. V druhej tretine vtedy nasúkali deväť gólov, čo je dodnes platný rekord.

* Deň hrôzy zažili hráči Buffala naopak 12. marca 1988. V Calgary viedli po prvej tretine 4:0, no potom inkasovali desaťkrát v rade a utrpeli prehru 4:10. Po siedmich góloch v rade opustil bránku Sabres Tom Barrasso.

* Sabres prehrali svojich prvých dvadsať zápasov na ľade haly Spectrum v Philadelphii, vrátane troch prehier vo finále 1975. Prekliatie neobľúbenej haly zlomili až 10. novembra 1977, keď triumfovali 3:2.

* Hráčom Buffala sa naopak mimoriadne darilo proti Washingtonu. V prvých trinástich dueloch proti Capitals dosiahli bilanciu 12-0-1. Prvú prehru s klubom z hlavného mesta utrpeli 19. januára 1977 (2:4), no potom pokračovali v dominancii. Sabres mali v rokoch 1974 až 1984 v 42 dueloch proti Washingtonu bilanciu 34-2-6.

Buffalo Sabres radosť (Kane, Larsson)
TASR/AP (TASR/AP)

*Šable zažili aj nepríjemné sedem a pol ročné obdobie bez streleného gólu na ľade Staples Centra v Los Angeles. Sabres tam totiž utrpeli štyri prehry 0:2. Od prehry 3:4 po predĺžení v roku 2010 sa do tejto haly vrátili až v roku 2013. Pôvodne plánovaný vonkajší duel proti Kings totiž odohrali v roku 2011 v nemeckom Berlíne. No a potom nestrelili gól v LA ani počas svojich výjazdov do Kalifornie v rokoch 2014, 2016 a 2017. Tieto gólové suchoty trvali celkovo 279 minút a 38 sekúnd. Ukončiť ich dokázal až Zemgus Girengsons, ktorý skóroval 14. októra 2017 pri prehre 2:4. Prvé víťazstvo Buffala v Los Angeles sa potom zrodilo po takmer pätnástich rokoch 20. októbra 2018 (5:1).

* Sabres sa od svojho vstupu do NHL predstavili v 77 rozličných halách. Poslednú premiéru zažili v novembri, keď nastúpili proti Tampe Bay v hale Ericsson Globe v Štokholme. Najviac zápasov odohralo Buffalo okrem domáceho štadióna v New Yorku. Halu Madison Square Garden navštívili už 92-krát. Najviac víťazstiev – 34 – vybojovali v Garden, ale aj v hale Nassau Coliseum (NY Islanders). Najviac prehier zaznamenali v bostonskej Garden (48) a v montrealskom Forume. Perfektnú bilanciu 5-0 mali Sabres v Thunderdome v St. Petersburgu. Práve tam hrávala svoje zápasy Tampa Bay pred svojim sťahovaním do novej haly. Dnes je už z Thunderdome bejzbalový štadión Tropicana Field.