spravy.sk spravy.sk

Počas finálovej série som nevedel zaspať, spomína legendárny Selänne
zdroj: TASR/AP

Počas finálovej série som nevedel zaspať, spomína legendárny Selänne

Do NHL vtrhol ako veľká voda a vo svojej nováčikovskej sezóne nastrieľal neuveriteľných 76 gólov. To, že nešlo o náhodu, ale o čistý strelecký talent, potvrdzoval Teemu Selänne dlhých 21 rokov. Za tímy Winnipeg Jets, Anaheim Ducks, San José Sharks a Colorado Avalanche nastrieľal 684 gólov a nahromadil 1457 bodov. A hoci sa tomu nechce veriť, už 3. júla oslávi okrúhlu päťdesiatku.

„Čo momentálne robím? Užívam si rodinný život,“ usmieva sa Selänne, ktorý sa usadil v Južnej Kalifornii. Spoločne s manželkou Sirpou majú hneď štyri deti vo veku od 12 do 24 rokov (Eemil, Eetu, Leevi a Veera). Okrem toho prevádzkuje vlastnú reštauráciu Selänne Steak Tavern blízko pláže Laguna Beach. Od roku 2013 ju musel kvôli pandémii koronavírusu teraz prvýkrát zatvoriť.

„Verím, že budeme môcť otvoriť v závere mesiaca. Veríme. Myslím si, že je už najvyšší čas,
“ nádejá sa legendárny útočník, ktorý ukončil kariéru pred šiestimi rokmi.

Mnohí fanúšikovia stále veria, že sa raz k hokeju vráti. Šesť rokov by malo na oddych stačiť.

„Iste, že o tom počúvam stále. Teraz ešte častejšie, pretože môj bývalý spoluhráč z Jets Dallas Eakins trénuje Ducks. Býva blízko mňa a vidíme sa takmer stále. Zasväcuje ma teda do aktuálneho diania a hovorí mi, ako fungujú veci z pohľadu jeho práce,
“ hovorí Selänne v rozhovore pre NHL.com. „Čakám na pocit, kedy sa do toho budem chcieť pustiť naplno. Nechcem totiž robiť veci polovične. Je to veľký záväzok. Zatiaľ som trochu sebcom a užívam si voľno. Hrám golf i tenis a venujem sa sebe a rodine. Keď ma to prestane baviť, tak možno začnem uvažovať o nových výzvach. Zatiaľ som však k tomu nedospel. Ja jednoducho tvrdím – všetko, alebo nič! A v tejto chvíli nie som pripravený dať nejakej novej práci všetko. Moja rodina je navyše šťastná, že som doma. Dnešní tréneri trávia na štadiónoch viac času ako kedykoľvek predtým. A na to nie som pripravený.“

Teemu Selänne
Teemu Selänne (jäzva)Karanténne obdobie ponúklo všetkým množstvo voľného času a keďže je Selänneho reštaurácia zatvorená, času na rozdávanie mal aj on. Podobne ako u nás, aj zámorské televízie vypĺňali program reprízou slávnych hokejových zápasov.

Pozrel som si ich iba pár. Konkrétne moju prvú play-off sériu proti Phoenixu z roku 1997 a finálové duely Ducks z roku 2007. Bolo to veľmi zaujímavé, pretože človek si uvedomí, ako sa hokej zmenil. Ľudia mi často vraveli, že dnešná hra je oveľa rýchlejšia ako bola v deväťdesiatych rokoch. Teraz môžem povedať, že tretie a štvrté útoky sú teraz určite lepšie ako boli vtedy. Pri prvých dvoch útokoch by som však o takých rozdieloch nehovoril. Faktom je, že vtedy bola hra oveľa fyzickejšia. Svoj priestor na ľade ste si museli vybojovať ťažšie. Bola to totálne iná éra a podľa môjho názoru to bolo vtedy ťažšie,“ zamyslel sa „Fínsky blesk“.

Selänne získal vo svojej nováčikovskej sezóne 132 bodov a Calderovu trofej. Najlepším strelcom sa stal aj v sezónach 1997-98 (spoločne s našim Petrom Bondrom nastrieľal 52 gólov) a 1998-99. V oboch prípadoch obliekal dres Anaheimu. A práve počas svojho obdobia v Ducks zažil aj svoj najkrajší moment kariéry v podobe zisku Stanleyho pohára.

Teemu Selanne
TASR/AP (TASR/AP)


„Spomínam si, ako som sa na ten deň tešil. Počas celého play-off som nevedel dobre spať, pretože som sa neskutočne tešil na štadión,“ spomína Teemu Selänne. Po zápasoch som zase nevedel spať, pretože som bol plný adrenalínu. V tú noc pred piatym finále som takmer nespal. Cítil som, že mám šancu na svoj historický moment. Najhoršie na tých dňoch bolo to čakanie. Boli to veľmi dlhé dni, vyložene sa mi vliekli. Cítil som však obrovské sebavedomie. V sérii sme viedli 3:1 a ja som bol presvedčený o tom, že to zvládneme. V šatni bolo ticho, ale cítil som, že si chlapci veria. Mal som dobrý pocit. Samotný zápas bol bohatý na čudné góly. Viem, že keď znížili na 3:2, tak mala Ottawa puk na svojich hokejkách, no skončilo sa to vlastným gólom. To sa často nestáva. Zrazu sme viedli 4:2 a vedeli sme, že to zvládneme. Potom sme dali na 5:2 a už sme si to užívali. Posledných päť minút som už ani nechcel chodiť na ľad. Chcel som s to len užívať, sledovať divákov a spoluhráčov. Tréner Randy Carlyle však stále tlačil a chcel, aby som hral naplno. Je to celkom milá spomienka. Užil som si každú sekundu.“

Podobné pocity by zažívali hráči NHL za normálnych okolností aj teraz. Play-off adrenalín však nahradila korona pauza a nikto nevie, kedy tohtoročná vyraďovacia časť odštartuje.

„Hráči to budú mať určite ťažké, ale všetci chcú sezónu dokončiť. Možno sa tak stane až v auguste. Viem však, že väčšina hokejistov má rovnaký názor – poďme do toho, nech to už vyžaduje čokoľvek. Bude to však zvláštne. Nedávno som sledoval zápas UFC v prázdnej budove. Neviem si predstaviť hokej bez divákov. Ľudia možno ani netušia, akú energiu dodávajú fanúšikovia. Je to niečo úplne iné, ale hráči sa s tým budú musieť vyrovnať,
“ dodal Teemu Selänne.

Zdroj: NHL.com

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia