spravy.sk spravy.sk

Čerstvý štyridsiatnik Rudolf Huna vníma vek len ako číslo. Synovi sľúbil ešte dve sezóny
zdroj: jäzva

Čerstvý štyridsiatnik Rudolf Huna vníma vek len ako číslo. Synovi sľúbil ešte dve sezóny

Úzky klub tipsportligových štyridsiatnikov je od dnešného dňa bohatší o ďalšieho člena. K Marekovi Kolbovi a Romanovi Kukumbergovi sa pridal už aj útočník Rudolf Huna.

Dvojnásobný majster Slovenska sa pripravuje na novú sezónu v rodnom Liptovskom Mikuláši a okrúhlu štyridsiatku dnes plánuje osláviť presne vo svojom štýle – vypotením sa pri squashi s bratmi Róbertom a Richardom.


Rudo, v prvom rade blahoželáme k jubileu. Ako sa cítite v koži štyridsiatnika?


Čas letí veľmi rýchlo a človek si v tom zhone ani neuvedomuje, ako rýchlo to beží. Štyridsiatka prišla rýchlo, ale vek je iba číslo. Musím povedať, že zatiaľ sa cítim v pohode a verím, že to to takto ešte istý čas vydrží.

My vás poznáme ako jedného z najlepšie fyzicky pripravených hráčov ligy. Ako ste na tom momentálne? Beží už príprava na novú sezónu naplno?


Veru áno. Viem, čo ma čaká a musím poklopať na zuby, zranenia ma zatiaľ obchádzajú. Pripravujem sa tak ako každý rok – doma s bratmi. Posilňovňu otvoria až budúci týždeň, ale je veľa cvičení s vlastnou váhou a v prírode. Idem si teda v zabehanom rytme a robím všetko preto, aby som bol pripravený. Ak bude záujem, tak to môžem potiahnuť ešte pár rokov.

Rudolf Huna


V Tipsport lige momentálne pôsobí viacero štyridsiatnikov. Plánujete to potiahnuť dovtedy, pokiaľ nebudete najstarším v súťaži? Bude z vás druhý Jágr?

To určite nie a s takou legendou by som sa nechcel porovnávať. Naozaj neriešim vek a skončím vtedy, keď mi telo povie dosť. Potom prejdem do bežného života. Iste, v posledných rokoch sa zaoberám aj možnosťami plynulého prechodu do civilného života a nespím na vavrínoch. Zatiaľ ma však chuť na hokej neprešla. Mojou predstavou je potiahnuť ešte také dve sezóny. Takto som to sľúbil synovi.

Nechceme predbiehať, ale vravíte, že uvažujete aj o budúcnosti. Ostanete po kariére pri hokeji?


Ak sa niečomu venujete celý život a na profesionálnej úrovni to robíte dvadsať rokov, tak sa toho samozrejme nechcete vzdať. Poviem úprimne, hokeju by som sa chcel venovať aj po aktívnej kariére. Uvidíme, či to bude okamžitý náskok k trénerstvu, alebo to bude niečo iné. Môj starší syn však chce hrať hokej a minimálne jemu sa teda budem venovať určite.

Aké sú teda vaše predstavy o novej sezóne?


V tejto chvíli je všetko divné a zložité. V extralige vládne ticho a úplne vážne to zatiaľ berú asi iba v Michalovciach. Nechcem predbiehať, ale vyzerá to tak, že tam majú financie na vyskladanie tímu pre prvú štvorku. V ostatných kluboch je to horšie, ale verím, že od júna či júla sa to rozbehne. Ja osobne zatiaľ nič nehrotím, pretože tlačiť na niekoho v tejto ekonomickej situácii nemá význam. Čas ukáže, akým smerom sa veci pohnú.

Rudolf Huna
foto: Vladimír Chramazda


Ticho je aj okolo klubu v Liptovskom Mikuláši, ktorý mal zmeniť majiteľa. Koronakríza však akoby veci pozastavila. Máte informácie o aktuálnom stave MHK 32?

Všetko to zatiaľ stojí a podľa mojich informácií je to stopnuté. Zatiaľ by to malo byť stále pod mestom a uvidíme, čo bude ďalej.

Čo hovoríte na avizovaný posun štartu novej sezóny?


Ťažko sa mi to hodnotí, pretože kompetentní vidia veci z inej strany a poznajú ekonomické problémy. My hráči by sme samozrejme chceli hrať čo najskôr. Obzvlášť po tom, čo bola minulá sezóna taká krátka. Uvidíme ako to bude vyzerať. Či ostane z Maďarov aspoň Miškovec. Ja osobne by som bol v každom prípade za zmenu systému základnej časti. Všetky tímy by mali odohrať aspoň cez 50 kôl a potom by sa mala odčleniť prvá šestka. Zvyšné tímy by bojovali o ďalšie dve pozície pre play-off v predkole. To, čo bolo naposledy, bolo veľmi zlé. My sme odohrali nejakých 40 kôl a tak málo nehrajú ani juniori.

Uzavretie ligy by tímom akým je Mikuláš pomohlo, no dolná polovica môže mať po istej časti sezóny po motivácii a pristúpi opäť k výpredaju, aký sa udial aj naposledy..


Je to naozaj dvojsečná zbraň. Nad tým sa musia zamyslieť kompetentní. V Čechách majú formát jasný. Hore sa bojuje o play-off, dole o vyhnutie sa baráži či vypadnutie. A odklepli si to na nejaké tri sezóny. Je to férový systém, ktorý garantuje dramatické boje až do posledného kola. 

Rudolf Huna


Čo by znamenalo uzavretie ligy pre Liptovský Mikuláš?

Otvorilo by to samozrejme ďalší priestor pre prácu s mladými hráčmi. Ak nemôžete vypadnúť dva roky, tak môžete vytiahnuť mladých a vytvoriť základ pre ďalšie sezóny. To sa však samozrejme nepáči prvoligistom, ktorí stratia motiváciu v podobe postupu. Najlepšie by teda bolo nájsť model, ktorý by vyhovoval mužstvám z oboch najvyšších líg.

Mladí hráči však potrebujú aj nositeľov skúseností, od ktorých sa budú učiť. Plánujete zostať na Liptove?


Ostať doma by bolo pre rodinu ideálne. Hlavne za predpokladu, že by všetko fungovalo. Hokej je však taký, že niekedy sa musíte zbaliť a rodina musí počkať. Uvidíme, ako sa to všetko vyvinie. Teraz je to všetko na mŕtvom bode a veci momentálne fungujú iba v Čechách a v iných európskych ligách.

Starší hráči zvyknú hovoriť, že si v závere kariéry užívajú hokej viac ako predtým. Platí to aj vo vašom prípade?


Určite áno. Nikdy neviete, kedy príde koniec a ktorá sezóna bude poslednou. Hokeji si užívam naplno, ale ja som sa snažil dávať do toho maximum vždy. Idem si stále svoje, no teraz si niektoré veci uvedomujem intenzívnejšie.

Lev - Nižnekamsk (Rudolf Huna, Rybnickij, Tarkki)
jäzva (jäzva)


Meníte rokmi svoju prípravu? Peter Bartoš nám nedávno povedal, že so súčasnou hlavou by robil viaceré veci pred dvadsiatimi rokmi inak a kariéru by mal ešte dlhšie. Ste na tom podobne?

Všetci vieme, že trendy sa v hokeji rýchlo menia. Mám teda kostru plánu, ale snažím sa to obohacovať o nové prvky. Mne letná príprava nikdy nevadila a zatiaľ je to všetko v poriadku.

Trénujete spoločne s bratmi. Ako to vyzerá, keď sa ťaháte navzájom?


Stále sa podpichujeme a každý chce byť najlepší. Radi si napríklad zahráme squash a motivujeme sa nejakou malou cenou. Tréningy tak majú bojovný a súťaživý charakter.

Bratia sú päť rokov mladší. V čom na vás stále nemajú?


Moja rýchlosť už možno nie je taká, ako kedysi, ale po silovej stránke bratia stále nestíhajú a myslím si, že tak skoro ani nebudú. 😊

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Liptovský Mikuláš

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia